Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 4. 2021
Líbí se mi

Jak na jarní úklid podle profesionálů? Následujte jejich 5 triků a zvládněte vše za víkend

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 4. 2021
Líbí se mi
Jak na jarní úklid podle profesionálů? Následujte jejich 5 triků a zvládněte vše za víkend

Jak na jarní úklid podle profesionálů? Následujte jejich 5 triků a zvládněte vše za víkend

Jak se noci krátí a přibývá světla, je lépe vidět na nezvané průvodce zimy: prach, pavučiny, šmouhy na oknech, skvrny a vodní kámen v koupelně. Připravte si prachovky, kbelíky a nastartujte vysavače – je čas na jarní úklid. S pěti praktickými triky hodnými profesionálů to půjde skoro samo!

A až bude po všem, nezapomeňte na kytici čerstvých květů nebo mísu s čerstvým ovocem. Uklizený domov si tak vychutnáte všemi smysly.

Hlavně neodkládat

Někdy si říkáte, postupně to zvládneme: okna přijdou na řadu o víkendu, podlahy za týden, po večerech vytřídím staré věci… To je ovšem velká chyba. Zpravidla to dopadá tak, že je vždy něco důležitějšího, a předsevzetí vezmou za své. Z úklidu je tak nekonečná noční můra. Vyhraďte si jeden víkend a vezměte byt útokem, tak jako profesionálové!

Sbohem, nepotřebné věci

Většina z nás bojuje s nedostatkem místa. Více věcí v podstatě znamená spoustu zbytečností, na kterých se usazuje prach a domov působí stísněně a neutěšeně. Neváhejte se proto zbavit všeho, co nepotřebujete. Oblečení, které jste nevzali tři roky na sebe, už nejspíš ani nebudete nosit. Stejně tak staré, nevkusné deky a dečky, sušené květiny, stohy starých časopisů a novin.

Pomůže vám metoda čtyř krabic: jedna pro věci, které vyhodíte, jedna pro ty, které odložíte nebo darujete, jedna pro ty, které si ponecháte, a jedna pro věci, které se musí přesunout jinam. Rozdělte volně položené věci z každé místnosti do správné krabice tak, aby nic nezůstalo mimo. I když se budete loučit s věcmi, které mají emocionální hodnotu, buďte stateční!

Na pořadí záleží

To je osvědčená zásada profesionálních firem. Nejdříve se vymetají či vysávají pavučiny ze stropu a oken, pak se myjí okna, poté se vysává prach a až nakonec se vymývá podlaha. Stejně tak se postupuje i v domě – nejprve horní patro, pak přízemí.

Co čistíme čím

Rozšířený mýtus, kterému mnozí lidé věří, je to, že jde na všechno použít jeden univerzální čisticí prostředek. To ale není pravda. V bytě totiž máme minimálně dva druhy špíny – buď odstraňujeme vodní kámen a na to používáme prostředky na bázi kyselin, nebo mastné skvrny, na které působí alkalické čisticí prostředky. A protože obě skupiny čisticích prostředků mají odlišné pH, nelze je sloučit v jeden univerzální všemocný přípravek. Proto si rozdělte byt na tři pomyslné barevné zóny. Červenou pro odstranění vodního kamene – hlavně v koupelně a příslušenství, kde je dobré začít. Modrou pro odmaštění – to se týká hlavně kuchyně, ale i oken a dlažby. A nakonec žlutou pro suché čištění mopem a vysavačem.

Vysavač v akci

Velký úklid završí vysavač. Práci vám usnadní různé typy nástavců, které se dostanou i do úzkých či atypických míst. Po důkladném vysávání by měla následovat "mokrá fáze" – to se týká parapetů, těles ústředního topení a dveří.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 12. 4. 2021

Vyhazování nepotřebných věcí je základ, ale i mě občas potrápí ta emociální hodnota.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 11. 4. 2021

tak člověk už tak nějak ví...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 247
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.