Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 10. 2020
Líbí se mi

Jak i bez ocílky jednoduše nabrousíte tupé nože a nůžky

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 10. 2020
Líbí se mi
Jak i bez ocílky jednoduše nabrousíte tupé nože a nůžky

Jak i bez ocílky jednoduše nabrousíte tupé nože a nůžky

Štve vás, že si doma nemůžete ukrojit pořádně ani kus chleba a vaše nůžky spíše žvýkají, než aby stříhaly? Existuje pár způsobů, jak si s tím poradit, přestože nemáte doma brousek nebo ocílku.

Hrnek jako pomocník

Napadlo by vás někdy, že k nabroušení nože vám postačí obyčejný keramický hrneček? A přece to funguje! Stačí jej otočit dnem vzhůru a o jeho spodní část bez glazury přejíždět nožem ve stejném úhlu, v jakém byl broušen dosud. Ostří nože nabruste z obou stran. Na každou stranu postačí deset až patnáct tahů. Na hrnek netlačte, abyste jej nepoškodili. Spíše o něj ostří rychlými pohyby a v jednom směru táhněte.

Skleněná lahev

Pokud máte doma nůžky, které je vám líto vyhodit, ale vlastně jsou jinak k ničemu, nezoufejte. Abyste jim navrátili původní funkčnost, vezměte si k ruce skleněnou lahev. Nůžky nabrousíte tak, že se budete pokoušet hrdlo skleněné lahve jakoby ustřihnout. Funguje to poměrně slušně.

Alobal

Tahle finta je poměrně známá, přesto ji nemůžeme opomenout. Utrhněte si větší kus alobalu a několikrát jej přehněte, aby byl silnější. Poté dlouhými střihy alobal rozstříhejte na malé kousíčky. Celý postup opakujte tak dlouho, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Poté nůžky otřete vlhkým ubrouskem, abyste z nich dostali zbytky kovového prachu.

Smirkový papír

Postup při broušení pomocí smirkového papíru je obdobný jako u alobalu. Aby byl výsledný efekt dokonalý, je zapotřebí použít papír s označením 200 a výše. Papír přehněte na polovinu tak, aby byla hrubá strana směrem ven a nastříhejte ho na tenké proužky. Vaše nůžky budou jako nové.

Kožený pásek

K broušení břitev v pánských holičstvích se používal kožený pásek. Tento postup funguje perfektně i na nože. Pásek musí být ale z opravdové kůže, jinak to nebude fungovat a vy budete mít po parádě. Můžete ho použít na závěrečné dobroušení, kdy zbavíte nůž zbylých nerovností na ostří. Nůž nabrousíte táhnutím ve směru ostří po opasku tak, aby byla čepel v kontaktu s kůží v co největším možném rozsahu. Pokud je nůž skutečně tupý, nejprve jej nabruste o něco tvrdého. Použít můžete kamenný parapet, schod nebo kus jemnějšího betonu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Kateřina Šlimarová 21. 10. 2020

Odpovědět
Tamara
Tamara 21. 10. 2020

U nás věčný problém - tupé nože. Vyzkouším

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 13. 10. 2020

prima rady, zkusím stříhat alobal

Odpovědět
kosanka
kosanka 13. 10. 2020

O alobalu jsem četla

Odpovědět
lemur
lemur 13. 10. 2020

Prima rady.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 170
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.