Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 6. 2019
Líbí se mi

Chytrá domácnost: Ušetří vám čas, nervy i peníze

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 6. 2019
Líbí se mi
Chytrá domácnost: Ušetří vám čas, nervy i peníze

Chytrá domácnost: Ušetří vám čas, nervy i peníze

Už jste slyšela pojem chytrá domácnost? I my v redakci jsme ještě před nedávnem v téhle oblasti „plavaly“. A i proto jsme se rozhodly připravit pro vás seriál, kde vám ukážeme, že technologií se není třeba bát. 

Chytré technologie pronikají do našeho života stále více. A je jedno, jestli jste jejich nadšeným fanouškem, nebo zda vám všechny ty „vychytávky“, které jsou prakticky inteligentnější než vy, k srdci zatím nepřirostly. Možná vám není úplně jasné, proč váš manžel musí každé ráno na svém chytrém náramku zjišťovat, kolik hodin v noci strávil opravdu hlubokým spánkem (a pak se hodinu rozčilovat, že příliš málo), nebo proč kolem vás neustále pípají upozornění z nejrůznějších aplikací (možná proto ten lehký spánek, že…). Nicméně jedno se chytrým technologiím nedá upřít. Když za vás pracují, dokáží zatraceně zjednodušit život!

Ano, mluvím o takzvané chytré domácnosti. Když za mnou můj technicky zdatný muž přišel s myšlenkou, že se rozhodl přenést náš příbytek do 21. století, moc se mi do takového podniku nechtělo. Ale nebudu vám nic namlouvat – nakonec jsem ráda, že jsme do toho šli. 

Pomalu, ale jistě 

Pokud si inteligentní domácnost (tak jako zpočátku já) představíte jako spoustu složitých spotřebičů a dvacet nejrůznějších ovladačů, které neustále někde hledáte (a pak z radosti, že jste nějaký našla, zapnete vyvářku namísto otevření garážových dveří), mám pro vás dobrou zprávu. Nic takového se nekoná! Stačí vám chytrý telefon se správnou aplikací a wi-fi a máte vystaráno.

A kde s takovou chytrou domácností začít? Můj manžel na to šel chytře. Jako první mi totiž pořídil chytrý kávovar – není nadto vstát a už mít v kuchyni připravený šálek čerstvé horké kávy! A abych si nemohla stěžovat, že mě budí zvuk mletí kávových zrn, budí mě má oblíbená hudba, která se zapne v přesně stanovenou hodinu, aniž bych musela opustit vyhřátou peřinu (ostatně při ní i usínám, aniž bych se musela bát, že budu sousedům vyhrávat celou noc).

Postupně se přidaly i další chytré „maličkosti“. Vysavač, který uklidí, než přijdete z práce (a ještě ho můžete přes telefon „šmírovat“, jestli se nefláká). Termostat, díky němuž se už nestane, že bych přišla do přetopeného, nebo naopak vymrzlého bytu. A co je za mě vážně pecka, jsou žaluzie, které se nejen zatáhnou nebo vytáhnou, když jim řeknu, ale i samy vyhodnotí, zda by nebylo fajn poskytnout domácnosti více nebo méně světla (mimochodem, skvělá vychytávka i v případě, že jste delší dobu mimo domov – nic neláká zloděje tak jako byt či dům, co má týden v kuse zatažené žaluzie).

Od podlahy po strop chytře

Je jasné, že s takovými chytrými pomocníky pro začátečníky nebyl tak velký problém přesvědčit mě i k těžšímu „kalibru“. A tak máme pračku s wifi, kterou můžu zapnout, kdykoli se mi to hodí. Ne že bychom nevlastnili předtím pračku s časovačem, ale to není to samé – pokud máte totiž prací cyklus nastavený na šestou, abyste mohla po příchodu z práce vyndat čisté prádlo, jenže se neplánovaně zdržíte (co na tom, že jste byla s kolegyněmi na skleničce po náročném dni a ne na poradě, o které jste řekla svému muži), můžete začít prakticky prát znovu, protože prádlo je zatuchlé. Chytrou pračku ale zapnete opravdu až v okamžiku, kdy opouštíte kavárnu (pardon, zasedačku), a po příchodu domů vyndáváte krásně svěží a voňavé prádlo. Ostatně podobně je to i s myčkou nádobí. Jasně, špinavé talíře a spol. do ní stejně musíte nandat vy, ale i tak je to obrovská pomoc!

Chytré mohou být i další spotřebiče – třeba rychlovarná konvice, pečicí trouba a sporák nebo lednice (na tu už se taky těším, představa, že dostanu chuť na koktejl a rychle si přes mobil zajistím ledové kostky, se mi hodně líbí… i když oficiální důvod mého souhlasu je samozřejmě praktičnost, to je jasné).

A to nemluvím o tom, jak je fajn, když vám chytrý systém hlídá byt proti vetřelcům nebo otevře garážová vrata či rozsvítíte a zhasnete přesně v okamžiku, kdy potřebujete.

Jsme v tom spolu!

Možná si teď – tak jako já kdysi – říkáte, že člověk musí přinejmenším vyloupit banku, aby si inteligentní domácnost mohl dovolit. Ale není to tak horké. Jednak můžete kupovat inteligentní spotřebiče postupně, jednak se vám vstupní investice brzy vrátí. Chytrá domácnost totiž dokáže pracovat s různými tarify a sama si i reguluje spotřebu. Takže ve výsledku ušetříte za energie. Nemluvě o tom, že tím prospějete i životnímu prostředí.

Takže jak vidíte, ovládání chytré domácnosti pomocí moderních technologií se opravdu nemusíte bát. Když jsem jí propadla a zvládla já, zvládnete to i vy. A pokud jsem vás ještě nepřesvědčila, máme pro vás připravený seriál o chytrých spotřebičích a nejrůznějších řešeních a vychytávkách pro domácnost. Některé jsme vyzkoušely na vlastní kůži, jiné budou i pro nás novinkou. Tak nás nezapomeňte sledovat! Nemusíte být žádný technický nadšenec nebo zdatný technik. To nejsem ostatně ani já, a stejně každé ráno s úsměvem zdravím svůj milý kávovar a děkuju mu za to nejlepší kafe!

Vaše Kristýna

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 16. 5. 2021

My máme také už přes rok chytrou domácnost a je pravda, že čas nám šetří skvěle . Máme mezi sebou propojenou klimatizaci, topení a kamery, takže je můžeme všechny ovládat najednou skrz internet. Propojila nám je firma https://www.jablotron.cloud/ , a ta investice do toho se rozhodně vyplatila .

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 7. 2019

prima, těším se

Odpovědět
lemur
lemur 17. 6. 2019

Také se těším na seriál.

Odpovědět
Agapé
Agapé 5. 6. 2019

Moc se těším na tento seriál....

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 5. 6. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.