Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 9. 2019
Líbí se mi

Bezpečnostní nástrahy ve vlastním bytě. Tyhle rozhodně nepodceňujte

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 9. 2019
Líbí se mi
Bezpečnostní nástrahy ve vlastním bytě. Tyhle rozhodně nepodceňujte

Bezpečnostní nástrahy ve vlastním bytě. Tyhle rozhodně nepodceňujte

Všude dobře, doma nejlíp, říká otřepané staré přísloví. A je to pravda. Doma se cítíme většinou pohodlně a také nejbezpečněji. Ovšem to neznamená, že na nás ve vlastní domácnosti nečekají nástrahy, které mohou být zdraví nebezpečné.

Na která místa si dát pozor, nejen pokud s vámi společnou domácnost obývají děti?

Koupelna

Ze všech zranění způsobených doma jsou ta z koupelny nejzávažnější. Především se jedná o následky pádů ve vaně nebo sprchovém koutě, případně na mokré podlaze. Přitom se jim dá poměrně snadno zabránit. Do vany či sprchy dejte protiskluzovou podložku, před ně pak předložku (pozor, máte-li například dlaždice, zabezpečte předložku proti pohybu, abyste nesklouzli ještě po ní).

Kuchyň

Je jasné, že tady největší riziko představuje sporák. Jednak bychom vždy měli zkontrolovat, že jsme ho vypnuli, aby nedošlo k požáru. A jednak se i těm nejlepším kuchařům může stát, že se o horkou plotýnku spálí. Největší riziko je to opět pro děti. Jistě jste také slyšeli o případech, kdy na sebe dítě například převrhlo hrnec vroucí polévky. Následky jsou nedozírné. Proto sporák vybavte bezpečnostními prvky a děti nenechávejte během vaření bez dozoru.

Schody

O nich se nejčastěji mluví nejen v souvislosti s dětmi, ale také se seniory, pro které představují stejné nebezpečí. Pamatujte, že schody by neměly klouzat, neměly by sloužit jako odkladiště a měly by být vybaveny bezpečným zábradlím. Proti výletům těch nejmenších je můžete vybavit bezpečnostními dvířky.

Okna

Okna byste měli mít zabezpečená nejen proti nezvaným návštěvníkům zvenčí, ale také proti pádům. Dokonce i pád z prvního patra může pro dítě znamenat velmi nepříjemná zranění. Nenechávejte tedy okna dokořán bez dozoru a ujistěte se, že je vaše dítě jen tak samo neotevře (existují dětské pojistky). My dospělí bychom si pak měli dát pozor hlavně při mytí oken – nehody se bohužel stávají i při úklidu.

Lékárnička

Jak zabezpečenou máte domácí lékárničku? Především ji mějte na místě či v boxu, kam se nedostanou děti (nebo domácí mazlíčci). Řada léků připomíná bonbóny, a tak je mohou děti snadno zaměnit. Bohužel většina léčiv pro ně – především ve větším množství (ale někdy stačí i jediná pilulka) – může představovat i smrtelné riziko. Ostatně i my dospělí bychom měli zajistit, že je v lékárničce pořádek, všechny léky jsou v originálním obale a nejsou prošlé. Také nám jde o zdraví.

Skříň s čisticími prostředky

Platí pro ni podobná pravidla jako pro lékárničku. Děti by se do ní vůbec neměly dostat! Přípravek na podlahy s pomerančovou vůní snadno zamění za džus, tablety do myčky nebo gelové kapsle do pračky za bonbony. A nebezpečná polízanice je na světě.

Bazén

Každým rokem přes léto čteme alespoň o jednom případu, kdy se v zahradním bazénu utopilo dítě. Platí, že byste nikdy neměli nechat své potomky u bazénu bez dozoru. A když není bazén v provozu, přikryjte jej bezpečnostním deklem či plachtou. Mimochodem, nemyslete si, že byste slyšeli, že se vaše dítě topí. Většina z nich bohužel utone tiše a bez nějakého zběsilého cákání, jak to vídáte ve filmech. Takže nestačí být „na doslech“, ale na dohled.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 26. 9. 2019

Dobré rady.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 24. 9. 2019

asi máme vše doma v pořádku, ale díky za pěkný výčet.... u nás jsou nejčastější drobná zranění v kuchyni při vaření , nedávno jsem se řízla, občas se strouhnu, a tak

Odpovědět
beata0063
beata0063 23. 9. 2019

tak,tak..správne rady

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 693
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.