Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 1. 2020
Líbí se mi

Jak často byste měli prát ručníky, aby nebyly zdraví nebezpečné

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 1. 2020
Líbí se mi
Jak často byste měli prát ručníky, aby nebyly zdraví nebezpečné

Jak často byste měli prát ručníky, aby nebyly zdraví nebezpečné

Ručník každý z nás používá několikrát denně. I proto bychom jeho „údržbě“ měli věnovat náležitou pozornost. Jenže jak často si ručníky vlastně zaslouží péči v podobě pračky a jak je prát, aby nepředstavovaly riziko pro naše zdraví či krásu?

Zatímco někteří lidé mají jeden ručník na vše, jiným v koupelně visí speciální ručník na tělo, obličej, intimní partie, ruce a vlasy. Nezáleží na tom, ke které skupině patříte vy, ručníky by měly být především vždy čisté. Jinak hrozí nepříjemné následky.

Čím déle, tím hůře?

Pokud totiž budete používat ručník příliš dlouho, aniž byste jej nechali pořádně „projet“ v pračce a poté pořádně proschnout, zahráváte si se zdravím. Dermatolog z Clevelandské kliniky Alok Vij říká, že čím déle budete ručník používat, tím více se v jeho vlhkém prostředí začnou množit kvasinky, bakterie, plísně a viry. „Ty pak mohou mít za následek vznik a šíření nejrůznějších nejen kožních problémů,“ varuje lékař a za všechny vyjmenovává kvasinkovou infekci, plíseň nehtů na nohou nebo třeba bradavice.

Také lidé, kteří trpí akné, by měli na čistotu ručníků dbát. „Když si utíráte do ručníku obličej, otřete do něj také zbytky make-upu či jiných nečistot společně se zbytky kožního mazu a odumřelých kožních buněk. To způsobí, že se v ručníku budou množit bakterie, jež při dalším použití nanesete zpět na obličej. Ty pak zajistí podráždění pleti a mohou podpořit vznik pupínků,“ varuje odbornice na zdraví pleti Candice Brownová.

Do pračky s nimi!

Z výše napsaného je jasné, že prát ručníky bychom měli opravdu často. Jak často? Podle specialistky na úklid Ralitsy Prodanovové vždy po třech použitích. Dermatolog Alok Vij není tak přísný – doporučuje prát ručníky jednou týdně, nicméně jste-li nemocní nebo máte problematickou pleť či kožní onemocnění, pak častěji.

Ručníky bychom vždy měli prát na co nejvyšší teplotu, která zlikviduje všechny mikroorganismy. Podceňovat se nevyplatí ani sušení – máte-li sušičku, nezdráhejte se jí ručníky svěřit. Pokud ne, sušte ručníky tak, aby k celé jejich ploše mohl čerstvý vzduch a prádlo nezůstalo ani trochu vlhké. V koupelně by pak podle výše citovaného dermatologa měly ručníky viset spíše na horizontálním věšáku než na háčku – to aby mezi jednotlivými použitími dostaly šanci pořádně proschnout.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana101
Jana101 19. 1. 2020

užitečný článek, díky

Odpovědět
lemur
lemur 16. 1. 2020

Užitečné.

Odpovědět
beata0063
beata0063 15. 1. 2020

máme vo zvyku ich menit tiež 2x,podľa potreby aj 3x týždenne

Odpovědět
vondr.v
vondr.v 15. 1. 2020

Děkuji za užitečný článek

Odpovědět
gustawka
gustawka 14. 1. 2020

Ručníky měním dvakrát až třikrát týdně

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
2 922
testovaných produktů
87 251
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.