Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 9. 2021
Líbí se mi

Milujete kávu? Kávový lógr má mnoho využití i ve vaší kuchyni nebo na zahradě

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 9. 2021
Líbí se mi
Milujete kávu? Kávový lógr má mnoho využití i ve vaší kuchyni nebo na zahradě

Milujete kávu? Kávový lógr má mnoho využití i ve vaší kuchyni nebo na zahradě

Stimuluje mozek, povzbuzuje k lepším fyzickým výkonům, snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění a má příznivé antioxidační účinky i na trávicí soustavu. Ta káva se nezdá! Zužitkujte ji na maximum a proměňte i lógr v kosmetický prostředek a domácího pomocníka.

Milujete kávu instantní, proto jste klasický lógr neviděli snad roky? Nevadí, oslovte kavárnu poblíž vašeho bydliště a dohodněte se, že si tenhle odpad milerádi začnete odebírat. Poslouží vám totiž hned v několika oblastech. Zamiluje si ho nejen vaše nádobí!

Omlazující peeling

Smíchejte 2 polévkové lžíce lógru se stejným množstvím organického kakaového prášku. Přidejte 3 polévkové lžíce plnotučného mléka nebo smetany a doplňte 1 lžící medu. Peeling naneste na obličej, proveďte pár krouživých pohybů a poté nechte 5 až 10 minut působit. Následně smyjte. Obličej se ihned rozzáří. (Káva zároveň sníží otoky okolo očí.)

Co se týče těla, stačí ke kávové sedlině přidat trochu teplé vody nebo svého oblíbeného přírodního oleje - jako je kokos nebo sladká mandle. „Vyčistěte“ kůži od hlavy k patě a odstraňte všechny odumřelé kožní buňky. A dobrá zpráva navíc? Studie z roku 2008 z brazilského São Paula potvrdila, že lokální aplikace kávového „odpadu“ snižuje tukové buňky celulitidy o 17 %.

Odpuzovač škůdců

Použitou kávovou sedlinu posypte kolem rostlin, abyste je ochránili před ničivými škůdci, jako jsou mravenci, hlemýždi a slimáci. Mravenci nemají pach kávy rádi, zatímco jemně abrazivní struktura kávového základu může dráždit měkké škůdce. Smíchá-li se lógr s pomerančovou kůrou a rozmarýnovým olejem, vzniká prostředek proti malým savcům, třeba kočkám.

Hnojivo

Pokud pěstujete azalky, hortenzie, rododendrony, kamélie, růže nebo jiné rostliny milující kyseliny, pak je pro vás „použitá káva“ naprostou nezbytností! Smíchejte sedlinu s hnědými listy, suchou trávou a větvičkami a rozprostřete tenhle zázrak kolem rostlin. Lógr dodá půdě dusík a draslík a také zvýší obsah hořčíku.

Ovšem pozor, v tomto hnojivu chybí fosfor a vápník, takže není ideální pro povzbuzení květů a plodů. Na druhou stranu konkrétně u hortenzií se dá dosáhnout i změny květů. Alkalická půda produkuje ty růžové, zatímco kyselá půda podporuje růst modrých hortenzií. Přidejte lógr do zeminy a pohrajte si s magií odstínů!

Přírodní mycí prostředek

Posypte kávovou sedlinou starý čisticí hadřík a použijte ho k vydrhnutí přilepených zbytků jídla z nádobí. A s čím dalším lógr pomůže?

Neutralizátor zápachů

Kávová sedlina může být použita podobně jako jedlá soda, která absorbuje potravinové pachy v lednici a mrazničce. Vložte malou otevřenou nádobu plnou proschlého lógru do zadní části chladničky a nezapomeňte za týden či dva dávku obměnit.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Makusa2
Makusa2 11. 9. 2021

Peeling určitě vyzkouším!

Odpovědět
nirak
nirak 8. 9. 2021

Tak některé vychytávky znám, ale lednici vyzkouším

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 7. 9. 2021

tak bohužel kávový lógr se v naší domácnosti nenajde

Odpovědět
sipeji
sipeji 7. 9. 2021

Kávový lógr jako hnojivo využívala i moje babička.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 9. 2021

něco známe, něco je nové

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.