Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 10. 12. 2018
Líbí se mi

Dárky vybírejte podle druhých, ne podle sebe. Poradíme vám, jak na to, aby dárek potěšil

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 10. 12. 2018
Líbí se mi
Dárky vybírejte podle druhých, ne podle sebe. Poradíme vám, jak na to, aby dárek potěšil

Dárky vybírejte podle druhých, ne podle sebe. Poradíme vám, jak na to, aby dárek potěšil

Vybrat dobrý dárek dá občas fušku. Je ale důležité mít na paměti, že dárek není pro vás, ale pro adresáta. Občas se nám to totiž plete a my vybíráme dárky podle toho, co by se líbilo nám. Možná to děláte s nejlepším vědomím, jenže to ne vždy funguje... je hezké do dárku promítnout osobitost, a (váš) vkus, nicméně ne za každou cenu.

Chyba číslo 1: Dárek je otázka vkusu

Chápu, že když posloucháte rock, těžko se vám bude nadělovat CD Britney Spears. V tom případě máte možnost číslo tři. Nekupujte ani Pearl Jam, ve snaze zlepšit hudební vkus obdarovaného, ani nemusíte v převleku a s odporem sahat po cédéčku polonahé Britney, ale vyberte něco, s čím se dokážete smířit a víte, že se to potká s radostnou reakcí i na druhé straně přijímače. Pokud zůstaneme u hudby, zkuste třeba pořídit neutrální poukázku na nákup zboží, nebo sluchátka (ty vám vyřeší i problém s případným poslechem neposlouchatelného.

Chyba číslo 2: Koupit dárek pro malé dítě je hračka

Dalším problémem jsou dárky pro malé děti, které si ještě neumí říct, nebo napsat Ježíškovi, co by si přály. Tady opět přichází dilema: Risknu to a koupim, co si myslím, že by mohlo toho prcka potěšit (však věková hranice je napsaná na obalu), nebo se zeptám rodičů dítěte?

Řekla bych, že v tomto případě je zásadní, jak moc dobře se s rodinou znáte. U svého potomka si s dárkem poradíte hravě, ale u cizích dětí či příbuzných je to trochu oříšek. Chodíte-li na návštěvu 3x týdně, jistě máte perfektní přehled o tom co, se nachází v dětském pokojíčku, jestli rodina preferuje hračky ze dřeva, nebo plastu, zda mají doma milovníka aut, nebo potencionálního farmáře, matematika či princeznu... pokud to nevíte, pak se ptejte.

Jestli se ale jedná o "známé" a za dárek dáte sotva dvě stovky, sáhněte po něčem universálním, jako je kniha, nebo puzzle, u kluků většinou zabere cokoli, co má kola a dívka nepohrdne panenkou. Jestli ale hodláte kupovat dárek dražší, pak doporučuji konzultaci s rodiči. Nikdo nechce vidět dítě, které rozbalí dárek, co už má, nebo který ho nezaujme.

Chyba číslo 3: Peníze vše vyřeší a čas je relativní

Dávat peníze je podle mě naprosto Vánoce degradující gesto. Rozumím tomu, že kupovat dárek puberťákovi může být o nervy, ale i to má řešení. Díky bohu někdo vymyslel poukázky a tak namísto obálky s penězi věnujte poukaz do jejich oblíbeného obchodu s oblečením, nebo e-shopu. Necháváte tak prostor pro možnost volby a zároveň dáte víc, než obálku s Bedřichem, nebo nechtěné boty.

Legendární Pelíšky a nemilé překvapení, co nesplnilo očekávání... foto Pinterest

To samé platí pro různé pobyty, masáže, degustace, lístky do divadla atd. Všechny tyhle nápady jsou moc fajn a řeší vaše dilema i v případě dospělých, kteří na otázku "tak co byste si přáli letos pod stromeček," většinou odpovídají že nic, že všechno mají. Nezapomínejte však na to, že váš kalendář, není jejich a tak kupujte nejlépe poukaz bez datumu a masáž bez specifikace (tedy možnost volby zda si vyberou medovou, baňky, nebo masáž chodidel). Neposílejte je tam, kde by se líbilo vám, ale tam, kde víte, že si to užijou oni. 

Mini test, jak dobře se znáte:

1. Vím co můj obdarovaný (kamarád, partner, rodič...) má rád za hudbu (A sbírá vinily? No, to máte vyhráno!)

2. Znám velice dobře jeho vkus, co se módy týče (Potěší ho vtipné tričko, happy socks, nebo alternativní šperky...?)

3. Vím, kdo je jeho oblíbený autor a jakou knihu mi naposledy doporučil (Kniha nikdy nezklame, pokud víte, po čem sáhnout.)

4. Znám alespoň 3 obchody/značky, kde rád nakupuje (Doufejte že to není v Pařížské ulici. )

5. Znám jeho hobby (Pravidelně cvičí jógu, nebo rád vaří? To jsou nápovědy kudy dál!)

6. Vím, co by mu udělalo radost, protože se o tom několikrát zmínil (stav ideál)


Pokud si umíte odpovědět na tyhle otázky, pak pro vás nebude problém sehnat dárek, který potěší, možná ho nakonec dokonce vyrobíte, protože váše kamarádka preferuje DIY věci, před kupovanými, možná darujete zážitek, protože váš partner rád cestuje a letenky do Barcelony jsou teď za hubičku, možná seženete v bazaru gramofonovou desku Queenů v parádní kvalitě a na Štědrý večer si ji pustíte místo koled. 

Možná ale, že odpovědi na otázky neznáte, pokud si nejste jistí, zamyslete se, kde je chyba. Možná má jít o dárek ze slušnosti pro někoho, koho ani pořádně poznat nechcete, možná ale, málo vnímáte a váš kamarád si zaslouží víc než unifikovanou dárkovou sadu z DM drogérie. 

Krásné adventní dny a lovu zdar! 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Milena S. 6. 6. 2021

Já jsem volila taky spíše zážitkový dárek, ono je to lepší. Pak se to doma nic neválí a člověk na to pak rád vzpomíná. Doporučit mohu https://jizda-zazitkova.cz/zazitkova-jizda-sportovni-vozy/ ale slevomat.cz. Ono je to asi dnes jedno kde vyberete...

Odpovědět
avatar

Já jsem se tedy co se dárku týče, určitě poslouchala spíše to, co si přejí ti druzí. Třeba manželovi jsem nadělila hodinky ze stránek https://www.hodinky-beny.cz/ . Myslím si, že jelikož je to veliký fanda hodinek, jsem mu těmi hodinkami udělala velikou radost. I když se tak třeba netvářil

Odpovědět
avatar
Daniela Labužíková 31. 12. 2019

Taky jsem se při výběru dárku pro manžela dívala hlavně na jeho zálibi. Proto jsem se taky rozhodla, že mu přes https://autozazitek.cz/kategorie/zazitkove-jizdy-autem/ koupím jízdu v supersportovním autě. Automobily totiž miluje, a tak jsem si říkala, že to je přesně to pravé.

Odpovědět
lemur
lemur 7. 1. 2019

Pěkně sepsané.

Odpovědět
madamace
madamace 19. 12. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.