Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 12. 2020
Líbí se mi

I v sychravých zimních dnech můžete prozářit svůj byt

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 12. 2020
Líbí se mi
I v sychravých zimních dnech můžete prozářit svůj byt

I v sychravých zimních dnech můžete prozářit svůj byt

Ačkoli k nám byla zatím letošní zima, co se mrazů týče, poměrně shovívavá, sychravých dní jsme si už užili dost. A ještě nás nějaké čekají. Jak vlít trochu optimismu a slunečních paprsků do svého bytu, když za oknem vládne šeď a déšť či sníh?

Prozářený byt vám ale nepomůže jen při špatném počasí, ale zvedne vám náladu, kdykoli se budete cítit „pod psa“.

Nechte vládnout barvy

Barvy nás, respektive naši psychiku, ovlivňují víc, než bychom si mohli myslet. Pusťte je i do svého příbytku! Především ty, jež jsou spojovány s optimismem a ke kterým patří žlutá, oranžová nebo zelená. Jen si dejte pozor, abyste nejrůznější odstíny příliš nepřekombinovali nebo to s barevností nepřehnali – takový byt může paradoxně vyvolávat pocit neuspořádanosti a chaosu a zvyšovat úzkost a nervozitu. Proto zářivé barvy volte především na doplňky.

Vpusťte světlo

V zimních či sychravých dnech si musíme vážit a užít každého slunečního paprsku – a tak před světlem svůj byt neskrývejte! Těžké závěsy vyměňte za světlé a vzdušné, pokud je to možné, nechávejte roztažené záclony. A také co nejčastěji otevírejte okna. Díky čerstvému vzduchu se vám bude na svět dívat o něco optimističtěji.

Nejen pro odraz

Skvělým tipem, jak byt prozářit, je chytré umístění zrcadel v interiéru. Nejenže odrážejí světlo, ale opticky byt zvětší. Jen i u nich platí, že nic se nesmí přehánět. Pokud se budou předměty i lidé v domácnosti prakticky donekonečna odrážet od jednoho zrcadla k druhému, pak bude interiér působit neuspořádaně a přeplněně.

Co je živé, to je dobré

Na projasnění atmosféry v domácnosti se skvěle hodí i živé pokojové rostliny. Nejenže přidají do interiéru zelenou, ale navíc jejich přítomnost v bytě zlepšuje náladu, zbavuje stresu a také čistí vzduch. Bojíte se, že u vás žádná květina dlouho nepřežije? Pak se porozhlédněte mezi sukulenty – nejsou vůbec náročné na péči ani na zalévání, a pokud je vyloženě nepřelejete nebo na ně s vodou nezapomenete celý měsíc, nemáte prakticky šanci je zahubit.

Pohodové aroma

Každá domácnost má specifickou vůni, kterou si většinou její obyvatelé ani neuvědomují, protože v ní celou dobu žijí. Ovšem to neznamená, že bychom neměli do svých bytů vpustit i další vůně, především ty, které podle aromaterapie napomáhají optimismu a dobré náladě. Každý má samozřejmě oblíbenou jinou vůni, nicméně univerzálními pomocníky jsou levandule, skořice, citrusy, cedrové dřevo nebo borovice. Pokud se rozhodnete je dodat bytu v podobě esenciálních olejů, kupujte jen ty opravdu kvalitní. To samé platí i o aromatických svíčkách – raději nekupujte klasické „chemické“, jež uvolňují nebezpečné sloučeniny, ale čistě přírodní.

Sbohem, věci

Napadlo vás někdy, kolik věcí doma hromadíme zbytečně? Kolik nepotřebných předmětů se ukrývá v nejrůznějších skříních, krabicích, na poličkách apod.? Možná je na čase poskytnout příbytku jakýsi „detox“, při kterém ho zbavíte rozbitých a nepoužívaných věcí. Ano, u některých to bude těžké, protože vám budou připomínat „staré dobré časy“, ale snažte se na sentiment nebrat ohled. Uvidíte, že byt bude mnohem vzdušnější, když nebude přetékat věcmi.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 31. 1. 2021

aromalampička, vonné svíčky ty u nás nesmí chybět

Odpovědět
sipeji
sipeji 12. 12. 2020

Také mám ráda světlo a snažím se tyto dny trochu rozsvítit

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 288
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.