Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 8. 2021
Líbí se mi

Prodlužte život svým květinám! Nemusíte kupovat nic speciálního, stačí sáhnout do domácích zásob

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 8. 2021
Líbí se mi
Prodlužte život svým květinám! Nemusíte kupovat nic speciálního, stačí sáhnout do domácích zásob

Prodlužte život svým květinám! Nemusíte kupovat nic speciálního, stačí sáhnout do domácích zásob

Květiny jsou nádherný dárkem, potěšením a radostí. Dokreslují jakoukoli životní příležitost a rozveselují prostory. Prodlužte jim život, ať se z nich můžete těšit co možná nejdéle. Už jste slyšeli o cukru, bělidle nebo mědi?

Krása květin je dechberoucí, ovšem smutnou zprávou je, že nevydrží věčně. Chcete-li květiny udržet svěží po delší dobu, šikmo jim seřízněte stonky (zhruba dva, tři centimetry). Zajistíte tak lepší příjem vody. Květiny vložte do čisté vázy s vodou pokojové teploty. Pokud je nějaký z listů ponořený, odstraňte ho, zabráníte tak růstu bakterií a hnilobě.

Také se vyvarujte přímého slunečního záření, žáru a průvanu. Květiny nedávejte do blízkosti spotřebičů, které vytvářejí teplo. Topení nebo stropní ventilátory mohou způsobit rychlou dehydrataci květin. Také byste neměli váhu stavět poblíž ovoce. Když totiž dozrává, uvolňuje malé množství etylenového plynu, jenž snižuje životnost květin. A co byste rozhodně měli přidat do zálivky?

Jablečný ocet a cukr

Před přidáním květin do vody smíchejte 2 lžíce jablečného octa a 2 lžíce vody. Nalijte do vázy. Ocet působí jako antibakteriální látka, zatímco cukr plní funkci květinového jídla.

Bělidlo

Do své vázy s čerstvými květinami přidejte čajovou lžičku bělidla. To zabraňuje zakalení vody a pomáhá proti bakteriím.

Cukr

Rozpusťte ve vodě 1 kostku cukru. I u něj platí, že nastavuje životnost květin. Počítejte však s tím, že i za jeho přítomnosti se květy budou otevírat trochu předčasně. A pozor, jelikož cukr napomáhá množení bakterií, je třeba zálivku obohatit i o pár kapek vodky. Má totiž schopnost inhibovat produkci etylenu, plynu, který rostlinám pomáhá dozrávat. To ale pořád není všechno.

Měděná mince

Měď, kterou získáte z české desetikoruny, působí jako okysličovadlo a zároveň zabraňuje růstu bakterií. Na druhou stranu urychluje otevírání květů. Konkrétně růžím však slušně prospívá. A co dalšího pro své skvosty můžete udělat?

Chlad

Každou noc před spaním dejte vázu do chladnější místnosti. Nižší teploty zpomalují stárnutí květin a prodlužují jejich trvanlivost až na 10 dní

Květinová výživa

Namítáte, že průmyslově vyrobená směs, tedy sáček s bílými krystaly, jež vám dají přímo v květinářství, květinám moc neprospívá? Opak je pravdou. Jeho pozitivní účinky jsou ověřené. Výživu nasypte do vázy a vodu důkladně promíchejte.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 4. 8. 2021

cenné rady

Odpovědět
sipeji
sipeji 2. 8. 2021

Skvělé tipy, určitě vyzkouším

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 1. 8. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 1. 8. 2021

prima, já se naučila jak s růžemi a vydrží mi i 14 - 18 dní (v paneláku!!!)

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 654
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.