Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 3. 2020
Líbí se mi

Kávový lógr nevyhazujte, využijete ho při mytí nádobí i na zahradě

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 3. 2020
Líbí se mi
Kávový lógr nevyhazujte, využijete ho při mytí nádobí i na zahradě

Kávový lógr nevyhazujte, využijete ho při mytí nádobí i na zahradě

Stimuluje mozek, povzbuzuje k lepším fyzickým výkonům, snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění a má příznivé antioxidační účinky i na trávicí soustavu. Ta káva se nezdá! Zužitkujte ji na maximum a proměňte i lógr v kosmetický prostředek a domácího pomocníka.

Milujete kávu instantní, proto jste klasický lógr neviděli snad roky? Nevadí, oslovte kavárnu poblíž vašeho bydliště a dohodněte se, že si tenhle odpad milerádi začnete odebírat. Poslouží vám totiž hned v několika oblastech. Zamiluje si ho nejen vaše nádobí!

Omlazující peeling

Smíchejte 2 polévkové lžíce lógru se stejným množstvím organického kakaového prášku. Přidejte 3 polévkové lžíce plnotučného mléka nebo smetany a doplňte 1 lžící medu. Peeling naneste na obličej, proveďte pár krouživých pohybů a poté nechte 5 až 10 minut působit. Následně smyjte. Obličej se ihned rozzáří. (Káva zároveň sníží otoky okolo očí.)

Co se týče těla, stačí ke kávové sedlině přidat trochu teplé vody nebo svého oblíbeného přírodního oleje - jako je kokos nebo sladká mandle. „Vyčistěte“ kůži od hlavy k patě a odstraňte všechny odumřelé kožní buňky. A dobrá zpráva navíc? Studie z roku 2008 z brazilského São Paula potvrdila, že lokální aplikace kávového „odpadu“ snižuje tukové buňky celulitidy o 17 %.

Odpuzovač škůdců

Použitou kávovou sedlinu posypte kolem rostlin, abyste je ochránili před ničivými škůdci, jako jsou mravenci, hlemýždi a slimáci. Mravenci nemají pach kávy rádi, zatímco jemně abrazivní struktura kávového základu může dráždit měkké škůdce. Smíchá-li se lógr s pomerančovou kůrou a rozmarýnovým olejem, vzniká prostředek proti malým savcům, třeba kočkám.

Hnojivo

Pokud pěstujete azalky, hortenzie, rododendrony, kamélie, růže nebo jiné rostliny milující kyseliny, pak je pro vás „použitá káva“ naprostou nezbytností! Smíchejte sedlinu s hnědými listy, suchou trávou a větvičkami a rozprostřete tenhle zázrak kolem rostlin. Lógr dodá půdě dusík a draslík a také zvýší obsah hořčíku.

Ovšem pozor, v tomto hnojivu chybí fosfor a vápník, takže není ideální pro povzbuzení květů a plodů. Na druhou stranu konkrétně u hortenzií se dá dosáhnout i změny květů. Alkalická půda produkuje ty růžové, zatímco kyselá půda podporuje růst modrých hortenzií. Přidejte lógr do zeminy a pohrajte si s magií odstínů!

Přírodní mycí prostředek

Posypte kávovou sedlinou starý čisticí hadřík a použijte ho k vydrhnutí přilepených zbytků jídla z nádobí. A s čím dalším lógr pomůže?

Neutralizátor zápachů

Kávová sedlina může být použita podobně jako jedlá soda, která absorbuje potravinové pachy v lednici a mrazničce. Vložte malou otevřenou nádobu plnou proschlého lógru do zadní části chladničky a nezapomeňte za týden či dva dávku obměnit.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

super, také používám

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 12. 3. 2020

používám jako čistič kuchyňského sifonu

Odpovědět
Hkohoutice
Hkohoutice 12. 3. 2020

take jsme o tom neco cetla

Odpovědět
sipeji
sipeji 12. 3. 2020

Moje babička využívala kávový lógr podobně.

Odpovědět
moravačka aja
moravačka aja 12. 3. 2020

Používám jako peeling,ale i k rostlinám.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 956
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.