Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 12. 2019
Líbí se mi

Předvánoční úklid na poslední chvíli: Bez zbytečného stresu a s jasným plánem

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 12. 2019
Líbí se mi
Předvánoční úklid na poslední chvíli: Bez zbytečného stresu a s jasným plánem

Předvánoční úklid na poslední chvíli: Bez zbytečného stresu a s jasným plánem

Dobrá hospodyně (i hospodář!) ví, že základem pro pohodový úklid je mít pořádný systém. Nestresujte se před Vánoci úklidem na poslední chvíli. Začněte ložnicí a skončete koupelnou a záchodem. Přece nechcete do vyleštěné toalety následně vylévat špinavou vodu po vytírání podlahy. Podívejte se na 6 tipů, jak si ušetřit především čas i nervy!

Chce to plán

Velký předvánoční úklid se může zdát na první pohled děsivý, ale tak je to se vším, dokud si to nesepíšeme hezky v bodech a nezjistíme, že jde vlastně jen o pár položek. Prostě se s tužkou a papírem projděte po domě a zapište si vše, co podle vás potřebuje dát do pořádku. Uvidíte, jak vám úklid půjde od ruky.

Pozor na přehlížená místa

Prach se může hromadit v podstatě kdekoliv – řešením je uklidit prostě všechno, nejen to, co uklízíme běžně při sobotních průběžných gruntovačkách. Nejčastěji opomíjíme větrací otvory klimatizace či topení, koupelnové větráky, knižní poličky (a knížky jakbysmet…), kliky, vypínače, elektroniku, odpadkové koše, prostor za troubou, lednicí a pod dřezem, ale také škvíry v čalouněném nábytku. Prostě posuňte z místa vše, co posunout jde, ukliďte, a zase vraťte zpět.

Stěny a skříňky

Může se to zdát neuvěřitelné, ale prach se kumuluje i na vertikálních plochách velmi úspěšně. Skříňky kuchyňské linky jsou na tom nejhůř, protože kromě cákanců od jídla jsou také pokryté tenkou vrstvou mastnoty a vlhkosti z kuchyňských výparů, které na prach působí jako mucholapka. Vezměte dva kbelíky – jeden na roztok čisticího přípravku a jeden na čistou vodu, a pusťte se do drhnutí. Na obzvláště odolné nánosy zkuste použít roztok prostředku do myčky nádobí. Všechny stěny místností jemně očistěte čistým suchým hadříkem – budete překvapeni jejich skutečnou bělostí!

Jak na koberce a spol.

Obecně se doporučuje luxovat všechny frekventované části domácnosti jednou denně. To ale musí připadat každému aktivnímu člověku jako vtip – kdo má čas na každodenní vysávání? Kdo není nucený alergií nebo přítomností psa či kočky, najde si většinou čas jednou týdně. Proč ne, ale nutno přiznat, že prach má pak čas se pořádně usadit. Předtím je ale dobré vše zbavit prachu dobrým vysavačem. V případě, že dlouhodobě odkládáte nákup nového vysavače, je ideální čas si přát k Vánocům nového parťáka na úklid.

Opomíjené zárubně, prahy a podlahové lišty

Přiznejme si – zapomínáme na ně zcela běžně. Když se podíváme z blízka, uvidíme, že všechny skulinky jsou zaplněné nečistotami. Nejprve vše přejeďte prachovkou a zbavte se tak prachu, který ještě není ulpělý. Pak použijte hadřík navlhčený v mýdlové vodě, ale pozor: na dřevo se hodí jen přípravky pro něj určené.

Podlahy až na konec

Když jste uklidili vše ostatní, jsou na řadě podlahy. Že až jako poslední, je zcela logické, protože při úklidu všeho nad nimi nutně padají nečistoty dolů. Koupelnové obklady vyčistíte nejlépe kartáčkem a vhodným přípravkem, prostě k tomu zaklekněte a věnujte čištění dost času, se zaměřením na spáry. Ověřeným domácím trikem je prášek do pečiva rozmíchaný ve vodě. 

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Navrátilová 3. 2. 2020

Já bohužel před Vánoci byla v takovém shonu, že jsem úklid prakticky vůbec nestíhala. Nakonec jsem to tedy vyřešila tak, že jsem si na úklid domácnosti najala jednu firmu, na kterou jsem narazila přes tento katalog služeb: https://trhpoptavek.cz/

Odpovědět
Lucik85
Lucik85 17. 12. 2019

Ridim se heslem, ze Vanoce nejsou o uklidu. Dulezite je si je uzit s dětmi at na ne radi vzpominaji.

Odpovědět
vondr.v
vondr.v 12. 12. 2019

Uklízím postupně

Odpovědět
lemur
lemur 12. 12. 2019

Uklízím také postupně.

Odpovědět
Atevy
Atevy 11. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.