Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 11. 2020
Líbí se mi

Co udělat s prázdným tonerem od tiskárny

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 11. 2020
Líbí se mi
Co udělat s prázdným tonerem od tiskárny

Co udělat s prázdným tonerem od tiskárny

Tiskárnu má doma skoro každý z nás, v kanceláři si bez ní život neumíme představit. Ovšem když dojde toner, řeší spousta lidí zapeklitou otázku – co se starou kazetou? Může se hodit do běžného odpadu? Nebo snad do elektroodpadu? Anebo ji musí člověk odvézt do sběrného dvora? Řešení je často jednodušší, než si myslíte.

Všichni víme, kam vyhodit papír, plast, tetrapackový obal nebo třeba plechovku. Zvykli jsme si do speciálních kontejnerů nosit malé elektrické spotřebiče, jež už nám dosloužily, nebo vytříděné oblečení. Pokud nemáme kompost na zahradě, hledáme i ve městech speciální kontejnery na bioodpad. Jenže co když vám doma dojde toner? Pokud si přečtete instrukce na jednotlivých kontejnerech pro tříděný odpad, zmínku o prázdné kazetě z tiskárny na žádném z nich nenajdete.

Nic není ztraceno

Někteří lidé bohužel v tomto okamžiku přeruší své pátrání po odpovědi na otázku „kam s ním“ a prázdný toner tak skončí ve směsném odpadu. Ovšem to je chyba, protože tam prázdná kazeta nepatří. I tak ale v Česku najde svůj konec na skládkách okolo půl milionu vypotřebovaných tonerů ročně. To rozhodně není zanedbatelné číslo. I když nejsou kazety ze zákona považovány za nebezpečný odpad, je jasné, že když skončí na skládce směsného odpadu, nejedná se zrovna o ekologickou likvidaci, která by byla šetrná k našemu životnímu prostředí.

Celkem logickým krokem je tedy odvézt toner do nejbližšího sběrného dvora. Jen si předem ověřte, zda takový odpad přijímají. Pokud ano, postarají se o to, aby byla prázdná kazeta ekologicky zlikvidována. Jenže se můžete setkat i se zamítavou reakcí. Naštěstí ani tak ještě není nic ztraceno – existují další možnosti, jak se vypotřebovaného toneru zbavit.

Na internetu můžete najít firmy, které se odvozem tonerových kazet zabývají. Nejčastěji tyto „prázdné schránky“ využívají pro znovunaplnění. Nevýhodou je, že nemusejí odebírat všechny typy tonerů.

Unikátní program pro vás i přírodu

Ideálním řešením je obrátit se na originálního výrobce toneru – někteří z nich mají speciální programy, v jejichž rámci prázdné kazety odebírají a poté je ekologicky likvidují. Takový program s názvem Planet Partners nabízí i společnost HP, jež zajišťuje odběr vypotřebovaných tonerů z tiskáren HP Laser Jet dokonce i pro domácnosti (některé firmy se zaměřují jen na větší podniky).

Je to velmi jednoduché – objednáte si materiály pro vrácení toneru s předplaceným poštovným, až vám dorazí, kazetu (či kazety) dáte do balíčku, vytisknete štítek a vše odešlete. To celé zdarma a bez problémů. Co se s tonerem stane poté?

Společnost HP díky svému recyklačnímu procesu recykluje všechny vrácené kazety v souladu s certifikací ISO 14001. Přesvědčit se o tom můžete na tomto videu. Žádná kazeta neskončí na skládce a plastový materiál získaný při likvidaci se použije k výrobě nových originálních kazet HP. Ostatně dosud společnost HP vyrobila více než miliardu originálních inkoustových kazet obsahujících recyklované suroviny z plastových lahví a inkoustových kazet.

Ekologicky již při tisku

Ostatně když už jsme u ohleduplnosti k životnímu prostředí, vyplatí se na ni myslet již při koupi tiskárny. Pokud totiž vaše domácí či kancelářská tiskárna produkuje jednu prázdnou tonerovou kazetu za druhou, je nejspíš na čase porozhlédnout se po nové. Ideálně takové, která zvládne vytisknout více dokumentů na jeden toner. Takovou je laserová tiskárna HP Neverstop, jež zvládne vytisknout až 10x více stránek než srovnatelné laserové tiskárny HP. Můžete klidně vytisknout až 5 tisíc stránek, než bude potřeba toner doplnit. Co to znamená v praxi? Že spotřebujete-li průměrně balík papíru měsíčně, nemusíte si s tonerem dělat hlavu skoro rok (na jeden toner vytisknete 10 balíků papíru). Cena jedné vytištěné strany vyjde na pouhých 0,099 Kč.

Kromě toho v porovnání s tonerovými kazetami je doplnění toneru v HP Neverstop až o 80 % levnější, cena doplňovací sady je totiž jen 299 korun a její kapacita vystačí na vytištění až 2 500 stran. Laserový tisk zkrátka nikdy nebyl levnější!

Bonusem je pak i samotné doplnění toneru, které je hotové za několik vteřin a navíc úžasně snadné (nepotřebujete k němu žádné technické znalosti, nemusíte otevírat tiskárnu apod., ostatně přesvědčit se můžete na vlastní oči na tomto videu), takže se k tisknutí můžete vrátit doslova okamžitě. Revoluční systém doplnění toneru rovněž zajistí, že si nemusíte dělat hlavu se špinavýma rukama.

S tiskárnou HP Neverstop získáte i 3letý servis zdarma (jeho podmínky a registraci najdete na www.hp.cz/neverstop-servis). Samozřejmostí je bezdrátové připojení tiskárny HP Neverstop – díky bezplatné aplikaci HP Smart můžete tiskárnu HP Neverstop připojit ke svému počítači nebo mobilního telefonu a tisknout tak prakticky kdykoli a odkudkoli, skenovat a odesílat dokumenty a mnoho dalšího pro zvýšení vaší produktivity.

Foto: Shutterstock; HP

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.