Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 4. 2021
Líbí se mi

Jak vrátit lesk stříbrným pokladům? Jde o snadno a bez chemie

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 4. 2021
Líbí se mi
Jak vrátit lesk stříbrným pokladům? Jde o snadno a bez chemie

Jak vrátit lesk stříbrným pokladům? Jde o snadno a bez chemie

Objevili jste na půdě stříbrné příbory po babičce, v klenotnici se vám krčí zašedlý prstýnek či náramek z tohoto kovu a přemítáte, jak tyhle poklady jemně vyčistit, abyste jim neublížili, ale abyste jim vrátili původní lesk a krásu?

Nemusíte do obchodu pro drahé, speciální chemické čističe. Úplně si totiž vystačíte s pomocníky, které máte doma!

Zubní pasta

Zubní pasta není jen nepostradatelným prostředkem pro zdravý úsměv, ale i šikovným pomocníkem do domácnosti. A se stříbrem si náramně rozumí. Je jen jemně abrazivní, takže jej neponičí, a látky, jež obsahuje, zbaví šperky či příbory šedého nánosu i všech nečistot. Naneste malé množství pasty na jemný, ideálně flanelový, hadřík a stříbrný předmět čistěte. Můžete použít i zubní kartáček, to když je třeba šperk hodně zdobný a pasta by se z hadříku do všech „záhybů“ nedostala. Ovšem pohlídejte si, aby měl co nejjemnější štětiny. Pak už jen stříbro opláchněte vodou, osušte a vyleštěte měkkým hadříkem.

Pasta z jedlé sody

Také máte pocit, že jedlá soda je univerzální čisticí prostředek, bez kterého se snad neobejde žádná domácnost? Pak máte pravdu. A hned na seznam jejích dovedností připište i boj se zašlým stříbrem. Její použití je úžasně jednoduché – z vlažné vody a sody umíchejte tužší pastu, tu pak s pomocí prstů, hadříku nebo třeba jemného kartáčku naneste na daný předmět a jemně čistěte. Pak sodu opláchněte pod vodou, nechte stříbro uschnout a vyleštěte.

Ocet nebo citronová šťáva

Skvělými pomocníky pro boj se zašlým stříbrem jsou i ocet nebo citron. Ačkoli některé návody doporučují do nich šperky apod. rovnou ponořit, může u některých rodinných pokladů hrozit, že na ně bude takový postup příliš razantní a kyselost octa či citronu naruší povrch stříbra. Doporučuje se proto raději obě ingredience ředit. Přibližně do litru horké vody přimíchejte lžíci octa či šťávu z poloviny citronu, šperky do této směsi ponořte asi na 15 minut a poté osušte a vyleštěte.

Lázeň (nejen) pro šperky

K čištění stříbra můžete využít i vroucí vodu, a to ve speciální lázni. Vezměte menší hrnec, „vystelte“ jej uvnitř až po okraj pečlivě alobalem a nalijte do něj vodu (pokud máte hrnec hliníkový, nemusíte jej alobalem vykládat). Do vody pak přisypte asi lžičku soli a stejné množství jedlé sody, promíchejte a vložte šperky (nebo jiné drobnější stříbrné předměty). Takto připravený hrnec se stříbrem dejte na sporák, vodu přiveďte k varu a nechejte 3 minuty probublávat. Odstavte z plotýnky, nechejte vychladnout a vyjměte stříbro. To opláchněte ve vodě se saponátem na nádobí, osušte a vyleštěte.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
alucca
alucca 2. 6. 2021

Vinegar or lemon are also great helpers in combating faded silver. Although some instructions recommend immersing jewelry, etc. in them directly, some family treasures may be in danger of being too aggressive and the acidity of vinegar or lemon will damage the surface of the silver https://vengeio.online/

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 7. 4. 2021

Dobré vědět

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 4. 2021

super rady

Odpovědět
sipeji
sipeji 6. 4. 2021

Musím si také svoje šperky vyčistit, děkuji za tipy.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 4. 2021

čištění zubní pastou jsem aplikovala již jako náctiletá, kdy jsem nosila stříbrné prstýnky a řetízky

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.