Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 2. 2021
Líbí se mi

Jak se stát zahradníkem začátečníkem, který už nikdy žádnou květinu "neumoří"?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 2. 2021
Líbí se mi
Jak se stát zahradníkem začátečníkem, který už nikdy žádnou květinu "neumoří"?

Jak se stát zahradníkem začátečníkem, který už nikdy žádnou květinu "neumoří"?

Patříte k lidem, kteří vždy spolehlivě „umoří“ jakoukoli pokojovou rostlinu, která se jim dostane do ruky? Na vině může být nejen nevhodné umístění, ale také nedostatečná nebo naopak nadměrná zálivka. Jaká pravidla vlastně platí pro zalévání květin?

Ačkoli není zalévání rostlin žádná složitá věda, vyplatí se při něm dodržovat (kromě rad pěstitelů) osvědčené postupy.

Teplo versus chlad

Při zalévání se řiďte také tím, kde máte rostlinu umístěnou. Pokud stojí na okenním parapetu, kam celý den praží slunce nebo pod ním v zimě žhne ústřední topení, je jasné, že půda v květináči bude vysychat o dost rychleji, než když máte rostlinu umístěnou na poličce ve stínu či polostínu. Pokud květina čelí horku, musíte ji zalévat častěji, než když žije v chladném prostředí.

Na velikosti záleží

Obecně se dá říci, že velká rostlina spotřebuje více vody než malá. Pokud tedy budete zalévat všechny stejně bez ohledu na velikost, hrozí, že vám polovina květin uschne a polovina uhnije. Pozor si také dávejte na velikost květináče – ty rozměrnější pojmou a hlavně udrží po delší čas více vody než ty miniaturní.

Ani málo, ani moc

Jak vlastně poznat, že je rostlina dostatečně zalitá, ale ne přelitá? Až budete příště zalévat, hlídejte si, aby voda prostřednictvím otvorů na dně květináče protekla v malém množství do misky. Tak máte jistotu, že se zálivka dostala i ke spodním kořenům a nezůstala jen ve vrchní vrstvě půdy květináče. Mimochodem, nikdy nesázejte rostliny přímo do ozdobných misek bez děrovaného dna – hrozí totiž, že bude spodní část půdy neustále mokrá a kořeny začnou uhnívat.

Kam patří voda

Mimochodem, poměrně častou chybou je zalévání rostlin tak, že skončí mokrá nejen půda, ale i listy nebo květy. Jistě, existují květiny, kterým prospěje občasné rosení, pokud máte v bytě příliš suchý vzduch, ale obecně se zálivka jinam než přímo do půdy nedoporučuje. Hrozí totiž, že na se na mokrých listech začne tvořit plíseň.

Co je vlastně horší?

Spousta lidí má strach, aby jim rostliny neuschnuly, a tak je zalévají tak často a takovým množstvím vody, že nakonec docílí úplně stejného výsledku – umořené květiny. Většina rostlin přitom (pokud se nejedná vysloveně o bahenní či některé druhy tropických rostlin) mnohem lépe zvládá občasné sucho než přemokření. Navíc semtam zvadlé listy ještě neznamenají konec – prostě květinu zalijte a uvidíte, že se zmátoří. Pokud jí ale v důsledku přehnaného zalévání uhnijí kořínky, nic už ji nezachrání…

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
TerezaZlin
TerezaZlin 26. 2. 2021

Mám tendenci rostliny přelévat...

Odpovědět
vondr.v
vondr.v 25. 2. 2021

Užitečný článek.

Odpovědět
sipeji
sipeji 25. 2. 2021

Naštěstí mi ještě žádná kytička neumřela asi se jim u nás líbí.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 24. 2. 2021

s kytkama jsem před pár lety skončila a mám klid a pokoj...přes týden jsme v práci, na víkendy mizíme pryč, k tomu dovolené....doma nám opravdu nechybí

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 24. 2. 2021

Kytiček mám doma mraky, většinou se jim daří, ale také mají občas svá období, kdy nejdou. Dneska jsem vyhodila dvě fialky, ale zasadila jsem si do tří květináčků nové, lístky s kořínky.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 455
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.