Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 11. 2020
Líbí se mi

Důvody, proč byste měli mluvit na květiny

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 11. 2020
Líbí se mi
Důvody, proč byste měli mluvit na květiny

Důvody, proč byste měli mluvit na květiny

„Jenom“ listy, květy a kořeny. Jak květiny vnímáte zrovna vy? Pokud o ně pečujete s láskou, tak na ně možná i mluvíte. Myslíte, že reagují na hlas? A co se stane, když jim pustíte hudbu? Tyhle vychytávky podpoří veškeré vaše pěstitelské snahy!

Květiny, kytice a pokojové rostliny do domova přinášejí harmonii a blízkost přírody. Pro některé jedince jsou dokonce parťákem a jakýmsi domácím mazlíčkem. Až nějakého takového potkáte, nedivte se, že o svoje svěřence něžně pečuje – stejně jako o kočku nebo psa. A vlastně, jeho chování je správné. Květiny totiž mají duši!

Biologové z Telavivské univerzity v Izraeli zjistili, že květiny mají své „uši“, které jim pomáhají detekovat zvuk blížícího se hmyzu. Když například rozeznají bručení včel, začnou produkovat sladší nektar. Ovšem pozor, ani lidský hlas je nenechává chladnými!

Historky z práce i pohádky. Vyprávějte!

Studie provedená Královskou zahradnickou společností sídlící v Londýně (Royal Horticultural Society) potvrdila, že pokud se na květiny mluví, rostou rychleji. Prý je to proto, že jak lidé vydechují, vypouští oxid uhličitý, a právě ten rostliny stimuluje. Ve větším množství totiž CO2 přidává zeleni více energie a přispívá k jejímu rychlejšímu růstu i dozrávání.

Na koho radši nesahat?

Ve skutečnosti pokud do ovzduší v pěstírně přidáte oxid uhličitý, můžete zvýšit množství sklizeného materiálu až o 20 %. Tedy oproti pěstování v ideálních podmínkách bez oxidu uhličitého. Buď jak buď, uvedení výzkumníci odhalili i to, že rostliny mají o něco málo raději hlas ženský než ten mužský. Na druhou stranu prý většina z nich nesnáší doteky, které omezují jejich růst. Nejcitlivější jsou v tomhle případě sukulentní listy.

Já tak rád trsám, trsám!

Takže ano, rostliny sice nemají mozek ani centrální nervový systém jako lidé, a proto nemohou mít emoce a neuvažují, nicméně stále to jsou formy života reagující na vnější podněty. Můžete si k nim vytvořit vztah a podpořit je v tom, aby vám dělaly jenom samou radost, a to nejen hlasem, ale třeba i hudbou.

Některé další výzkumu totiž naznačily, že písně rostlinám prospívají, ovšem záleží na žánru. Při country a rocku uhnívají dříve, zatímco jazz, klasika a populární hudba na ně údajně má pozitivní vliv.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 9. 6. 2021

Já se přiznám, že jsem ke květinám nikdy nemluvila. Mám je moc ráda, doma i na zahradě jich mám spoustu, ale ani když je zalévám, tak jim nic neříkám . Příště si na to zkusím vzpomenout, snad nebude nikdo doma, aby si nemysleli, že jsem blázen . Řezané květiny ve váze jsem už neměla dlouho. Naposledy snad na Valentýna . Přes zimu jsem ráda, když od manžela nějaké dostanu. Začal využívat rozvoz květin Praha u https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-praha , tak jsem letos v zimě dostala květiny častěji .

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 11. 2020

já mluvím doma na všechno, takže i na květiny .-)

Odpovědět
sipeji
sipeji 17. 11. 2020

Moje babička s květinami mluvila vždy a jak čtu dobře věděla proč

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 365
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.