Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 3. 2020
Líbí se mi

Jarní úklid jako od profesionálů zvládnete za jediný víkend

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 3. 2020
Líbí se mi
Jarní úklid jako od profesionálů zvládnete za jediný víkend

Jarní úklid jako od profesionálů zvládnete za jediný víkend

Jak se noci krátí a přibývá světla, je lépe vidět na nezvané průvodce zimy: prach, pavučiny, šmouhy na oknech, skvrny a vodní kámen v koupelně. Připravte si prachovky, kbelíky a nastartujte vysavače – je čas na jarní úklid. S pěti praktickými triky hodnými profesionálů to půjde skoro samo!

A až bude po všem, nezapomeňte na kytici čerstvých květů nebo mísu s čerstvým ovocem. Uklizený domov si tak vychutnáte všemi smysly.

Hlavně neodkládat

Někdy si říkáte, postupně to zvládneme: okna přijdou na řadu o víkendu, podlahy za týden, po večerech vytřídím staré věci… To je ovšem velká chyba. Zpravidla to dopadá tak, že je vždy něco důležitějšího, a předsevzetí vezmou za své. Z úklidu je tak nekonečná noční můra. Vyhraďte si jeden víkend a vezměte byt útokem, tak jako profesionálové!

Sbohem, nepotřebné věci

Většina z nás bojuje s nedostatkem místa. Více věcí v podstatě znamená spoustu zbytečností, na kterých se usazuje prach a domov působí stísněně a neutěšeně. Neváhejte se proto zbavit všeho, co nepotřebujete. Oblečení, které jste nevzali tři roky na sebe, už nejspíš ani nebudete nosit. Stejně tak staré, nevkusné deky a dečky, sušené květiny, stohy starých časopisů a novin.

Pomůže vám metoda čtyř krabic: jedna pro věci, které vyhodíte, jedna pro ty, které odložíte nebo darujete, jedna pro ty, které si ponecháte, a jedna pro věci, které se musí přesunout jinam. Rozdělte volně položené věci z každé místnosti do správné krabice tak, aby nic nezůstalo mimo. I když se budete loučit s věcmi, které mají emocionální hodnotu, buďte stateční!

Na pořadí záleží

To je osvědčená zásada profesionálních firem. Nejdříve se vymetají či vysávají pavučiny ze stropu a oken, pak se myjí okna, poté se vysává prach a až nakonec se vymývá podlaha. Stejně tak se postupuje i v domě – nejprve horní patro, pak přízemí.

Co čistíme čím

Rozšířený mýtus, kterému mnozí lidé věří, je to, že jde na všechno použít jeden univerzální čisticí prostředek. To ale není pravda. V bytě totiž máme minimálně dva druhy špíny – buď odstraňujeme vodní kámen a na to používáme prostředky na bázi kyselin, nebo mastné skvrny, na které působí alkalické čisticí prostředky. A protože obě skupiny čisticích prostředků mají odlišné pH, nelze je sloučit v jeden univerzální všemocný přípravek. Proto si rozdělte byt na tři pomyslné barevné zóny. Červenou pro odstranění vodního kamene – hlavně v koupelně a příslušenství, kde je dobré začít. Modrou pro odmaštění – to se týká hlavně kuchyně, ale i oken a dlažby. A nakonec žlutou pro suché čištění mopem a vysavačem.

Vysavač v akci

Velký úklid završí vysavač. Práci vám usnadní různé typy nástavců, které se dostanou i do úzkých či atypických míst. Po důkladném vysávání by měla následovat "mokrá fáze" – to se týká parapetů, těles ústředního topení a dveří.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
citygirl14
citygirl14 23. 5. 2020

chce to hlavně pomocníka

Odpovědět
benca
benca 18. 4. 2020

mnam

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

super

Odpovědět
potkanek
potkanek 17. 3. 2020

dobré rady beru

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 16. 3. 2020

tohle se u nás nevede , uklízím průběžně celý rok

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 627
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.