Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 29. 4. 2021
Líbí se mi

Kočka a koupání. Ano, nebo ne?

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 29. 4. 2021
Líbí se mi
Kočka a koupání. Ano, nebo ne?

Kočka a koupání. Ano, nebo ne?

Kočka a voda - to je téma samo pro sebe! Drtivá většina koček totiž vodu naprosto nesnáší nebo z ní dokonce má panickou hrůzu a veškeré snahy o vykoupání kočky tak mohu končit nejen stresem pro zvíře i člověka, ale také zraněním pro oba dva „živočišné druhy“. Má se ale skutečně kočka koupat? Je to součást správné péče o kočku nebo názory, které tvrdí, že každá kočka by se měla minimálně jednou za půl roku koupat, patří do oblasti mýtů? A je možné naučit kočičku, aby měla ráda vodu? Podíváme se, jak je to s kočičím koupáním doopravdy. 

Voda jako kočičí nepřítel

Voda je po generace považována za kočičího nepřítele číslo jedna. Dokonce často, když chceme kočičku odehnat, například při boji s jinou kočkou, je doporučováno polít ji vodou. Kočky vodu skutečně rády nemají. Důvod je prostý. Jejich srst je specifická, velmi rychle zvlhne a následně se promočí, přičemž se voda dostane přímo na kůži kočky. V takovém případě se takzvaně dá do kočičky zima, celá se rozklepe, a to dokonce i v letních vedrech, a hrozí jí prochladnutí a s ním související nachlazení.  

Nenávist k vodě mají zakódovanou v genech po staletí, a tak stačí pár kapiček dopadajících na srst a kočka zděšeně prchá. Pokud se jí odvážíme namočit nebo přiblížit k vodě, většinou strastiplně vytřeští oči a tasí drápky připravené k tomu, aby se od zdroje „zla“ co nejrychleji dostala. Jinak řečeno, aby se doslova vyškrábala pryč, například přes nás, nábytek i cokoliv dalšího, co se jí naskytne při cestě. 

Mytí kočky

Otázkou ale zůstává, proč vlastně kočky koupat a kde se vzal, zejména v poslední době hojně šířený názor, že každá kočka by se měla alespoň jednou za půl roku vykoupat. Kočka totiž není pes a na rozdíl od něj se velkou část dne věnuje právě kočičí hygieně. Důkladně se čistí, a to hned po probuzení, po jídle, po hraní a bez dokonalé očisty prakticky neusne. 

Stranou dokonce mohou jít i obavy, že se kočka nezvládne dostatečně kvalitně očistit. Její specifický drsný jazyk, s takzvanými háčky, je totiž na důkladné kočičí čištění a mytí přímo stavěn. Díky jeho konstituci se tak dokáže dostat i do spodních vrstev srsti a mnohdy až na kůži. Navíc, především v létě, kočka získává při pobytu venku ze slunce důležitý vitamín D, který jí ulpívá právě na srsti a jenž mytím dostává do organismu. Naopak koupáním kočky tomuto přirozenému procesu můžeme zbytečně zabránit. 

Obavy z nedostatečné kočičí hygieny nemusí mít ale ani majitelé koček, které jsou zvyklé chodit ven nebo dlouhosrstých koček. I v těchto případech se kočky zvládnou skutečně dobře umýt, bez nutnosti jejich koupání nebo sprchování.

Kdy kočku koupat

I přes dokonalou kočičí hygienu, kterou žádná kočka nikdy nepodcení, existují specifické případy, kdy je nezbytné kočičku vykoupat. Jedním z nich může být znečištění srsti chemickými látkami jako jsou nejrůznější chemické oleje, lepidla, barvy a jiné chemické preparáty. Jinak řečeno, vždy po nehodě, kdy kočka například venku do něčeho spadne nebo se radostně vyválí v té největší špíně, která se později ukáže jako nebezpečná, ale třeba i doma, kdy se snaží „pomáhat“ například při malování nebo natírání či lepení a její všetečné tlapičky nenechají nic napokoji. 

Ve všech těchto případech existuje výrazné riziko, že kočka by se ve snaze o čištění vlastní srsti mohla přiotrávit či si způsobit výrazné zdravotní komplikace. V takových situacích je proto koupání kočky nezbytnost a možnost, jak předejít dalším nepříjemnostem.

Když už se rozhodneme koupat

Pokud se ale přece jen rozhodneme kočku pravidelně koupat, je vhodné dodržet hned několik pravidel a znát základní zásady. 

V první řadě bychom měli kočku zvykat od co nejútlejšího věku, nejdříve však ale od doby 3 měsíců. Pokud kočku postupně zvykáme a s vodou takzvaně spřátelujeme, můžeme dosáhnout jejího neutrálního vztahu k vodě, tedy že s námi nebude bojovat, i když ji asi nikdy úplně milovat nebude.

Důkladně připravit se je však třeba i na celý proces koupání. Vhodné je koupání kočky v malé vaničce nebo umyvadle. Naopak není vhodná naše klasická vana nebo sprchový kout, kde má kočka spoustu prostoru jak a kam nám utéct. Než přejdeme k samotnému koupání, je doporučeno kočku postupně zvykat na mokrý stav. Tedy, nejprve jí namočit hlavičku a záda jen lehce a povrchově a poté, co si na vlhké prostředí alespoň trochu zvykne, můžeme předejít k důkladnějšímu a hlubšímu mytí.

Základem péče o kočku je kvalitní strava

Alfou a omegou krásné srsti vaší kočky je kvalitní strava. Produkty Shelma jsou prémiová krmiva bez obilovin a s vysokým obsahem živočišných proteinů. Granule Shelma jsou plné čerstvého lososa, hovězího, kuřecího nebo krůtího a jídelníček vaší šelmy můžete zpestřit lahodnými filetkami v kapsičkách. Všechny produkty Shelma jsou navíc plné dalších zdraví prospěšných ingrediencí, jako jsou například spirulina, rakytník nebo brusinky, které podporují imunitu, poskytují energii a napomáhají zdravé mysli i tělu vašeho čtyřnohého miláčka. Vše navíc bez přidaného cukru, umělých ochucovadel, konzervantů a barviv.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 182
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.