Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 1. 2020
Líbí se mi

Jak často byste měli prát ručníky, aby nebyly zdraví nebezpečné

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 1. 2020
Líbí se mi
Jak často byste měli prát ručníky, aby nebyly zdraví nebezpečné

Jak často byste měli prát ručníky, aby nebyly zdraví nebezpečné

Ručník každý z nás používá několikrát denně. I proto bychom jeho „údržbě“ měli věnovat náležitou pozornost. Jenže jak často si ručníky vlastně zaslouží péči v podobě pračky a jak je prát, aby nepředstavovaly riziko pro naše zdraví či krásu?

Zatímco někteří lidé mají jeden ručník na vše, jiným v koupelně visí speciální ručník na tělo, obličej, intimní partie, ruce a vlasy. Nezáleží na tom, ke které skupině patříte vy, ručníky by měly být především vždy čisté. Jinak hrozí nepříjemné následky.

Čím déle, tím hůře?

Pokud totiž budete používat ručník příliš dlouho, aniž byste jej nechali pořádně „projet“ v pračce a poté pořádně proschnout, zahráváte si se zdravím. Dermatolog z Clevelandské kliniky Alok Vij říká, že čím déle budete ručník používat, tím více se v jeho vlhkém prostředí začnou množit kvasinky, bakterie, plísně a viry. „Ty pak mohou mít za následek vznik a šíření nejrůznějších nejen kožních problémů,“ varuje lékař a za všechny vyjmenovává kvasinkovou infekci, plíseň nehtů na nohou nebo třeba bradavice.

Také lidé, kteří trpí akné, by měli na čistotu ručníků dbát. „Když si utíráte do ručníku obličej, otřete do něj také zbytky make-upu či jiných nečistot společně se zbytky kožního mazu a odumřelých kožních buněk. To způsobí, že se v ručníku budou množit bakterie, jež při dalším použití nanesete zpět na obličej. Ty pak zajistí podráždění pleti a mohou podpořit vznik pupínků,“ varuje odbornice na zdraví pleti Candice Brownová.

Do pračky s nimi!

Z výše napsaného je jasné, že prát ručníky bychom měli opravdu často. Jak často? Podle specialistky na úklid Ralitsy Prodanovové vždy po třech použitích. Dermatolog Alok Vij není tak přísný – doporučuje prát ručníky jednou týdně, nicméně jste-li nemocní nebo máte problematickou pleť či kožní onemocnění, pak častěji.

Ručníky bychom vždy měli prát na co nejvyšší teplotu, která zlikviduje všechny mikroorganismy. Podceňovat se nevyplatí ani sušení – máte-li sušičku, nezdráhejte se jí ručníky svěřit. Pokud ne, sušte ručníky tak, aby k celé jejich ploše mohl čerstvý vzduch a prádlo nezůstalo ani trochu vlhké. V koupelně by pak podle výše citovaného dermatologa měly ručníky viset spíše na horizontálním věšáku než na háčku – to aby mezi jednotlivými použitími dostaly šanci pořádně proschnout.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
citygirl14
citygirl14 23. 5. 2020

měním zhruba po týdnu

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 31. 3. 2020

měním 1x týdně

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

měním 1-2* týdně

Odpovědět
avatar

Takové rady se určitě hodí. Já taky ručníky doma měním celkem pravidelně. V poslední době jsem ale měla spíš problém s tím, že je v koupelně nebylo pořádně kam pověsit. Naštěstí se mi to ale podařilo vyřešit. Konkrétně pomocí takových šikovných držáků, které jsem našla na https://www.emako.cz/drzaky-na-rucniky/

Odpovědět
avatar
dagmar burianová 13. 3. 2020

Máme každý dva ručníky. Větší na tělo, menší na obličej. Měním 2-3 x týdně.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 474
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.