Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 9. 2020
Líbí se mi

Jak bez práce a chemie vyčistit mikrovlnnou troubu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 9. 2020
Líbí se mi
Jak bez práce a chemie vyčistit mikrovlnnou troubu

Jak bez práce a chemie vyčistit mikrovlnnou troubu

Není třeba si nic nalhávat – čištění mikrovlnné trouby nepatří k činnostem, které by většina z nás dělala s nějakým velkým nadšením. Naštěstí existuje způsob, jak si tuto práci usnadnit a nestrávit s ní víc než pár minut!

Zapomeňte na chemické čističe, mikrovlnku vyčistíte zcela ekologicky!

Připečené jídlo bez šance

Znáte to – přijdete domů, otevřete mikrovlnnou troubu a zjistíte, že si v ní děti nejspíš zase ohřívaly jídlo bez ochranného poklopu. Ostatně na to nemusíte být žádný Sherlock Holmes, když vnitřek mikrovlnky vypadá, jako by v něm přinejmenším vybouchla lahev s kečupem (tedy snad je to kečup). Vydrhnout připečené zbytky jídla může být klidně i práce na hodinu. Ale také jen na pár minut, když víte, jak si ji usnadnit!

Nebojte, nebudete potřebovat žádné sofistikované čističe. Hlavní ingredienci máte totiž jistě doma. Je jí totiž obyčejný ocet. Ten v poměru 1 : 1 smíchejte s vodou a nalijte do mističky, jež se smí používat v mikrovlnné troubě. Doporučuje se do misky vložit také dřevěnou lžíci nebo vařečku – kvůli bezpečnosti. Když se totiž nádoba s vodou zahřeje v mikrovlnce na vyšší teplotu, než je 100 stupňů, může voda při následné manipulaci nebezpečně vystříknout. Dřevěná lžíce by tomu měla zabránit.

Misku s octovou směsí (a dřevěnou lžící/vařečkou) vložte do mikrovlnné trouby a zapněte ji na 5 minut na nejvyšší výkon. Poté ještě 5 až 10 minut počkejte, až se vnitřek trouby trochu zchladí (mikrovlnku neotvírejte).

Čistota jedním tahem

Po uplynutí této doby mikrovlnnou troubu opatrně otevřete. S pomocí chňapky nebo utěrky vyndejte misku s octem a vodou (dávejte pozor, bude stále velmi horká). Pak už stačí jen vzít houbičku nebo papírovou utěrku a vnitřek mikrovlnky otřít. I připečené kousky jídla, které se předtím nechtěly ani pohnout, půjdou dolů prakticky samy. Postarala se o to pára, která se vytvořila při „mikrovlnění“ misky s vodou. Ocet navíc funguje jako skvělý odmašťovač, takže se nemusíte bát ani mastných skvrn.

Doporučuje se dopřát mikrovlnce očistu co nejdříve poté, kdy nepořádek v ní objevíte. Může se totiž stát, že necháte-li v ní některé typy skvrn (především ty mastnější) dlouho, zbarví vnitřek trouby a už je nic neodstraní (ačkoli sama nečistota zmizí, flek po ní zůstane). Samozřejmě nejlepší je prevence, tedy používání ochranných krytů.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
smolda3
smolda3 27. 11. 2020

Rada nad zlato

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 10. 2020

super

Odpovědět
vondr.v
vondr.v 24. 9. 2020

zajímavý nápad - musím vyzkoušet

Odpovědět
lemur
lemur 24. 9. 2020

Prima.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 9. 2020

dobré rady

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 049
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.