Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 31. 3. 2021
Líbí se mi

Jak utratit za jídlo méně peněz? A přesto jíst zdravě!

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 31. 3. 2021
Líbí se mi
Jak utratit za jídlo méně peněz? A přesto jíst zdravě!

Jak utratit za jídlo méně peněz? A přesto jíst zdravě!

Je suma, kterou utratíte měsíčně za jídlo, na vaše poměry vysoká? Otázku, jak ušetřit na potravinách, si položí alespoň jednou za čas každý z nás a nezáleží na tom, jestli jste studentka, zvyklá přežívat na instantních polévkách, nebo maminka tří kluků, pro kterou se zdá být lednička bezednou černou dírou. Pokud se navíc rozhodneme investovat do potravin podporující zdravý životní styl, máme pocit, že se částka ještě zvyšuje. 

Můžeme tedy jíst zdravě a ušetřit peníze? Ano, můžeme! 

Podívejte se na našich 10 tipů:

1. Napište si nákupní seznam

Plánování je alfou a omegou vašeho úspěchu. Vytvořte si proto plán jídelníčku a seznam ingrediencí, které již máte doma a které potřebujete koupit. A snažte se ho v prodejně opravdu dodržet a nekupujte nic, co není na seznamu. Zároveň nikdy nechoďte nakupovat hladová, protože u takových lidí se pravděpodobnost nákupu položek, na které máte aktuálně chuť, velice zvyšuje.  

2. Nevyhazujte zbytky

Podle studií se ukázalo, že průměrná rodina s dětmi každý měsíc vyhodí skoro 20 kilo dobrého jídla. Snažte se takovému plýtvání předejít. Právě jasně daný plán jídelníčku a přesný nákup ingrediencí tomu zamezí. V kuchyni totiž vždycky budete mít vše na každé jídlo a tím pádem vše do posledního i spotřebujete. A co nesníte neváhejte zamrazit.

3. Vezměte si „zbytky“ k obědu

Uvařte večer jednu porci těstovin navíc a vezměte si je spolu s rajčatovou omáčkou k obědu na další den do kanceláře. Nebo klidně v předstihu vyndejte z mrazáku krabičku s oblíbenou omáčkou, jež vám zbyla a přidejte balíček uvařené rýže.  

4. Nebojte se koupit mražené potraviny

Mražené ovoce nebo zelenina bývají často velice podceňovány. Není ale žádný důvod k obavám. Zelenina i ovoce se sbírá na vrcholu své čerstvosti a poté se zmrazí, aby se uchovaly všechny jejich živiny. Navíc takové potraviny často koupíte již nasekané a připravené k okamžitému použití, což vám při přípravě večeře ušetří mnoho práce. Zkuste se při jejich nákupu vyhnout těm, které obsahují zbytečné množství soli nebo cukru). 

5. Vyzkoušejte levnější značky

Velkou část svého rozpočtu na jídlo můžete ušetřit nákupem levnějších značek potravin. Mezi těmi a prémiovými značkami často bývá velký finanční rozdíl. Nebojte se je vyzkoušet a zjistěte, která značka vám bude nejvíce vyhovovat. Zdravější varianty potravin pak snadno poznáte podle etiket.

6. Jezte více zeleniny

Maso a ryby jsou vždy nejdražšími položkami na vašem nákupním seznamu. Co takhle přidat do vašeho jídelníčku více bezmasých jídel? Vegetariánské pokrmy jsou nutričně velice vyvážené, opravdu chutné a rozhodně sníží vaše náklady. Skvělým tipem je zavedení například „bezmasých pondělků“. 

7. Zamilujte si luštěniny

Hrách, čočka, fazole, cizrna a další druhy luštěninových plodů by se podle výživových odborníků měly ve vašem jídelníčku objevovat pravidelně a to alespoň dvakrát týdně. Navíc tyto suroviny patří k nejlevnějším potravinám v regálech většiny supermarketů. Jejich velkým plusem je nízký obsah kalorií a tuků, ale velký podíl vlákniny, vitamínů a minerálů, které vás zasytí. 

8. Poznejte dobře svou kuchyň

Základem vaření bez zbytků je přehled o tom, co najdete ve vaší špízy, ledničce nebo mrazáku. Možná vás samotnou překvapí kolik potravin, o kterých jste nevěděla, při bližším průzkumu objevíte. Zkuste naplánovat pár jídel bez jakýchkoliv nákupů. Důležité je ale předem zkontrolovat datum spotřeby u jednotlivých ingrediencí.

9. Jezte menší porce

O tomto dietním triku už jste určitě slyšela. Je všeobecně známo, že pokud svou večeři naložíte na velký talíř, sníte toho daleko více než když použijete talíře menší. Důležité je u jídla nespěchat a nechat mozek a vaše tělo pořádně zpracovat, kdy se cítí sytě. Překvapením pro vás může být, že vám menší porce budou naprosto dostačovat.  

10. Naučte se nové a levné recepty

Největším problémem při vaření je většinou naše fantazie. Pokud vám dochází nápady, neváhejte inspiraci hledat na internetu. Jakmile zadáte do internetového vyhledávače slovní spojení „levné recepty“, ukáží se vám stovky odkazů. Budete tak mít šanci vyzkoušet něco nového a ještě ušetříte.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 2. 4. 2021

tak já nakupovat nechodím, jezdí manžel...a vždy má seznam, ale skoro vždy přinese něco navíc. Já jdu jen sem tam do malých místních obchodů. Jsme jen dva, tak moc nenakupujeme..

Odpovědět
sipeji
sipeji 1. 4. 2021

Ono se musí při nákupu přemýšlet.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 415
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.