Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 9. 2020
Líbí se mi

Bylinky, které můžete pěstovat v květináči i na podzim

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 9. 2020
Líbí se mi
Bylinky, které můžete pěstovat v květináči i na podzim

Bylinky, které můžete pěstovat v květináči i na podzim

Jen málokteré bylinky vydrží na zahradě příchod prvních mrazíků tak, abychom si mohli jejich čerstvost užít i během celého podzimu. Není ale nutné věšet hlavu! Následující bylinky pohodlně vypěstujete i za oknem, kde si jich budete moci užívat bez ohledu na roční období.

Navíc se většina těchto bylinek hodí i pro úplné pěstitele-začátečníky!

Petržel

V české kuchyni má petržel rozhodně své stálé místo. A tak zase na oplátku můžete této bylince dopřát stálé místo mezi svými rostlinami. Stačí květináč s ní umístit na světlé místo (nevadí jí ani přímé sluneční světlo) a pravidelně ji zalévat. V případě potřeby prostě odtrhnete pár lístků a je to.

Pažitka

A když jsme zmínili petrželku, nesmíme zapomínat ani na pažitku. Také tu v pohodě vypěstujete doma – stačí jí místo na okenním parapetu (ideálně s přímým slunečním světlem), dostatečně velký květináč nebo truhlík a pravidelná zálivka – jen to nepřežeňte a zalévejte pažitku vždy až tehdy, když je povrch půdy v květináči na dotek suchý.

Bazalka

Ačkoli není tak docela zdejší, zdomácněla tahle bylinka na našich talířích zázračnou rychlostí. A není divu. Bazalku můžete jednoduše pěstovat i doma. Bude prospívat v podobných podmínkách jako výše zmíněná pažitka, má stejné nároky jak na slunce, tak i na zálivku.

Mimochodem, platí to nejen pro bazalku, ale i pro ostatní bylinky – pokud je nepěstujete ze semínek, měli byste si rostlinku vždy přinést z květinářství nebo zahradnictví. Bylinky koupené v supermarketu jsou většinou pěstované jen k okamžité spotřebě a většinou vám po několika dnech i navzdory všemožné péči uhynou…

Rozmarýn

Téhle středozemní bylince nebude vadit ani o něco sušší vzduch v bytě kvůli topení. Navíc není nijak náročná na zálivku (naopak jí příliš vody škodí), takže se nemusíte bát, že vám hned uschne, když na ni náhodou zapomenete. Stačí jí světlé stanoviště na parapetu a občasné zalévání (půda by měla být spíš lehce vlhká, nikoli mokrá).

Máta

V chladných dnech se mátový čaj rozhodně bude hodit. A tak je dobrou zprávou, že tahle bylinka nemá problém s pěstováním doma. Nevyžaduje přímé sluneční světlo (naopak, skvěle se jí bude dařit i na okně směřujícím na severní stranu, kde většina bylinek zrovna neprospívá). Se zálivkou to nepřehánějte, ale zároveň nenechejte mátu zcela vyschnout.

Tymián

Na rozdíl od máty miluje sluneční světlo, takže mu vyhraďte místo na parapetu, kde si ho užije dosyta. Ačkoli má rád i vodu, neznamená to, že by si liboval, když v ní stojí. Zalévejte jej pravidelně a nebojte se i většího množství vody než například u rozmarýnu, ale vždy s další zálivkou čekejte, až bude vrchní vrstva půdy v květináči na dotek zcela suchá.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
potkanek
potkanek 7. 10. 2020

mám na balkoně

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 10. 2020

bylinky pěstuji celý rok, i v paneláku

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 10. 2020

také doma pěstuji

Odpovědět
k.eva
k.eva 2. 10. 2020

doma pěstuji petržel

Odpovědět
konatovka
konatovka 30. 9. 2020

Já již několik let pěstuji v květináčích na okně bazalku, petržel, oregáno, pažitku a mátu. Zatím se jim daří.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.