
V zimních měsících je déle tma a počasí je méně přívětivé, proto trávíme více času v uzavřených prostorách, ať už doma nebo v kanceláři. O to více bychom měli myslet na to, aby prostředí, které nás obklopuje, bylo zdravé – a to především u alergiků a astmatiků. Právě zima je totiž perným obdobím pro ty, kdo trpí alergií na prach, plísně či roztoče. Co dělat proto, abyste dýchali čistý vzduch?
Pokojové rostliny nejen zdobí interiér, ale mají i prospěšnou funkci – zbavují vzduch škodlivin a vážou na sebe prach. Nezapomeňte tedy jejich listy pravidelně otírat, abyste je těchto nežádoucích částeček zbavili. Pokud máte malé děti nebo zvířata, dávejte si ovšem pozor na jedovaté rostliny – ty by se v domácnosti vyskytovat neměly. Mezi nejúčinnější zelené bojovníky proti znečištěnému vzduchu se řadí například aloe vera, břečťan, zelenec či tchýnin jazyk.
Snažte se zbytečně nevířit prach a alespoň jednou týdně jej otírat z nábytku. Místo prachovky použijte raději vlhké hadříky a po použití je nezapomeňte vyprat. Pokud jste alergici, minimalizujte bytové textilie, jako jsou závěsy, záclony, přehozy, ubrusy, ale i čalouněný nábytek. Také raději vysávejte, než zametejte, a vysavače volte s vysokým sacím výkonem, které umí zachytávat alergeny a vyfukují čistější vzduch.
V zimě je pravidelné větrání velmi důležité, protože uzavřený prostor může být plný bakterií, virů, plísní a prachu – a vydýchaný vzduch naopak obsahuje nižší podíl kyslíku, což může být příčinou únavy a špatného soustředění. Obzvlášť v místnostech, kde je kvůli vlhkosti zvýšené riziko tvorby plísní, je častá cirkulace vzduchu nezbytná. V takovém pokoji nenechávejte nábytek u zdi, měl by mít odstup alespoň 2 až 5 centimetrů.Doporučuje se větrat raději krátce a intenzivně, než nechávat dlouhodobě otevřenou ventilaci.
Skvělým pomocníkem jsou čističky vzduchu, které odstraňují škodliviny. Při výběru se zaměřte jak na výkon, tak i na druh filtrace, který čistička používá. Účinný je HEPA filtr, který zachycuje takřka 100 % velmi drobných pevných nečistot, ale i viry, plísně a další alergeny. Uhlíkový filtr umí eliminovat pachy, ať už z cigaret či domácích zvířat. Do místnosti se pak dostává pročištěný zdravý vzduch.
V chladných měsících lidé často mívají tendenci si doma „pořádně přitopit“. Přetopené prostory ale rozhodně zdraví neprospívají, suchý vzduch má negativní vliv na sliznice i průběh alergií. V obytných prostorech se doporučuje teplota přibližně od 22 do 24 stupňů, v ložnici by mělo být o 2 až 5 stupňů chladněji, protože organismus během spánku lépe regeneruje při nižší teplotě. Dlouhodobě by však teplota neměla klesnout pod 16 stupňů – nejen kvůli dyskomfortu, ale také proto, že hrozí nebezpečí kondenzace vody a následné tvorby plísní.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
Ono je tedy super řešit jak vzduch u nás doma, ale třeba i takový vzduch, který je kolem nás je mnohem důležitější, než se Vám zdá... Podívejte se teď na ten jeden velice odstrašující případ v Británii... První mladá obět emisí hrůza... Kdo by toto také vůbec nechtěl, mrkněte na stránky https://www.praha-cista.cz , která řeší vzduch v Praze.
Já doma nemám čističku vzduchu, ale už jsem o ní uvažovala, abychom alespoň doma dýchali čerstvý vzduch. Bydlíme na vesnici a každý den intenzivně větrám, aby se nám doma vyměnil vzduch . Okna máme nová, objednali jsme si je z Pramos https://www.pramos.cz/okna/plastova-okna/ , takže nám sem už netáhne. O to víc proto musím větrat .
Dobré rady.
skvělé
dobré vědět