Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 11. 2019
Líbí se mi

Krmení zvířat a ptáků. Rohlíkem či vánočkou jim jen ublížíte

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 11. 2019
Líbí se mi
Krmení zvířat a ptáků. Rohlíkem či vánočkou jim jen ublížíte

Krmení zvířat a ptáků. Rohlíkem či vánočkou jim jen ublížíte

Chodíte s dětmi na procházky k rybníku, kde krmíte ryby a kachny starým chlebem, nebo se sem tam zastavíte u ohrady s ovečkami či koňmi, jimž nabízíte jablka či jiné laskominy? Ačkoli to myslíte dobře, nedělejte to!

Majitelé zvířat se v zoufalství obracejí nejen na samotné návštěvníky, podporu a opatření proti nezvaným krmičům hledají i v zákonech. Nejsou nevděční, jen mají strach a dobře vědí proč.

Krmení ze břehu

Lidé v dobré víře přinášejí k řekám a rybníkům staré pečivo, cukroví a jiné, pro ptáky naprosto nevhodné krmivo. Ptačí organismus na takovou stravu není nastavený a může zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace. Výjimkou nejsou ani nejrůznější deformace, které vznikají v průběhu růstu, kdy je zvíře nevhodně živeno. Pokud máte potřebu ptáky krmit, nabídněte jim přirozenou stravu, například luštěniny, salát, zeleninové slupky či odřezky z kuchyně nebo vařenou kukuřici. Lze také koupit kvalitní směsi určené přímo pro výživu ptačích kamarádů.

„Jablíčko neublíží?“

Někdy ne a někdy ano. Majitelé zvířat pohybujících se v ohradách často marně rozvěšují v jejich okolí cedulky s prosbami, aby lidé nekrmili zvířata, která se v nich nacházejí. Bohužel se často setkávají s případy, kdy jim, v tom lepším případě, přesto někdo nabízí pečivo, mrkev či jablka přes plot, v tom horším jim vysype extrémní množství přímo do ohrady. Zejména koně mají velice citlivé zažívání a každá změna stravy může mít fatální následky. Dokonce i jedno jediné jablko může přivodit zvířeti smrt. Chcete-li zvíře krmit, dohodněte se s majitelem, který vám přesně řekne, co a v jakém množství mohou zvířata dostat. Pokud chcete zvířátkům přilepšovat pravidelně, noste nastřádané dobroty přímo majiteli, který je spravedlivě a bezpečně podělí.

A co v lese?

Krmení lesní zvěře připadá spíše na zimní období, kdy je nedostatek potravy navíc ještě schován pod sněhem a ledem. Přesto ale lidé nosí do krmelců potravu během celého roku, často se jedná o zbytky z kuchyně, a to je špatně. Je třeba si uvědomit, že pro zvířata žijící v lese není přirozenou stravou oschlá vánočka s máslem nebo zbytek bublaniny. Chcete-li zvířátkům přilepšit, nabídněte jim větve ovocných stromů, maliní, jeřabiny, dužnaté plody, kaštany, žaludy nebo seno. Pečivo, navíc ještě sladké nebo plesnivé, může zvířatům způsobovat obrovské zažívací potíže, které v tom lepším případě po pár dnech útrap přebolí, v tom horším však zvíře zabijí.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
k.eva
k.eva 4. 12. 2019

přínosné informace

Odpovědět
gustawka
gustawka 2. 12. 2019

dobré vědět

Odpovědět
lemur
lemur 30. 11. 2019

Dobré rady.

Odpovědět
Jana101
Jana101 30. 11. 2019

to je dobré vědět

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 29. 11. 2019

Přínosný článek, děkujeme

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 795
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.