S krmením ptáků by se mělo začít už v listopadu
Ideální čas, kdy umístit krmítko na zahradu, je listopad. Stěhovaví ptáci už jsou pryč a ti, co u nás přezimují, si musejí na nové krmítko chvíli zvykat. Za mrazů a v době, kdy je hodně sněhu, je dobré dávky krmení navyšovat. Plným krmítkem ale uděláte radost ptákům vlastně kdykoliv.

Jak správně přikrmovat ptáky?

    Krmíme od listopadu do března.
    Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.
    Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí ideálně na závětrné a nerušené místo.
    Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
    Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.
    Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně jsou např. vařená rýže, vločky, syrové maso nebo lůj.
    Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit.
    Čím pestřejší krmení, tím více druhů pak můžeme pozorovat. 

Vybírejte krmítko se stříškou a ohrádkou
Stříška krmítka by měla být dostatečně velká a široká, aby zabránila dešti i sněhu jídlo pro ptáky rozmočit. Zvýšené okraje, tzv. ohrádka, zase slouží k tomu, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly. V dnešní době už neplatí, že by krmítko muselo být pouze dřevěné. Česká společnost ornitologická doporučuje například plastová krmítka společnosti Plastia. Jejich výhodou je snadná údržba a nízká hmotnost.

A čím krmit?

    zbytky z kuchyně na krmítko nepatří, kořeněná, slaná, přepálená jídla na krmítko nepatří.
    Pro ptáky jsou vhodné ovesné vločky, strouhanka (z nesoleného pečiva), strouhaná mrkev, pro kosy a kvíčaly vařená rýže či vařené brambory.
    Skvělá jsou semena (např. slunečnice ), jádra, bobule, vhodná jsou též obilná zrna jako oves, proso a pšenice.

Krmítko můžete zavěsit, připevnit na větev, ale i na zábradlí
Nemusíte mít zahradu, abyste se potěšili výhledem na ptačí návštěvníky. Krmítka společnosti Plastia můžete díky variabilnímu upevňovacímu systému nejen zavěsit, ale i připevnit na tyč či zábradlí. K vývoji krmítek přispěla svými četnými radami též Česká společnost ornitologická, tak aby bylo o ptáčky skutečně dobře postaráno. Krmítko DOMEK je dokonce vymyšleno tak, že ptáci mají pohodlný přístup ke krmení jen z jedné strany. Když krmítko umístíte touto stranou do vašeho výhledu, žádný ptáček se před vámi neschová. Při hledání správného místa, kam krmítko upevnit, mějte na paměti dvě věci – krmítku bude lépe v závětří a nesmí k němu mít přístup kočky.

Krmítka se zásobníkem vám ušetří práci
Pokud nechcete v chladných měsících dosypávat krmení každý den, pořiďte si krmítko se zásobníkem. Z něj bude potrava pro ptáčky samovolně padat do talířku pod ním. Krmítko FINCH a krmítko DOMEK společnosti Plastia mají kromě mimořádně důležitého stálého přísunu potravy pro ptáčky i další výhodu. Jejich zásobník je uzavřený. Jiná zvířata se tak do něj nedostanou.
Krmítko může být ozdobou
Ptačí krmítka nemusí jen dobře plnit svou funkci. Jejich podobu například pro společnost Plastia navrhují i renomovaní designéři. Krmítko DOMEK pochází z dílny mladé designérky Jany Černé, FINCH připravilo studio WRKS. Design krmítka FINCH je jednoduchý a funkční. Na výběr jsou tři barevná provedení – zelené, vínové a antracitové. Krmítko DOMEK v hravém provedení připomínajícím pohádkovou chaloupku pak zaujme především děti. K dostání je v zelené a hnědé barvě.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account