Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 2. 2020
Líbí se mi

Jak mít doma čistý vzduch bez plísní a roztočů

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 2. 2020
Líbí se mi
Jak mít doma čistý vzduch bez plísní a roztočů

Jak mít doma čistý vzduch bez plísní a roztočů

V zimních měsících je déle tma a počasí je méně přívětivé, proto trávíme více času v uzavřených prostorách, ať už doma nebo v kanceláři. O to více bychom měli myslet na to, aby prostředí, které nás obklopuje, bylo zdravé – a to především u alergiků a astmatiků. Právě zima je totiž perným obdobím pro ty, kdo trpí alergií na prach, plísně či roztoče. Co dělat proto, abyste dýchali čistý vzduch?

Vsaďte na přírodu

Pokojové rostliny nejen zdobí interiér, ale mají i prospěšnou funkci – zbavují vzduch škodlivin a vážou na sebe prach. Nezapomeňte tedy jejich listy pravidelně otírat, abyste je těchto nežádoucích částeček zbavili. Pokud máte malé děti nebo zvířata, dávejte si ovšem pozor na jedovaté rostliny – ty by se v domácnosti vyskytovat neměly. Mezi nejúčinnější zelené bojovníky proti znečištěnému vzduchu se řadí například aloe vera, břečťan, zelenec či tchýnin jazyk.

Nepřítel prach

Snažte se zbytečně nevířit prach a alespoň jednou týdně jej otírat z nábytku. Místo prachovky použijte raději vlhké hadříky a po použití je nezapomeňte vyprat. Pokud jste alergici, minimalizujte bytové textilie, jako jsou závěsy, záclony, přehozy, ubrusy, ale i čalouněný nábytek. Také raději vysávejte, než zametejte, a vysavače volte s vysokým sacím výkonem, které umí zachytávat alergeny a vyfukují čistější vzduch.

Okna dokořán

V zimě je pravidelné větrání velmi důležité, protože uzavřený prostor může být plný bakterií, virů, plísní a prachu – a vydýchaný vzduch naopak obsahuje nižší podíl kyslíku, což může být příčinou únavy a špatného soustředění. Obzvlášť v místnostech, kde je kvůli vlhkosti zvýšené riziko tvorby plísní, je častá cirkulace vzduchu nezbytná. V takovém pokoji nenechávejte nábytek u zdi, měl by mít odstup alespoň 2 až 5 centimetrů.Doporučuje se větrat raději krátce a intenzivně, než nechávat dlouhodobě otevřenou ventilaci.

Moderní pomocníci

Skvělým pomocníkem jsou čističky vzduchu, které odstraňují škodliviny. Při výběru se zaměřte jak na výkon, tak i na druh filtrace, který čistička používá. Účinný je HEPA filtr, který zachycuje takřka 100 % velmi drobných pevných nečistot, ale i viry, plísně a další alergeny. Uhlíkový filtr umí eliminovat pachy, ať už z cigaret či domácích zvířat. Do místnosti se pak dostává pročištěný zdravý vzduch.

Na teplotě záleží

V chladných měsících lidé často mívají tendenci si doma „pořádně přitopit“. Přetopené prostory ale rozhodně zdraví neprospívají, suchý vzduch má negativní vliv na sliznice i průběh alergií. V obytných prostorech se doporučuje teplota přibližně od 22 do 24 stupňů, v ložnici by mělo být o 2 až 5 stupňů chladněji, protože organismus během spánku lépe regeneruje při nižší teplotě. Dlouhodobě by však teplota neměla klesnout pod 16 stupňů – nejen kvůli dyskomfortu, ale také proto, že hrozí nebezpečí kondenzace vody a následné tvorby plísní.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Ono je tedy super řešit jak vzduch u nás doma, ale třeba i takový vzduch, který je kolem nás je mnohem důležitější, než se Vám zdá... Podívejte se teď na ten jeden velice odstrašující případ v Británii... První mladá obět emisí hrůza... Kdo by toto také vůbec nechtěl, mrkněte na stránky https://www.praha-cista.cz , která řeší vzduch v Praze.

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 21. 10. 2020

Já doma nemám čističku vzduchu, ale už jsem o ní uvažovala, abychom alespoň doma dýchali čerstvý vzduch. Bydlíme na vesnici a každý den intenzivně větrám, aby se nám doma vyměnil vzduch . Okna máme nová, objednali jsme si je z Pramos https://www.pramos.cz/okna/plastova-okna/ , takže nám sem už netáhne. O to víc proto musím větrat .

Odpovědět
lemur
lemur 24. 2. 2020

Dobré rady.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 23. 2. 2020

skvělé

Odpovědět
Ovace
Ovace 23. 2. 2020

dobré vědět

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 686
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.