Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 29. 4. 2021
Líbí se mi

Kočka a koupání. Ano, nebo ne?

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 29. 4. 2021
Líbí se mi
Kočka a koupání. Ano, nebo ne?

Kočka a koupání. Ano, nebo ne?

Kočka a voda - to je téma samo pro sebe! Drtivá většina koček totiž vodu naprosto nesnáší nebo z ní dokonce má panickou hrůzu a veškeré snahy o vykoupání kočky tak mohu končit nejen stresem pro zvíře i člověka, ale také zraněním pro oba dva „živočišné druhy“. Má se ale skutečně kočka koupat? Je to součást správné péče o kočku nebo názory, které tvrdí, že každá kočka by se měla minimálně jednou za půl roku koupat, patří do oblasti mýtů? A je možné naučit kočičku, aby měla ráda vodu? Podíváme se, jak je to s kočičím koupáním doopravdy. 

Voda jako kočičí nepřítel

Voda je po generace považována za kočičího nepřítele číslo jedna. Dokonce často, když chceme kočičku odehnat, například při boji s jinou kočkou, je doporučováno polít ji vodou. Kočky vodu skutečně rády nemají. Důvod je prostý. Jejich srst je specifická, velmi rychle zvlhne a následně se promočí, přičemž se voda dostane přímo na kůži kočky. V takovém případě se takzvaně dá do kočičky zima, celá se rozklepe, a to dokonce i v letních vedrech, a hrozí jí prochladnutí a s ním související nachlazení.  

Nenávist k vodě mají zakódovanou v genech po staletí, a tak stačí pár kapiček dopadajících na srst a kočka zděšeně prchá. Pokud se jí odvážíme namočit nebo přiblížit k vodě, většinou strastiplně vytřeští oči a tasí drápky připravené k tomu, aby se od zdroje „zla“ co nejrychleji dostala. Jinak řečeno, aby se doslova vyškrábala pryč, například přes nás, nábytek i cokoliv dalšího, co se jí naskytne při cestě. 

Mytí kočky

Otázkou ale zůstává, proč vlastně kočky koupat a kde se vzal, zejména v poslední době hojně šířený názor, že každá kočka by se měla alespoň jednou za půl roku vykoupat. Kočka totiž není pes a na rozdíl od něj se velkou část dne věnuje právě kočičí hygieně. Důkladně se čistí, a to hned po probuzení, po jídle, po hraní a bez dokonalé očisty prakticky neusne. 

Stranou dokonce mohou jít i obavy, že se kočka nezvládne dostatečně kvalitně očistit. Její specifický drsný jazyk, s takzvanými háčky, je totiž na důkladné kočičí čištění a mytí přímo stavěn. Díky jeho konstituci se tak dokáže dostat i do spodních vrstev srsti a mnohdy až na kůži. Navíc, především v létě, kočka získává při pobytu venku ze slunce důležitý vitamín D, který jí ulpívá právě na srsti a jenž mytím dostává do organismu. Naopak koupáním kočky tomuto přirozenému procesu můžeme zbytečně zabránit. 

Obavy z nedostatečné kočičí hygieny nemusí mít ale ani majitelé koček, které jsou zvyklé chodit ven nebo dlouhosrstých koček. I v těchto případech se kočky zvládnou skutečně dobře umýt, bez nutnosti jejich koupání nebo sprchování.

Kdy kočku koupat

I přes dokonalou kočičí hygienu, kterou žádná kočka nikdy nepodcení, existují specifické případy, kdy je nezbytné kočičku vykoupat. Jedním z nich může být znečištění srsti chemickými látkami jako jsou nejrůznější chemické oleje, lepidla, barvy a jiné chemické preparáty. Jinak řečeno, vždy po nehodě, kdy kočka například venku do něčeho spadne nebo se radostně vyválí v té největší špíně, která se později ukáže jako nebezpečná, ale třeba i doma, kdy se snaží „pomáhat“ například při malování nebo natírání či lepení a její všetečné tlapičky nenechají nic napokoji. 

Ve všech těchto případech existuje výrazné riziko, že kočka by se ve snaze o čištění vlastní srsti mohla přiotrávit či si způsobit výrazné zdravotní komplikace. V takových situacích je proto koupání kočky nezbytnost a možnost, jak předejít dalším nepříjemnostem.

Když už se rozhodneme koupat

Pokud se ale přece jen rozhodneme kočku pravidelně koupat, je vhodné dodržet hned několik pravidel a znát základní zásady. 

V první řadě bychom měli kočku zvykat od co nejútlejšího věku, nejdříve však ale od doby 3 měsíců. Pokud kočku postupně zvykáme a s vodou takzvaně spřátelujeme, můžeme dosáhnout jejího neutrálního vztahu k vodě, tedy že s námi nebude bojovat, i když ji asi nikdy úplně milovat nebude.

Důkladně připravit se je však třeba i na celý proces koupání. Vhodné je koupání kočky v malé vaničce nebo umyvadle. Naopak není vhodná naše klasická vana nebo sprchový kout, kde má kočka spoustu prostoru jak a kam nám utéct. Než přejdeme k samotnému koupání, je doporučeno kočku postupně zvykat na mokrý stav. Tedy, nejprve jí namočit hlavičku a záda jen lehce a povrchově a poté, co si na vlhké prostředí alespoň trochu zvykne, můžeme předejít k důkladnějšímu a hlubšímu mytí.

Základem péče o kočku je kvalitní strava

Alfou a omegou krásné srsti vaší kočky je kvalitní strava. Produkty Shelma jsou prémiová krmiva bez obilovin a s vysokým obsahem živočišných proteinů. Granule Shelma jsou plné čerstvého lososa, hovězího, kuřecího nebo krůtího a jídelníček vaší šelmy můžete zpestřit lahodnými filetkami v kapsičkách. Všechny produkty Shelma jsou navíc plné dalších zdraví prospěšných ingrediencí, jako jsou například spirulina, rakytník nebo brusinky, které podporují imunitu, poskytují energii a napomáhají zdravé mysli i tělu vašeho čtyřnohého miláčka. Vše navíc bez přidaného cukru, umělých ochucovadel, konzervantů a barviv.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Mrázková 5. 8. 2021

Kdyby naše kočka nechodila pod studenou vodu, tak to by teda vypadala. Víte, ona je taková pohodlná. Kočičí stromy, které jsme jí nedávno z https://www.caskrmeni.cz/eshop/kocky/kocici-stromy/ objednali už zná jako své boty a v důsledku toho chodí více a více do přírody. Ale plavat neumí, a tak musí pod sprchu.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.