
Ručník každý z nás používá několikrát denně. I proto bychom jeho „údržbě“ měli věnovat náležitou pozornost. Jenže jak často si ručníky vlastně zaslouží péči v podobě pračky a jak je prát, aby nepředstavovaly riziko pro naše zdraví či krásu?
Zatímco někteří lidé mají jeden ručník na vše, jiným v koupelně visí speciální ručník na tělo, obličej, intimní partie, ruce a vlasy. Nezáleží na tom, ke které skupině patříte vy, ručníky by měly být především vždy čisté. Jinak hrozí nepříjemné následky.
Pokud totiž budete používat ručník příliš dlouho, aniž byste jej nechali pořádně „projet“ v pračce a poté pořádně proschnout, zahráváte si se zdravím. Dermatolog z Clevelandské kliniky Alok Vij říká, že čím déle budete ručník používat, tím více se v jeho vlhkém prostředí začnou množit kvasinky, bakterie, plísně a viry. „Ty pak mohou mít za následek vznik a šíření nejrůznějších nejen kožních problémů,“ varuje lékař a za všechny vyjmenovává kvasinkovou infekci, plíseň nehtů na nohou nebo třeba bradavice.
Také lidé, kteří trpí akné, by měli na čistotu ručníků dbát. „Když si utíráte do ručníku obličej, otřete do něj také zbytky make-upu či jiných nečistot společně se zbytky kožního mazu a odumřelých kožních buněk. To způsobí, že se v ručníku budou množit bakterie, jež při dalším použití nanesete zpět na obličej. Ty pak zajistí podráždění pleti a mohou podpořit vznik pupínků,“ varuje odbornice na zdraví pleti Candice Brownová.
Z výše napsaného je jasné, že prát ručníky bychom měli opravdu často. Jak často? Podle specialistky na úklid Ralitsy Prodanovové vždy po třech použitích. Dermatolog Alok Vij není tak přísný – doporučuje prát ručníky jednou týdně, nicméně jste-li nemocní nebo máte problematickou pleť či kožní onemocnění, pak častěji.
Ručníky bychom vždy měli prát na co nejvyšší teplotu, která zlikviduje všechny mikroorganismy. Podceňovat se nevyplatí ani sušení – máte-li sušičku, nezdráhejte se jí ručníky svěřit. Pokud ne, sušte ručníky tak, aby k celé jejich ploše mohl čerstvý vzduch a prádlo nezůstalo ani trochu vlhké. V koupelně by pak podle výše citovaného dermatologa měly ručníky viset spíše na horizontálním věšáku než na háčku – to aby mezi jednotlivými použitími dostaly šanci pořádně proschnout.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
My pereme ručníky docela často a to hlavně po tom, co jsme se přestěhovali do nového bydlení. Od té doby si dáváme pozor prakticky na všechno a dokonce si i udržujeme častěji uklizeno doma. Nové bydlení nám také z části pomáhali zařídit z firmy http://pwinterier.cz , tak na ně také mrkněte
Hlavně teď - k zamyšlení.
Tak to opravdu stojí za zamyšlení.
Zajímavé