Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 11. 2019
Líbí se mi

Jak je to s rekonstrukcí bytu, když bydlíte v nájmu a nevlastníte jej

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 11. 2019
Líbí se mi
Jak je to s rekonstrukcí bytu, když bydlíte v nájmu a nevlastníte jej

Jak je to s rekonstrukcí bytu, když bydlíte v nájmu a nevlastníte jej

Byt v nájmu nelze rekonstruovat tak jednoduše, jak si mnozí nájemci nebo pronajímatelé myslí. Vždy je třeba postupovat v souladu s nájemní smlouvou a zákonem. Rekonstrukce nebo oprava nájemního bytu bez souhlasu druhé smluvní strany má svá omezení. Ani s úhradou nákladů na rekonstrukci to nebývá jednoznačné.

Potřeba rekonstrukce bytu, tedy větších úprav, přestavby či jiných změn, se může objevit už před nastěhováním do nájemního bytu, neboť pronajímatel je povinen ze zákona předat čistý a zdravotně nezávadný byt. Byt má být dále opatřený uzamykatelnými dveřmi a podlahovou krytinou. Nájemce se však může s pronajímatelem dohodnout, že nájemní byt převezme i v horším stavu, než vyžaduje zákon. Součástí takové dohody však musí být i ujednání o nákladech na opravu bytu. Jestliže náklady dohoda neřeší, platí, že pronajímatel musí byt odevzdat ve stavu vyžadovaném zákonem.

„Nejčastěji se nájemce a pronajímatel dohodnou, že si nájemce vyčíslené náklady takzvaně odbydlí, tedy že nějakou dobu nebude platit žádné nájemné, nebo ho bude platit ve snížené výši,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Mohu žádat slevu?

Stává se, že byt na začátku nájmu neodpovídá dohodnutému stavu či stavu požadovanému zákonem. V takovém případě se může nájemce odmítnout do bytu nastěhovat, nebo požadovat slevu z nájemného po pronajímateli. Ovšem právo na slevu nájemce nemá, pokud stav bytu znal již při uzavření smlouvy, nebo ho neznal, ale mohl si jej předem ověřit.

„Radíme nájemcům, aby se nespoléhali pouze na fotografie bytu, ale raději si šli jeho stav před podpisem smlouvy osobně zkontrolovat,“ doporučuje Lukáš Zelený a dodává: „Slevu z nájemného také nájemce nemůže požadovat, jestliže nevyzval pronajímatele k odstranění vad bezodkladně po nastěhování do bytu. Je vhodné na to mít důkaz, nejlépe písemný.“

Kdy potřebujete souhlas

Nutnost nebo jen přání rekonstruovat byt se mohou objevit i později po nastěhování do pronajatého bytu. Jestliže chce nájemce pronajatý byt rekonstruovat, potřebuje k tomu většinou souhlas pronajímatele. Pokud pronajímatel souhlas k rekonstrukci nedá, má právo nájemce z bytu vypovědět a požadovat po něm, aby uvedl byt do původního stavu na své náklady. Výjimkou je případ, kdy nájemce potřebuje provést rekonstrukci nutnou s ohledem na svůj zdravotní stav (třeba tělesný handicap), ovšem tu mu musí povolit soud.

Naopak nájemce se musí smířit s tím, že některé rekonstrukce může pronajímatel provést i proti jeho vůli.

„Jedná se o všechny úpravy v bytě, které nesníží hodnotu bydlení a lze je provést bez většího nepohodlí pro nájemce. Co je ovšem větší nepohodlí, může být obtížné v konkrétním případě určit, jiný názor na to bude mít nájemce a jiný pronajímatel,“ vysvětluje Zelený. Pronajímatel dále nepotřebuje souhlas k úpravám prováděným na příkaz úřadu a k úpravám, bez jejichž povedení hrozí vznik závažné újmy v bytě. Typicky půjde o odstranění hygienických závad či problémů se statikou.  

Jak je to se stěhováním

Někdy je z důvodu rekonstrukce zapotřebí, aby se nájemce z bytu dočasně vystěhoval. Při plánované rekonstrukci musí dát pronajímatel nájemci vědět tři měsíce dopředu, co bude v bytě rekonstruovat, kdy práce začnou a kdy skončí. Pronajímatel se také musí zavázat k náhradě přiměřených nákladů, které nájemci vzniknou v souvislosti s dočasným vystěhováním, a zaplatit mu na ně přiměřenou zálohu. Nájemce musí pronajímateli do deseti dnů oznámit, zda s dočasným opuštěním bytu souhlasí.

U rekonstrukcí, u kterých se předpokládá nepřítomnost nájemce po dobu maximálně týdne, stačí, když ho pronajímatel vyrozumí deset dní předem. A nájemce má pak pět dní na vyslovení souhlasu. Jestliže odmítne byt opustit či na výzvu nereaguje, musí pronajímatel požadovat dočasné vystěhování nájemce soudní cestou. Samozřejmě takto dopředu nemusí pronajímatel dávat nájemci vědět v případech, kdy sám rekonstrukci nepředvídá, typicky u odstraňování následků havárie.

Ideální je, pokud se nájemce a pronajímatel o plánovaných změnách vzájemně informují, aby při ukončení smluvního vztahu nedošlo k rozčarování. „Změny, které nájemce provedl bez souhlasu pronajímatele, je povinen při skončení nájmu odstranit na vlastní náklady. Dohodnout se však může s pronajímatelem i jinak,“ vysvětluje Zelený.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 19. 2. 2021

My také bydlíme zatím v bytě a do žádných oprav se nepouštíme, protože se chceme co nejdříve stěhovat do domu. Veškeré volné finance tak dáváme do domu. Teď zrovna čekáme, až nám z Pramos dodají plastová okna https://www.pramos.cz/okna/plastova-okna/ . S nimi už budeme zase o kus dál .

Odpovědět
avatar

Zdravím, my jsme si řešili střešní krytiny v naší rekonstrukci skrze https://www.blachotrapez.cz/ . Takže určitě doporučuji všem těm, kteří chtějí ušetřit nějakou korunku a nechtějí platit zbytečně moc jen za to, že je to jen nějaká věhlasná značka

Odpovědět
avatar
Macina Nováková 25. 5. 2020

Já bych se teda do rekonstrukce pronajatého bytu asi nepouštěla. Jedině za předpokladu, že by majitel alespoň část zaplatil. Pak možná ano. My se právě nedávno z nájmu odstěhovali a teď konečně bydlíme ve vlastním. Koupili jsme starší domek, který právě chceme zrekonstruovat. Zatím to vypadá tak, že si to necháme udělat od nějaké firmy. Už jsem se dívala na tento firemní katalog https://trhpoptavek.cz/stavebnictvi a je jich tady v okolí celá řada, takže je z čeho vybírat.

Odpovědět
avatar
Nina Červenková 3. 8. 2020

Jestli pro vás můžu mít jeden tip, tak pokud byste se v rámci rekonstrukce náhodou rozhodli dělat novou střešní izolaci, tak určitě doporučuji kontaktovat http://www.strechytomi.cz/ My si právě od nich nedávno nechávali dělat střešní izolaci a udělali nám to za velmi rozumné peníze.

avatar
Daniela Labužíková 14. 2. 2020

To my jsme si pronajatý byt taky nedávno rekonstruovali pomocí úvěru od https://www.burinka.cz/uver-bez-zajisteni/ a musím říct, že mě celkem překvapilo, jak se nám snažila majitelka bytu vyjít vstříc. Dokonce nám bude rekonstrukci kompenzovat nižším nájmem.

Odpovědět
lemur
lemur 21. 11. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 120
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.