Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 11. 2020
Líbí se mi

Běžné věci v domácnosti, které nejsou tak čisté, jak si myslíte

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 11. 2020
Líbí se mi
Běžné věci v domácnosti, které nejsou tak čisté, jak si myslíte

Běžné věci v domácnosti, které nejsou tak čisté, jak si myslíte

Jak dlouho už používáte jeden ručník? Ani ne týden? Pak nechtějte ani vědět, co všechno si jeho prostřednictvím přikládáte na tělo. On ale ani takový otvírák není tak docela neškodný. A co teprve houbička na nádobí!

Jste přesvědčení o tom, že vaše domácnost je naprosto bezpečné místo, v němž vám vůbec nic nehrozí? Ano, bylo by to krásné, ale pravda je bohužel úplně někde jinde. Máte kolem sebe totiž tolik škodlivých zárodků, že si to možná neumíte ani představit. Jaké konkrétní předměty vás mohou poslat k doktorovi?

Otvírák na konzervy jako příčina alergií

Šikovné zařízení, jež slouží k otevírání konzerv, patří do standardní kuchyňské výbavy. A teď se přiznejte - myjete ho po každém použití? Závěry americké studie provedené na Michiganské univerzitě sdělují, že tento předmět obsahuje čtyři různé typy škodlivých mikroorganismů, které způsobují alergie. Proto ho nikdy, jakmile vám poslouží, nezapomínejte důkladně očistit!

I ručník je nepřítel

Mít svůj vlastní ručník či osušku je naprostý základ. A to i v případě, že se bavíme o členech jedné rodiny. Tady se sobeckost a „soukromničení“ opravdu vyplatí!

„Náš výzkum prokázal, že více než 90 procent ručníků v domácnostech je kontaminováno koliformními bakteriemi, což jsou vlastně fekálie pocházející z různých organismů. Přibližně 14 procent jich na sobě má stopy bakterie E. coli nebo salmonely,“ odhaluje mikrobiolog působící na americké arizonské univerzitě Charles Gerba. Ten také doporučuje zmíněný textilní výrobek měnit každé dva dny, protože po týdnu „provozu“ je na něm zhruba stejně bakterií jako v toaletní míse. A to si na tělo přikládat asi nechcete…

Problém zvaný houbička

Máte pocit, že jedna houbička vydrží v kondici třeba tři týdny? No jistě, denně se přece ocitá v horké lázni, takže by měla být čistá a nezávadná, že? Ano, měla. Ale není.

„Opravdu vyčistit houbičku na nádobí je prakticky nemožné. V každém jejím otvoru se ukrývají tisíce a tisíce bakterií, které si pak přenášíte přímo na nádobí. Já osobně ji z tohoto důvodu vůbec nevyužívám. Těm, kteří ji doma mají, radím jediné. Nezapomeňte ji měnit každých alespoň pět dní,“ doporučuje americká lékařka Marianne H. Gravely.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 6. 12. 2020

ano, jsem si vědoma a měním vše často, po manželovi přemývám nádobí, neboť on toho spoustu nevidí, neřeší, např. nesnáším paličku na maso, když v ní něco zůstane. Musím si vydrbat kartáčkem a pak ještě oplachuji octem, vroucí vodou, totéž dělám s prkýnkem na maso, pokud se na něm krájí syrové maso

Odpovědět
lemur
lemur 5. 12. 2020

Ručníky i houbičky měním často.

Odpovědět
Iveta N.
Iveta N. 1. 12. 2020

Já zase po každém použití myji otvírák

Odpovědět
sipeji
sipeji 30. 11. 2020

Na houbičky na nádobí jsem blázen - měním je skutečně často

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 288
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.