Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 23. 4. 2021
Líbí se mi

Toužíte po perfektním pořádku vaší domácnosti? Pak musíte znát revoluční rady Marie Kondo

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 23. 4. 2021
Líbí se mi
Toužíte po perfektním pořádku vaší domácnosti? Pak musíte znát revoluční rady Marie Kondo

Toužíte po perfektním pořádku vaší domácnosti? Pak musíte znát revoluční rady Marie Kondo

Možná jste už o ní slyšely a pokud ne, máte nejvyšší čas. Marie Kondo je japonská guru přes úklid, organizaci domácnosti a pracovního prostředí. Ač se na poli clean living pohybuje už mnoho let, a znají ji po celém světě, obrovským fenoménem se stala celkem nedávno. To, když ji objevila Amerika.

Organizace a pořádek už od dětství

Marie byla už jako malá blázen do uklízení a organizace prostoru okolo sebe. A tak se kolikrát stalo, že se během vyučování zvedla a začala porovnávat ve třídě knihy v knihovně, zatímco se ostatní učili. Doma rodičům často a ráda přeskládávala oblečení ve skříních, nejdříve podle barev a pak tak, aby ušetřila co nejvíce místa. Úsporným skládáním se stala tak známá, že se k ní často chodili radit sousedé, kteří se chystali na zahraniční cestu a měli k dispozici pouze jeden kufr.

Svou zálibu v pořádkumilovnosti ještě umocnila pobytem v šintoistickém chrámu, kde strávila 5 let, a kde byl pořádek a nehromadění spirituální očistou těla a mysli.

Metoda KonMari

Metodu, kterou dovedla k dokonalosti, pojmenovala KonMari a nejen o ní vydala ve světě už několik knih. U nás zatím vyšly dvě. Ta první, Zázračný úklid (pořádek jednou provždy), se stala bestsellerem.

Úklid podle Marie Kondo v praxi

1. Vše na jednu hromadu

Ano, víme. Zní to příšerně, a navíc vás ubezpečíme, že kompletní úklid vám bude trvat i několik dní (dá se dělat i po částech). Pak se ale doma budete cítit opravdu úžasně. Marie radí, abyste všechny věci, které k sobě patří, naskládaly na jednu hromadu. Takže knihy ke knihám, boty k botám atp. Důvod je velice prostý. Málokdy si uvědomíme, jakou hromadu věcí doma skladujeme a pokud vytáhneme věci z některých skrýší, kam jsme nešly třeba i několik let, zjistíme, kolik toho vlastně nepotřebujeme.

2. Ponechte si jen ty věci, které ve vás vzbuzují pocit radosti

V angličtině se tomu říká – to spark joy - je to základní stavební kámen celé metody KonMari. Postupně berete do ruky každý kousek oděvu, každou knihu, boty …. pokud cítíte radost, pak si tu věc ponechte. Jestli máte spíše negativní pocity nebo neutrální, pak ji bez milosti vyhoďte. Cílem je, aby vám doma zůstaly pouze věci, které vás těší. Těm pak poděkujete za to, že vám pěkně slouží.

3. Zapomeňte na nostalgii

Možná budete mít problém se některých kousků zbavit, protože jste je dostaly od lidí, kteří tu už nejsou. Marie radí, abyste je neschovávaly neotevřené v krabicích, ale začaly používat. Pokud vás i tak nebudou nijak oslovovat, vyfoťte si je na památku, poděkujte za ně a věnujte je tam, kde radost udělají. A milovaného člověka si raději připomeňte písní, fotografií, oblíbenou květinou nebo jídlem, které měl rád.

4. Zbavte se zbytečných papírů

Další věcí, které se v domácnostech hromadí po stozích, jsou dokumenty. Někteří z nás skladují účty staré i deset let a nejrůznější faktury, které už nejsou potřeba. To naše “pro jistotu“ ubírá energii a místo v už tak přeplněných bytech. Marie Kondo tvrdí, že žijeme v éře digitalizace, a proto je velice jednoduché zbavit se nepotřebných dokumentů. Mnoho informací se dá najit na internetu, či uložit na cloudové úložiště.
Osobní dokumenty byste si měly rozdělit na důležité a na ty, které se musí řešit. Jakmile se vám podaří něco vyřešit, dokument si buď naskenujete, uložíte, nebo vyhodíte.

5. Naučte se nový způsob skládání oblečení

Marie tvrdí, že oblečení by se nemělo skládat na sebe, ale za sebe. Docílíte toho tak, že každý kousek složíte speciální způsobem, aby sám mohl stát. Díky tomu prý budete mít lepší přehled o svém oblečení a daleko více místa ve skříni. Mrkněte se, jak se to dělá níže v názorném videu.

6. Organizujte věci podle velikosti

Domů byste si měly přinést průhledné kontejnerky, do kterých budete hromadit věci podle velikostí. Malé věci k sobě, střední, a tak dál. Prý pak budete rychleji vědět, kde je co uložené.

7. Kuchyň si uspořádejte podle toho, co nejčastěji používáte

Zní to dost logicky, i když se často stává, že pro talíře a hrnky saháte příliš daleko a vysoko, za to rýžovar si hoví na lince, i když ho zapnete jen jednou týdně.

8. Každá věc by měla mít své místo

Marie Kondo vrátila nejrůznějším krabičkám a boxíkům zpět svou hrdost. Říká, že i my máme svůj domov, kam patříme a stejné je to s našimi věcmi. Měly by mít své stálé místo. Pokud to tak bude, i my budeme mít tendenci je po použití zase vracet a úklid bude snadnější.


Jestliže vám doma zůstanou jen věci, které vás těší, budete se o ně lépe starat a udržování pořádku bude hračka. Navíc vám domů přijde pozitivní energie, a ta se vždycky hodí.

 

Zdroj fotografií: Instagram Marie Kondo 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
pavlinka14
pavlinka14 21. 6. 2021

Vzhledem k tomu, že já jsem třeba velká perfekcionistka, ale nemám na uklízení moc času, tak jsme to s manželem museli vyřešit nějakou alternativou - platit uklízečku se nám nechtělo (hlavně z důvodu toho, že pouštíte někoho cizího do bytu), tak jsme si pořídili robotický vysavač z internetového obchodu https://www.aztechnika.cz/roboti-pro-domacnost/roboticky-vysavac/ , který tuto činnost zastane skvěle za nás

Odpovědět
lemur
lemur 27. 4. 2021

Dobré rady.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 4. 2021

občas něco vyřadíme, vyhodíme nebo někomu dáme...

Odpovědět
sipeji
sipeji 24. 4. 2021

ano, účinné rady, občas se k tomu odhodlám, ale stále je mi něco líto vyhodit.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 23. 4. 2021

Je pár věcí, o kterých vím, že jsou mi v podstatě k ničemu, ale stejně nějak nemám sílu je vyhodit..., například krabice s pohlednicemi, které jsem sbírala jako dítě

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.