Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 2. 2020
Líbí se mi

Jak snadno prodloužíte životnost počítači nebo ledničce

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 2. 2020
Líbí se mi
Jak snadno prodloužíte životnost počítači nebo ledničce

Jak snadno prodloužíte životnost počítači nebo ledničce

Elektroniku používáme dnes a denně – mobilní telefon prakticky nepustíme z ruky, jídlo uchováváme v lednici, nádobí za nás myje myčka… Zkrátka a dobře, i kdybychom chtěli, bez nejrůznějších pomocníků se doma ani v práci neobejdeme. A tak není divu, že nás jejich náhlý „skon“ vždycky vykolejí (a nejen kvůli ceně za nový spotřebič). Jak prodloužit jejich životnost?

Stačí dodržovat několik zásad, aby vám elektronika sloužila o něco déle.

Notebook

Znáte to – večer zaklapnete notebook a ráno už ho neprobudíte. Když zjišťujete, kolik by stála oprava, dozvíte se, že přibližně stejně jako nový počítač. Jak tedy zvýšit pravděpodobnost, že vám notebook déle vydrží? Tak předně mu dopřejte alespoň na noc odpočinek, během něhož operační systém nainstaluje vše potřebné. A také jej jednou za čas zcela vypněte – i „zaklapnutý“ totiž v podstatě běží dál. Velmi často se stává, že počítač „odejde“ v důsledku viru. Proti tomu také existuje celkem účinná obrana. Instalace účinného antivirového programu.

Chytrý telefon

Pomineme-li pády na zem, nejčastěji přijdeme o mobilní telefon v důsledku opakovaného přehřívání. Proto bychom nikdy neměli nechat mobil v nabíječce několik hodin (například přes noc) – nabíjení s plnou baterií je poměrně rizikové. Ostatně horko obecně nedělá telefonům dobře. Necháte-li ho například na slunci nebo na topení, hrozí jeho přehřátí, poškození a vytečení baterie a ztráta všech dat.

Pračka

jen málokdo si dnes dovede představit život bez pračky. Ostatně patří k nejvytíženějším spotřebičům v domácnosti vůbec, zvláště máte-li malé děti. Jak jí prodloužit život? Tak předně ji neplňte víc, než je zdrávo – přílišná váha prádla totiž velmi rychle pračku opotřebuje, hrozí totiž, že se poškodí uchycení bubnu a mechanismus otáčení. Také byste měli pračce pravidelně dopřávat očistu – dvakrát do měsíce do ní nalijte ocet a spusťte prací cyklus. Nejenže odstraníte nejrůznější bakterie a plísně, kterým vlhké prostředí pračky náramně svědčí, ale zbavíte spotřebič i vodního kamene.

Mimochodem, stejná pravidla platí i pro myčku nádobí – neměli byste ji přeplňovat a pravidelná očista je u ní také nezbytná.

Vysavač

Měnit pravidelně sáček ve vysavači či vysypávat nádobku zachycující nečistoty není sice žádná zábavná činnost, ale rozhodně se nevyplatí ji odkládat. Jinak totiž hrozí, že vám vysavač nebude sloužit tak dlouho, jak byste chtěli. Dochází k přehřátí a přetížení motoru, klesá sací výkon a hrozí i trvalé poškození. Pravidelně také čistěte filtry.

Lednice

Také k rychlejšímu konci ledničky občas sami nevědomky přispíváme. Tak například jejím nesprávným plněním. Pokud máte malou lednici, ale schováváte v ní nákup pro čtyřčlennou rodinu na týden, pak v ní jen velmi těžko dochází ke správné distribuci chladu a lednice mnohem častěji a intenzivněji chladí. Což jí samozřejmě neprospívá.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
citygirl14
citygirl14 23. 5. 2020

zajímavé rady

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 1. 3. 2020

dobré rady

Odpovědět
potkanek
potkanek 18. 2. 2020

užitečné

Odpovědět
lemur
lemur 18. 2. 2020

Prima rady.

Odpovědět
beata0063
beata0063 17. 2. 2020

fajn rady

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 843
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.