Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 6. 2020
Líbí se mi

Dobroty z vašeho talíře, kterými své kočce ublížíte

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 6. 2020
Líbí se mi
Dobroty z vašeho talíře, kterými své kočce ublížíte

Dobroty z vašeho talíře, kterými své kočce ublížíte

Také občas neodoláte žadonícím očím svého kočičího miláčka a potají mu utrousíte něco ze svého talíře? Pak vězte, že i když to jistě myslíte dobře, může mít tato praxe pro vaši kočku velmi vážné následky. Některé potraviny, jež chutnají a prospívají nám lidem, mohou pro naše mňoukající společníky znamenat ohrožení zdraví.

Všichni víme, že kočky by neměly dostávat žádné průmyslově zpracované potraviny, jako jsou polotovary či uzeniny s vysokým obsahem soli a nejrůznějších chemikálií, smažená jídla a podobné pochutiny, jež neprospívají nejen jejich zdraví, ale ani našemu. Ovšem to zdaleka není všechno! Které potraviny, u kterých by nás to nejspíš nenapadlo, jsou pro kočky jedovaté?

Když kočka, tak mléko. Nebo ne?

Už v dětských knížkách na obrázcích dostávají kočky do mističky mléko nebo smetanu. A tak už od batolecího věku máme zažito, že kočky a tato bílá tekutina patří prostě k sobě. Ve skutečnosti však mléko (ani jakékoli mléčné výrobky) není pro kočky vůbec vhodné! Vzhledem k vysokému podílu laktózy, jež je pro kočky velmi špatně stravitelná, můžete nevinnou miskou mléka svému mazlíčkovi způsobit závažné zažívací obtíže, především silné průjmy. Pokud kočce naléváte mléko opakovaně, její zažívání může trpět závažnými následky…

Mají kočky chuť na sladké?

Utrousíte svému miláčkovi občas kousek koláče, dortu nebo bábovky? Chyba. Nejenže sladkosti kočkám neprospívají, ale navíc je prokázáno, že kočky, respektive jejich mlsné jazýčky a chuťové buňky, nedokáží rozeznávat sladkou chuť. Nemusíte mít tedy vůbec černé svědomí, když sladkost kočce odepřete. Naopak jí tím často uchráníte před zdravotními problémy. Na které dobroty si dát pozor především?

Tak předně čokoláda – ačkoli si většina lidí uvědomuje její toxicitu pro psy, na kočky se tak trochu zapomíná. A to je chyba, čokoláda, respektive látka theobromin, již obsahuje, je i pro vrnící zvířátka jedovatá. Vede u nich k zažívacím problémům, ale i křečím a srdeční arytmii, jež často končí smrtí.

Samozřejmě i cukr kočkám škodí – vede k obezitě, jež je spojena se spoustou závažných zdravotních problémů. Ovšem i umělá sladidla, především xylitol, jsou pro kočky toxické. A aby toho nebylo málo, pšeničná mouka, ze které se většina sladkostí peče, je jedním z největších alergenů způsobujících u koček trávicí obtíže (ostatně i proto je pro kočky nevhodné jakékoli pečivo). Zkrátka a dobře – sladkosti kočkám nikdy nedávejte!

I ovoce a zelenina mohou ublížit

Všichni víme, že ovoce a zelenina jsou plné vitaminů, minerálů a antioxidantů a že řada z nich je důležitá i pro naše zvířecí miláčky. Jenže to v žádném případě neznamená, všechny druhy těchto potravin patří do kočičí mističky! U zeleniny hlídejte především česnek, cibuli nebo pórek. Obsahují totiž síru, která v kočičím těle „útočí“ na červené krvinky a dráždí žaludek. V některých případech dochází bohužel k úmrtí kočičky. Je jasné, že většina koček jen tak nepůjde okousávat cibuli, nicméně pokud mazlíčkovi „přilepšujete“ jídly ze svého stolu (což byste obecně neměli), hlídejte, aby v něm zmíněné druhy zeleniny nebyly.

Ani ovoce ale není bez rizika. Jedno z největších rizik pro kočičí zdraví představuje hroznové víno (i v podobě rozinek). Způsobuje trávicí obtíže, křeče, ale bohužel také selhání ledvin, jež je velmi často fatální. Dávejte dobrý pozor, aby se rozinky či hrozno v blízkosti vaší kočky vůbec nevyskytovaly. Zrovna tak nedávejte kočce avokádo (obsahuje toxin persin, který může způsobit zažívací obtíže), hlídejte, aby si nepochutnávala na jadřincích z hrušek či jablek, ale také na peckách meruněk, broskví, třešní nebo švestek. A aby toho nebylo málo, nebezpečí představují pro kočku i ořechy.

Podívej, jak jí to chutná, celý dědeček!

Možná jste na internetu zahlédli videa, kde kočka se zaujetím upíjí z půllitru pivo, nebo jste takové „zábavě“ byli sami přítomni třeba na rodinné sešlosti apod. Výbuchy smíchu, že má kočka ráda chmelový nápoj stejně jako některý z členů rodiny, však mohou pro zvířátko skončit fatálně. Alkohol – v jakékoli podobě, nejen v pivu – je pro ni totiž silně toxický, způsobuje vážné zažívací obtíže, problémy s dýcháním, křeče, bezvědomí a často i smrt.

Obdobně působí na kočičí organismus také kofein či tein (vyskytuje se v čaji). Ovlivňuje negativně srdce a dýchání, způsobuje křeče, arytmii a bohužel v řadě případů i úmrtí zvířete.

Čím kočce přilepšit

Jak je vidět, představují lidské potraviny pro kočky spoustu rizik. Co z toho plyne? Že bychom je svým mňoukajícím spolubydlícím neměli vůbec dávat. Chcete-li kočce zajistit opravdu hodnotnou výživu (a tím i zdraví) a potěšit její chuťové buňky, pak vsaďte raději na kvalitní krmivo určené přímo pro kočky.

Takovým jsou granule Shelma – patří mezi superprémiová krmiva, jsou vyvážené, s vysokým obsahem živočišných proteinů jako přirozenou složkou kočičí potravy. Receptury jsou bez obilovin a obsahují superpotraviny a jiné složky, které zvířeti přinesou další benefity s pozitivním dopadem na jeho zdraví. V nabídce je najdete s lososem nebo hovězím pro kastrované kočky, s kuřecím pro dospělé kočky a krůtím pro koťata.

Do všech produktů jsou přidány bylinky (rozmarýn, tymián a petržel), rakytník a spirulina pro zlepšení přirozené obranyschopnosti, juka pro redukci zápachu exkrementů, řepné řízky a čekanka pro podporu optimálního trávení, lososový olej pro zdravou kůži a zářivou srst a další ingredience. Granule jsou bez přidaného cukru, obilovin, umělých dochucovadel, konzervantů a barviv. A co víc, uspokojí i ty nejnáročnější kočičí jazýčky, takže po vašem talíři už váš mazlíček pokukovat nebude!

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 7. 7. 2020

super informace

Odpovědět
lemur
lemur 16. 6. 2020

Dobré rady.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 572
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.