Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 10. 2019
Líbí se mi

Jednoduché kroky, kterými může šetřit přírodu opravdu každý

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 10. 2019
Líbí se mi
Jednoduché kroky, kterými může šetřit přírodu opravdu každý

Jednoduché kroky, kterými může šetřit přírodu opravdu každý

O třídění odpadu či šetření plasty jste už určitě slyšeli, ale přesto nevíte, jak přírodě můžete sami ještě více pomoci, aby bylo vůbec co předat dalším generacím? K tomu, abyste přispěli k zachování co nejlepších podmínek pro své děti a vnoučata, není nutné od základu překopat svůj životní styl. Poradíme vám, jak na to a na co je třeba se soustředit.

Díky pár jednoduchým návykům můžete mít téměř ihned dobrý pocit z toho, že pomáháte planetě a všemu živému na ní.

Že jeden malý krok nic nespraví? A co když ho podnikne více lidí a správné zvyky předáte i svým ratolestem? Kroky k udržitelnosti a ohleduplnost k přírodě nestojí mnoho úsilí, jsou v souladu se zdravým životním stylem, a navíc často uleví i vaší peněžence. Zdaleka nejde jen o třídění odpadu. Vodě, lesům i polím můžete pomoci mnoha způsoby.

Dejte šanci biu

Certifikovanými bio výrobky podporujete environmentálně přínosné ekologické zemědělství, které nezatěžuje naše prostředí chemickými látkami, neznehodnocuje půdu, ani tolik důležité vodní zdroje. Sami pak do úst vkládáte kvalitní potraviny plné chuti, jejichž pěstování, v případě zvířat chování, je v plně v souladu s přírodou, bez umělých stabilizátorů a „vylepšovačů“ chuti.

Při výběru se můžete navíc soustředit na produkty od lokálních bio farmářů a snížit tak uhlíkovou stopu. Na výběr máte až ze 4600 ekofarem, které se v ČR vyskytují. Věděli jste například, že na ekofarmách se v průměru vyskytuje o 80% více ptáků než na konvenčně obhospodařovaných plochách?

Jde to bez plastů?

Jeden igelitový sáček se rozkládá i více než sto let, proto bychom jejich využívání měli omezit. Není nic jednoduššího, než si na nákupy nosit své plátěné tašky či proutěný košík. V poslední době řada lidí začala bojkotovat také jednorázové sáčky na zeleninu a ovoce, místo toho plody vkládají do svých. Ty lze zakoupit například na různých e-shopech nebo podomácku vyrobit ze staré záclony.

Podobně se dá omezit spotřeba plastových brček či kelímků na kávu, pokud si ji rádi berete s sebou, nabízí se vlastní termo hrnek.

Voda je vzácná

Abnormálně suché loňské léto, a jako následek prázdné studny, nás důrazně varovaly, že voda rozhodně není nekonečně čerpatelným zdrojem. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik litrů proteče, když umýváte nádobí pod tekoucí vodou? Necháváte otevřený kohoutek, když si čistíte zuby? I v každodenním běžném životě můžete plýtvání zamezit.

Třídit lze vše

Třiďte odpad! Tolikrát omílané sousloví a stále stejně pravdivé. K třídění stačí vyčlenit koutek v kuchyni na barevné koše, které vám každý den připomenou, kam daný odpad patří. Pomůžete tak šetřit zdroje a energii k vyrábění dalšího zboží.

Venkovní stanoviště s popelnicemi navíc bývají dobře vybavená a naleznete tam nádoby na bioodpad, textil či použité baterie. Vždy je ale třeba sledovat značky na obalech, které určují, jak využitý produkt vytřídit.

Auto není nutnost vždy

Místo vozu můžete využít hromadné dopravy a svézt se do práce autobusem či tramvají. Čas, který byste jinak strávili řízením, věnujte třeba knize nebo novinám, budete se divit, kolik toho stihnete za týden přečíst. S přibývajícími teplotami se nabízí také kolo. V tomto případě ulevíte zejména své peněžence.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Majina
Majina 7. 10. 2019

rada by som sa snažila,aby naša rodinka viac recyklovala v domácnosti.

Odpovědět
gustawka
gustawka 7. 10. 2019

třídím poctivě

Odpovědět
MajkaM
MajkaM 6. 10. 2019

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 5. 10. 2019

třídím - šetřím - auto nemám

Odpovědět
konatovka
konatovka 5. 10. 2019

Tak to má být jak se to píše v článku. My se s manželem snažíme vše řádně třídit, máme veškeré kontejnery včetně popelnice na bio odpad před panelákem. Jen nás rozčiluje jak někteří lidé odpady házejí mimo kontejnery. Tašky používáme již delší dobu ekologické vč. sáčků na potraviny. Máme rádi přírodu, a proto se k ní takoto chováme.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 278
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.