Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 22. 4. 2021
Líbí se mi

9 tipů pro lepší ložnici a zdravější život

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 22. 4. 2021
Líbí se mi
9 tipů pro lepší ložnici a zdravější život

9 tipů pro lepší ložnici a zdravější život

Kuchyni se říká srdce domova. Tím by ale měla být ložnice, protože pobyt v ní má vliv na naši náladu a zdraví. Máme pro vás devět tipů, jak z ní vykouzlit místo, odkud budete každé ráno vycházet šťastnější a zdravější.

Ložnice se ještě stále zaměňuje za skladiště. Vše, co se nevešlo do jiných pokojů a na chodbu, nachází své místo pod postelí, vedle skříně nebo v rohu. Možná si říkáte, vždyť se tam stejně jen chodíme vyspat, tak je to jedno. Dovolíme si nesouhlasit. Ložnice je vaším soukromým místem, kde si opravdu odpočinete, vydechnete po celodenním shonu a načerpáte novou energii na další den. Sdílíte zde také intimitu se svým partnerem a často je to jediná místnost v bytě, kde si můžete i nerušeně popovídat. Udělejte z ní oázu klidu a energie…

 9 tipů pro lepší ložnici a zdravější život

1. Zbavte se koberců

Koberce sice navozují pocit útulna a tepla, nicméně se hůře udržují a často v nich přebývají roztoči. Ti mohou vyvolat nebo ztížit průběh nejrůznějších alergií. Ložnice by měla působit vzdušně, proto zamávejte kobercům a pořiďte si podlahovou krytinu, která je teplá na dotyk (například vinyl). Pokud i přesto potřebujete teplo pod nohama, pořiďte si dva menší koberečky ke stranám postele.  

2. Pryč se zářivými barvami

Ložnice by měla být oázou klidu, tam výrazné barvy nepatří. I když možná obdivujete ložnice na Pinterestu, kde se to sytými odstíny jen hemží, barvy všeobecně aktivují mozek a nabádají ho k činnosti. Pokud je to s vaším usínáním složitější, vyberte přírodní uklidňující tóny. 

3. Vyměňte průsvitné závěsy

Už od počátku světa jsme naprogramováni k tomu, že klidný spánek nacházíme jen v absolutní tmě. Ve městech je ale čím dál těžší jí dosáhnout a o klidu už ani nemluvíme. Mozek tedy úplně nevypíná všechny senzory, a jakmile do ložnice závěsy prosvítá trochu světla, ať už z pouliční lampy nebo z brzkého svítání, náš spánek není dostatečně hluboký a v těle začínají procesy k přípravě těla na probuzení a následnou aktivitu. Odborníci na spánkovou hygienu nabádají k tomu, aby součástí ložnic byly zatemňovací závěsy, které nepropouštějí světlo, a také pohlcují hluk z ulice. Díky nim zažijete hlubší spánek.

4. Žádný sarkasmus ani těžké umění

V ložnici by měly být pouze obrázky s pozitivním sdělením a čím jednodušší, tím lepší. Žádné depresívní či rádobyvtipné obrazy, ani nic složitého, co by nabádalo k přemýšlení. 

5. Nevhodné místo pro postel

Ne vždy je možné postel postavit do té nejvhodnější polohy, měla by být ale dál od okna, kvůli ruchům z ulice, a dál od zdi, která je propojená s aktivní místností, tedy koupelnou, kuchyní nebo obývacím pokojem. Dveře by neměly být ani za hlavou, ale ani v nohách. Je důležité, aby postel měla ukotvení, to znamená, že by neměla stát uprostřed místnosti. V okolí a nad ní by neměly viset ostré předměty.

6. Zákaz pro zvířata

Velké téma, které je pro milovníky domácích mazlíčků tabu. Zvířata by do ložnice neměla mít přístup, tzn. že by neměla spát v posteli a rozhodně by neměla mít dovoleno se v ložnici zdržovat přes noc, a to z mnoha hygienických, bezpečnostních a zdravotních důvodů (kvalita spánku). Udělejte jim pelíšek v jiné klidné části bytu.

7. Zamávejte televizi

Říká se, že televize v ložnici bývá zabijákem intimního vztahu. Nemusí to tak být, nicméně se doporučuje zbavit se veškeré elektroniky kvůli elektrosmogu a modrému záření, které narušuje spánek. Pořiďte si domů přenosný monitor, na kterém si můžete pouštět filmy, když se v ložnici uzdravujete z nemoci. 

8. Cvičební pomůcky

Máte v ložnici rotoped nebo mini stepper? Pryč s nimi. Stávají je jen připomínkou vašeho selhání. Před den si na ně nevzpomenete a večer, když jdete spát, si uvědomíte, že na cvičení opět nedošlo. Raději o cvičební pomůcky “zakopávejte“ v obývacím pokoji. Možná, že se spíše donutíte a místo na gauči se na oblíbený seriál budete dívat z rotopedu. 

9. Výrazné světlo a přemíra nábytku

Do ložnice patří decentní osvětlení, které nezáří přímo do očí. Pro čtení knihy si pořiďte lampičku k posteli. Odneste z pokoje vše, co tam nepatří, tzn. i přebytečný nábytek a krabice, které skončily u postele, protože se nikam jinam nevešly. Podle odborníků na spánkovou hygienu a vyznavačů Feng Shui do ložnice nepatří květiny a ani zrcadla. 

Vytvořte si svatyni klidu, kde si opravdu odpočinete a načerpáte energii. Díky tomu budete zdravější a šťastnější.

Inspirujte se na Pinterestu a vyberte si pro svou ložnici jednu z krásných fototapet, která dodá ložnici pocit klidu.

Foto: Pinterest, Mak Mozza / Unsplash

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Navrátilová 29. 9. 2021

To s těmi koberci je docela zajímavé. Já osobně mám koberce v ložnici ráda, nicméně s těmi roztoči máte pravdu. S tou přemírou nábytku ale například úplně souhlasím. Já sama mám také ráda, když je v ložnici více volného místa. Třeba naše ložnice je také víceméně prázdná. Máme tam jen postel, jednu skříň a dva noční stolky. Jo a vlastně ještě takovou malou komodu, kterou jsem před časem objednávala z https://www.hmnabytek.cz/loznice/

Odpovědět
avatar
Ivana Mrázková 27. 9. 2021

Ptáte se, kde se dá koupit kvalitní osvětlení do pokoje? Tak to vás jednoznačně musím odkázat na webík https://www.livli.cz/magazin/nejlepsi-vyrobci-osvetleni-a-svetelne-techniky-mame-pro-vas-10-tipu/, který jsem teprve nedávno našla. Čas od času se v práci nudím, a tak se snažím sehnat nové zdroje na čtení. Zajímám se hlavně o vybavení domácnosti. Mám trochu zálibu v autech, ale to je zase manželova parketa.

Odpovědět
avatar
Kateřina V 26. 5. 2021

Páni, tak nevím, ale ložnici podle výše uvedených pravidel bych si nikdy nezařídila. Dle mého například do ložnice patří koberec a tečka. Stejně tak si nedovedu představit, že bychom se měli vzdát všech svých doplňků a barev a žít v nějaké monochromní unylé studené místnosti. Ještě mi řekněte, že máme prodat svoji čalouněnou postel Okamžitě pak napíšu prodejci na - https://www.luceda.cz/calounene-postele-2 že chci vrátit peníze Ne, nikdy

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 4. 2021

paráda.... my máme ložnici podle svých představ...

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 23. 4. 2021

Dobré vědět

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 655
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.