Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 2. 2020
Líbí se mi

Květinovou výživu do vázy nemusíte vždy kupovat, máte ji ve spíži

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 2. 2020
Líbí se mi
Květinovou výživu do vázy nemusíte vždy kupovat, máte ji ve spíži

Květinovou výživu do vázy nemusíte vždy kupovat, máte ji ve spíži

Květiny jsou nádherný dárkem, potěšením a radostí. Dokreslují jakoukoli životní příležitost a rozveselují prostory. Prodlužte jim život, ať se z nich můžete těšit co možná nejdéle. Už jste slyšeli o cukru, bělidle nebo mědi?

Krása květin je dechberoucí, ovšem smutnou zprávou je, že nevydrží věčně. Chcete-li květiny udržet svěží po delší dobu, šikmo jim seřízněte stonky (zhruba dva, tři centimetry). Zajistíte tak lepší příjem vody. Květiny vložte do čisté vázy s vodou pokojové teploty. Pokud je nějaký z listů ponořený, odstraňte ho, zabráníte tak růstu bakterií a hnilobě.

Také se vyvarujte přímého slunečního záření, žáru a průvanu. Květiny nedávejte do blízkosti spotřebičů, které vytvářejí teplo. Topení nebo stropní ventilátory mohou způsobit rychlou dehydrataci květin. Také byste neměli váhu stavět poblíž ovoce. Když totiž dozrává, uvolňuje malé množství etylenového plynu, jenž snižuje životnost květin. A co byste rozhodně měli přidat do zálivky?

Jablečný ocet a cukr

Před přidáním květin do vody smíchejte 2 lžíce jablečného octa a 2 lžíce vody. Nalijte do vázy. Ocet působí jako antibakteriální látka, zatímco cukr plní funkci květinového jídla.

Bělidlo

Do své vázy s čerstvými květinami přidejte čajovou lžičku bělidla. To zabraňuje zakalení vody a pomáhá proti bakteriím.

Cukr

Rozpusťte ve vodě 1 kostku cukru. I u něj platí, že nastavuje životnost květin. Počítejte však s tím, že i za jeho přítomnosti se květy budou otevírat trochu předčasně. A pozor, jelikož cukr napomáhá množení bakterií, je třeba zálivku obohatit i o pár kapek vodky. Má totiž schopnost inhibovat produkci etylenu, plynu, který rostlinám pomáhá dozrávat. To ale pořád není všechno.

Měděná mince

Měď, kterou získáte z české desetikoruny, působí jako okysličovadlo a zároveň zabraňuje růstu bakterií. Na druhou stranu urychluje otevírání květů. Konkrétně růžím však slušně prospívá. A co dalšího pro své skvosty můžete udělat?

Chlad

Každou noc před spaním dejte vázu do chladnější místnosti. Nižší teploty zpomalují stárnutí květin a prodlužují jejich trvanlivost až na 10 dní

Květinová výživa

Namítáte, že průmyslově vyrobená směs, tedy sáček s bílými krystaly, jež vám dají přímo v květinářství, květinám moc neprospívá? Opak je pravdou. Jeho pozitivní účinky jsou ověřené. Výživu nasypte do vázy a vodu důkladně promíchejte.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
KamilaK
KamilaK 25. 2. 2020

super

Odpovědět
vondr.v
vondr.v 18. 2. 2020

zajímavý a užitečný článek

Odpovědět
avatar
Ladislava Vykouková 16. 2. 2020

Velice dobrá rada a dávám vždy květiny na noc na zasklený balkon,prodloužím tak tu nádheru jak píšte .....

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 15. 2. 2020

zajímavý článek

Odpovědět
lemur
lemur 15. 2. 2020

Prima.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 004
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.