Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 19. 11. 2018
Líbí se mi

Fenomén HYGGE aneb domácí pohoda (třeba) pod dekou

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 19. 11. 2018
Líbí se mi
Fenomén HYGGE aneb domácí pohoda (třeba) pod dekou

Fenomén HYGGE aneb domácí pohoda (třeba) pod dekou

Poslední dobou se o něm všude píše, vídáváme knihy na pultech knihkupectví s tímto podivným názvem “HYGGE”, narážíme na něj na různých webech o bydlení a životním stylu. Ale co to ale vlastně je tenhle HYGGE?

Původ slova pochází z dánštiny a dal by se přeložit jako domácí pohoda nebo chcete-li, útulno. Představte si sama sebe se sklenkou vína, jste zachumlaná do deky, hraje tlumená hudba, vonná svíčka plápolá…, tak TO je HYGGE! Pro Dány to není jen slovo, je to životní styl, něco o čem se nemluví, ale co se ve velké míře praktikuje. Jsou to chvilky, co vás naplňují pohodou, je to váš čas relaxace a odprostění se od každodenních starostí a stresu. Mám takový pocit, že v Čechách se na takový “luxus” stále ještě musíme naprogramovat - málokdo z nás dá přednost pohovce před neumytým nádobím, ale to je právě ta chyba. Český HYGGE jsou tak maximálně vytahané tepláky. I to je dobrý začátek. 

Domácí pohoda

Udělejte si doma útulno - a nemusíte kvůli tomu předělávat byt, prostě jen nakupte svíčky, dejte na pohovku deku, možná dokupte pár doplňků, ztlumte světla a je to. 

Koncept HYGGE je o tom umět si život užít, být šťastný, cítit se pohodlně a to každý den, ne jen když "mám zrovna chvilku". Zpříjemněte si domácí práce - k mytí nádobí nebo vaření si pusťte oblíbenou hudbu, nebo audioknížku, z každodenní rutiny zkuste udělat příjemně strávený čas. HYGGE není jen o tom natáhnout se na pohovku, je to čas s rodinou, fajn večeře s přáteli, člověče nezlob se s dětmi…Dělejte cokoli co vám působí potěšení - vemte si počítač a brouzdejte po internetu, luštěte křížovku, o víkendu zůstaňte do oběda pod peřinou, dejte si dvacet a když venku prší a vám se nic nechce dělat - pusťte si klidně televizi, upečte (kupte) domácí sušenky, natáhněte si tlusté ponožky a vypněte hlavu.

Umět žít šťastně a spokojeně - to je HYGGE. 

 

Foto: Pinterest, Ingimage

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Monika Pelhavá 22. 2. 2019

Četl někdo tuhle knížku? https://www.databazeknih.cz/knihy/hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-336735? : Jak se vám pozdáva? Zvažuji koupu....

Odpovědět
Veru.Doudo
Veru.Doudo 9. 2. 2019

Takže když si dám k žehlení sklenku vína, tak jsem IN, páč dělám to "hygge"? Paráda...

Odpovědět
avatar
Mirka Vaľová 7. 2. 2019

u mňa najviac hygge sú určite sviečky, tie vytvoria v momente útulno a potom spoločenské hry /napr.Svet otázky a odpovede/ s mojím synom....sú to tie najkrajšie pohodové a šťastné chvílu, pri sp. hrách sa aj najviac zasmejeme....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 11. 2018

snažíme se denně o zachování domácí pohody

Odpovědět
Michaela Ž
Michaela Ž 22. 11. 2018

Žádnou knížku o HYGGE nemám, ale zaujalo mě to, rozhodně ji pořídím jako vánoční dárek/dárky. Díky za nápad.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 829
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.