Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 7. 2021
Líbí se mi

Jakou žárovku vybrat do koupelny, ložnice nebo pracovny? Do každé místnosti se hodí jiná

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 7. 2021
Líbí se mi
Jakou žárovku vybrat do koupelny, ložnice nebo pracovny? Do každé místnosti se hodí jiná

Jakou žárovku vybrat do koupelny, ložnice nebo pracovny? Do každé místnosti se hodí jiná

Napadlo vás někdy, proč je v obchodech k dostání tolik typů žárovek? Rozdíl není jen v ceně, velikosti a spotřebě, ale také v intenzitě svícení a barevného tónu, kterým dané osvětlení disponuje.

Různé tóny žárovek nejsou v nabídce náhodou, ne do každé místnosti se totiž všechny hodí.

Koupelna

Koupelna je jednoznačně místností, ve které byste nad správným osvětlením měli přemýšlet nejvíce. V koupelně se ženy často líčí a muži upravují své vousy a to vyžaduje, abyste na sebe skutečně dobře viděli. Ideální je tedy zvolit žárovku neutrální bílé barvy. Teplota odstínu se určuje označením v Kelvinech (K). Čím nižší číslo se před písmenem K nachází, tím teplejší odstín žárovka vyzařuje. Do koupelny vybírejte takové, které mají minimální počet 5000 K. Teplejší odstín může mít za následek zkreslené vnímání barev, takže poté, co vyjdete na denní světlo, zjistíte, že jste to s make-upem maličko přehnaly.

Pracovna

Do míst, kde pracujete a potřebujete se soustředit, by rozhodně neměla přijít žárovka s teplým tónem. Intenzita světla má totiž vliv nejen na to, kolik toho vidíme, ale také na to, jak se cítíme. Bílé, studené světlo nás udrží déle svěží. K takovému účelu hledejte žárovky s označením 5000 až 7500 K.

Ložnice

V místnosti, ve které relaxujeme a usínáme, by mělo být naopak světlo teplé, ideálně kombinované se stmívačem. Do ložnic tedy vybírejte žárovky o intenzitě 3200 K a nižší. Příliš studené světlo může mít za následek potíže s usínáním a klidným spánkem, zejména tehdy, pokud si před spaním rádi čtete.

Předsíň

Pokud máte v předsíni zrcadlo, které používáte pro kontrolu před odchodem a zároveň se v místnosti nenachází žádné okno, použijte stejné osvětlení jako v koupelně. Jestliže místnost slouží pouze pro odložení oděvů a bot, je volba osvětlení zcela na vkusu obyvatele domácnosti.

Obývací pokoj

V obývacím pokoji se doporučuje použité teplejších odstínů, které činí prostor útulnějším a je příjemnější pro dlouhodobější pobyt v místnosti. Je však důležité, aby byla ve všech svítidlech žárovka stejného charakteru.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Magda Horká 12. 8. 2021

V tomhle já se naprosto vyžívám. Světlo je energie a energie musí proudit celým domem. Musí však v každé místnosti proudit ta správná. Manžel je spíše na ty technické věci, což se velice hodilo třeba když jsme potřebovali správné ozvučení našeho kanclíku, pomáhalo mu s tím sice https://avtg.cz/ozvuceni-mistnosti/, ale perfektně tomu rozuměl. Zato na proudění energií je vážně trdlo a tak se toho musím chopit já.

Odpovědět
avatar
Ivana Mrázková 20. 7. 2021

O tohle se teda já rozhodně starat nebudu. Od čeho mám doma asi tak manžela? Aby se koukal na fotbal a mně jen pod sukni? No to zrovna, to jste teda uhádly, holky. Já jsem spíše ten typ, který najde na http://kuponozdroj.cz slevy, ale o techniku a celkově věci v domácnosti se stará manžílek. Já vařím a tečka.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 7. 2021

toto dělá u nás manžel

Odpovědět
sipeji
sipeji 4. 7. 2021

Dobré světlo je hodně důležité.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 7. 2021

bezva

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 654
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.