Mít vždy po ruce čerstvé bylinky, které si člověk jen tak utrhne a přidá do salátu, pesta na těstoviny nebo třeba do polévky, na to si řada z nás už zvykla. Jenže co když chcete takovýto „komfort“ zažívat nejen doma, ale i v práci, kde se o kuchyňku dělí deset žen s různými zahradnickými schopnostmi?
Znáte to – pokud v práci není jeden z vás zrovna nadšený zahradník, pak většina přítomných rostlin spíše živoří a spoléhá na to, že si alespoň někdo jednou týdně vzpomene, aby jim dal „napít“. Nemluvě o tom, že polovina rostlinek nemá potřebné světlo a žádná z nich vlastně nikdy neviděla hnojivo (a pokud ano, dlouho se z toho nemohla vzpamatovat). A tak přežijí jen ty opravdu nejodolnější, což bohužel není případ většiny bylinek.
Nadšení bez úspěchu? Jsme v tom s vámi
Naše redakce ostatně není jiná. Většina našich pěstitelských pokusů skončila poměrně nevalně a sen o bylinkách v kuchyni se nám s každým dalším vyhozeným květináčem pomalu rozplýval. Bazalka pokaždé zežloutla tak rychle, že si ji k rajčatům stihly natrhat jen ty nejrychlejší z nás, pažitka vyrážela stále tenčí a tenčí, až to jednoho dne „zabalila“ docela. Ano, tak to dopadá, když se v jedné malé kuchyňce stará o květináč s bylinkami deset žen (a dohromady vlastně nikdo). 
A protože jsme všechny takové zahradnice-amatérky, raději jsme se obrátily na naši kamarádku Dášu, která pěstování rostlinek všeho druhu rozumí. Její cenné rady si nechceme nechávat jen pro sebe, a proto jsme se rozhodly podělit se o ně i s vámi všemi, co mají s domácí bylinkovou zahrádkou podobné úspěchy jako my!

Do sámošky raději ne
První, co je třeba zajistit, je koupě kvalitní sazenice. Základní chybou je vyrazit pro ni do supermarketu (ano, hádáte správně, přesně tam jsme si bylinky pořizovaly i my v redakci). Přestože jsou tamní bylinky v květináči, jsou vlastně jen potravinou určenou k okamžité spotřebě, a tak i když je přesadíte do kvalitnější zeminy a poskytnete jim tu nejlepší péči, rozhodně nemáte zaručený úspěch.
Raději proto vyrazte do zahradnictví nebo na farmářské trhy, které jsou nyní snad v každém městě. Nejenže si odnesete silné a odolné sazeničky, ale vybírat budete moci z nepřeberného množství druhů a odrůd. Co třeba zkusit bazalku s úžasně purpurovými listy nebo čokoládovou mátu? 
Bylinkový parapet 
Když už víte, kam pro bylinky vyrazit, je také důležité vědět, kde u vás budou bydlet. Není třeba si nic nalhávat – k procesu fotosyntézy rostliny zkrátka potřebují světlo, a tak jim je nejlépe na parapetu u okna.
A které chutné krásky do parapetové zahrady pořídit? 
Klasikou je pro pěstování v interiéru právě bazalka. Užijete ji v teplé i studené kuchyni a na pěstování není extra náročná. Vystačí si s dostatkem světla a vlhkou půdou (sucho jí příliš nesvědčí, ovšem ani opačným extrémem jí radost neuděláte). 
Také jako my milujete nálev z čerstvé máty? Ani tahle bylinka nevyžaduje, abyste byli zdatnými zahradníky. Spokojená bude, pokud ji budete pravidelně zalévat, a neublíží jí, ani pokud nedostane místo na slunci (snese i polostín). 
Naopak na slunce si rozhodně potrpí oregano neboli dobromysl. Ta dokonce přežije i to, že na ni občas zapomenete při zálivce. Podobně je na tom také rozmarýn.
Chtěli byste pažitku ze záhonu přestěhovat do květináče? Neměl by to být žádný problém – stačí jí dostatek světla (snese i přímé slunce) a pravidelná, i když nijak vydatná zálivka (takže taky přežije, pokud na ni občas zapomenete).
To petržel, která také dodnes vévodí nejedné zahradě, si na pravidelný přísun vody potrpí (nikoli ale na bahno) a má ráda spíše polostín. Jen počítejte s tím, že bude vyžadovat větší květináč, aby měla prostor pro kořeny. Ostatně obdobně je na tom i koriandr, který se jí sice podobá vzhledem, ale chuť má bezkonkurenční (a nevíme jak vy, ale my ho v guacamole prostě milujeme). 

Řešení pro každého 
Vybavené dobrými radami od Dáši jsme začaly na internetu hledat ty nejlepší bylinky pro naši redakční zahrádku. A při tom hledání jsme narazily na hotový zázrak, který vyřešil během chvíle všechny naše pěstitelské potíže – inteligentní květináč! Tahle vychytávka totiž udělá veškerou práci za vás (tedy naštěstí za vás bylinky nesklidí a nesní, tohle potěšení vám zůstane). Hodí se nejen pro úplné začátečníky, ale právě i pro všechny, kteří nemají čas nebo možnosti o svou domácí zahradu neustále pečovat. 

Jak chytrý květináč funguje?
Jednoduše ho naplníte požadovaným množstvím vody (tu občas musíte dolít do zásobníku), přidáte potřebné živiny, zasadíte rostlinky (resp. kapsli, která obsahuje semena bylin a hnojivo zároveň) a pak už si jen užíváte úrodu!
Nemusíte navíc řešit ani dostatek slunce – inteligentní květináč je vybaven vlastním osvětlením, které se o všechno postará (ideální věc, pokud máte jako my kuchyňku s nedostatkem světla) a poskytne tak rostlinám ideální podmínky pro  fotosyntézu.
A když zrovna nebude nikdo v práci (nebo doma), nemusíte se o bylinky strachovat. Díky aplikaci pro chytrou domácnostve svém smart telefonu budete mít nad svými pěstitelskými úspěchy neustále kontrolu. A co víc – pozorovat, jak rostliny klíčí a rostou, vás bude neskutečně bavit!
Vaše Kristýna

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account