Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 18. 12. 2020
Líbí se mi

Jak můžete ušetřit při praní prádla

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 18. 12. 2020
Líbí se mi
Jak můžete ušetřit při praní prádla

Jak můžete ušetřit při praní prádla

Snažíte se chovat tak, abyste co nejméně zatěžovali životní prostředí? Pak vězte, že v takovém případě můžete mnohdy odlehčit i své peněžence. Občas totiž plýtváme zdroji i svými financemi úplně zbytečně i při těch nejobyčejnějších činnostech. Patří k nim ostatně i praní.

Jak při něm ušetřit peníze a ještě myslet na ekologii?

Snižte teplotu

Nejvíce energie pračka odčerpá při ohřevu vody. Vyšší spotřeba elektřiny se projeví nejen na účtu, ale dopadá i na životní prostředí. Řešení? Pokud neperete například kojenecké oblečení, ložní prádlo a ručníky nebo silně znečištěné kousky, pak neperte na vysoké teploty. Ostatně tím prodloužíte i život oblečení, za které tak nebudete muset utrácet.

Až bude plná

I velmi moderní pračky, které již myslí na ekologii, mají určitou danou spotřebu vody a elektřiny na jeden prací cyklu (záleží na jeho typu). To samozřejmě nezměníme. Co ale můžeme změnit, je, jak často budeme prát. Respektive jak často naplníme pračku. Spousta z nás totiž zcela zbytečně pere třeba třikrát týdně, ačkoli by se objem vypraného prádla pohodlně vešel do dvou dávek. Takže raději čekejte, až se buben zcela zaplní, než abyste prali jen pár kousků, ale zbytečně spotřebovali stejné množství vody a elektřiny jako jindy.

Jde to ekologicky

Na naše životní prostředí má samozřejmě významný vliv i to, jaké prací prostředky využíváme. Je jasné, že ty klasické, které jsou plné umělých bělidel a chemie, přírodě dvakrát neprospívají. Zkuste proto vyměnit tradiční prací prášek či gel a aviváž za ekologické! Bojíte se, že se v takovém případě praní pořádně prodraží? Ale kdepak! Tyto prostředky si můžete za pár korun připravit i sami doma. Prací gel třeba z mýdla a sody, aviváž pak můžete nahradit obyčejným octem (vzhledem k tomu, že litr octa přijde asi na 9 korun, zatímco litr aviváže několikanásobně dráž, je jasné, že výrazně ušetříte).

Odpočatá sušička

Pokud máte doma sušičku, zkuste ji – pokud máte možnost – nechat jednou za čas odpočinout a prádlo sušte pěkně na vzduchu. Nejenže je to zdarma, ale navíc mnohem ekologičtější než cyklus v sušičce. Jistě, na zcela suché prádlo si chvíli počkáte, nicméně většinou to neznamená žádný neřešitelný problém. A malý bonus navíc – v zimě, kdy má spousta lidí v bytě vzduch vysušený z ústředního topení, je sušák s mokrým prádlem ekologickým a levným zvlhčovačem.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lenin
lenin 16. 5. 2021

Sušička ?? Stačí mi sluníčko.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 12. 2020

sušičku nemám, neměla bych ji kam dát a peru vcelku často, ale mívám pračku plnou a peru v Jelenu . pracím prášku.

Odpovědět
lemur
lemur 20. 12. 2020

Sušičku také nemám.

Odpovědět
potkanek
potkanek 19. 12. 2020

sušičku nemám, ani mi nechybí

Odpovědět
Tenderka
Tenderka 19. 12. 2020

pouzivam ekoprogram, ekologicke pracie prasky a avivaze a vyuzivam na susenie solarnu a veternu energiu takze pekne vonku na snure

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 423
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.