Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 5. 2021
Líbí se mi

Mikrovlnná trouba umí víc než ohřívat jídlo. K čemu dalšímu ji můžete využít?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 5. 2021
Líbí se mi
Mikrovlnná trouba umí víc než ohřívat jídlo. K čemu dalšímu ji můžete využít?

Mikrovlnná trouba umí víc než ohřívat jídlo. K čemu dalšímu ji můžete využít?

Zatímco jedni vidí v mikrovlnné troubě prakticky nepřítele, jiní na ni při rychlém ohřevu jídla nedají dopustit. Pokud máte tohoto pomocníka doma, je jasné, že nejspíš patříte do onoho druhého tábora. Nicméně využívat tuto troubu jen k přípravě večeře by byla škoda!

Mikrovlnka toho totiž umí mnohem více.

Houbička jako nová

Určitě už jste také zaznamenali, že řada různých výzkumů označila za nejšpinavější předmět v domácnosti obyčejnou houbičku na nádobí. Ono se vlastně není čemu divit – hubka přijde do kontaktu se zbytky jídla, jež často obývají nepříliš přátelské bakterie (za všechny jmenujme salmonelu nebo třeba E. coli), navíc je neustále vlhká, a tak se v ní mikrobům více než daří. Jenže takto kontaminovaný prostředek na mytí nádobí může ony bakterie přenést na další povrchy či nádobí a způsobit vám nepěkné zdravotní obtíže. Pokud je vám proti srsti představa, že houbičku po každém použití vyhazujete a nahrazujete novou (není to ostatně ani ekologické, ani ekonomické), zkuste té stávající dopřát „mikrovlnnou očistu“. Zkrátka hubku lehce navlhčete, vložte do mikrovlnky a dopřejte jí 30vteřinový ohřev. Takto zlikvidujete řadu i velmi nebezpečných bakterií.

Pro kutily i sběratele

Pokud patříte k pěstitelům nejrůznějších rostlin, pak už jistě vyhlížíte sezonu setí a sázení. Ještě předtím, než svěříte semínka půdě, je vhodné substrát dezinfikovat. Zatímco ve skleníku či na záhoně tak učiníte nejspíš pomocí vápna či jinému k tomu určenému přípravku, pro půdu v květináčích můžete využít mikrovlnku. Stačí, když asi kilogram substrátu necháte na 1,5 minuty „mikrovlnit“ a po škůdcích a spol. nebude ani památky.

Zahradničení vám nic moc neříká, ale našli jste v šuplíku kopu odstřižených obálek, jež jste si schovali kvůli sběratelským známkám, až „se k nim jednou dostanete“? Letitou známku je někdy docela těžké odlepit a starý dobrý trik s párou nevyhovuje každému (držet nad sloupcem páry čtvereček 3krát 3 centimetry zavání popálenými prsty). Zkuste proto využít modernější techniku – kápněte na známku trošku vody a na 10 vteřin ji vložte do mikrovlnné trouby. Odlepí se prakticky sama!

Pomocník při vaření

Že mikrovlnka během pár minut ohřeje jídlo, je možné v ní i nějaký ten pokrm uvařit či upéct, rozpustíte v ní máslo nebo čokoládu, není žádná novinka. Ovšem méně známý trik už představuje loupání česneku s pomocí mikrovlnné trouby. Oceníte ho v okamžiku, kdy máte oloupat několik palic česneku, případně když je slupka ke stroužkům pořádně přischlá. V takovém případě stačí dát stroužky do mikrovlnky a nechat je 15 minut ohřát. Slupka se krásně oddělí a jste téměř bez práce. Podobně si můžete pomoci, když objevíte zapomenutý uschlý citron. Jak z něj dostat ještě kapičku šťávy? Opět díky 10 až 15 vteřinám v mikrovlnce.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 28. 5. 2021

Já bych se bez mikrovlnky neobešla.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 5. 2021

používám ji spíš sporadicky

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 5. 2021

prima tipy

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.