Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 20. 8. 2018
Líbí se mi

Problém je v tom, že výběr školy je často cílem rodičů a ne dětí, vysvětluje Kateřina, odbornice na design thinking

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 20. 8. 2018
Líbí se mi
Problém je v tom, že výběr školy je často cílem rodičů a ne dětí, vysvětluje Kateřina, odbornice na design thinking

Problém je v tom, že výběr školy je často cílem rodičů a ne dětí, vysvětluje Kateřina, odbornice na design thinking

Výběr studia a později povolání do velké míry ovlivňuje náš život. Školu s námi obvykle vybírají rodiče, kteří často směřují děti jinam, než by ony samy chtěly. „Problém je v tom, že ten tradiční proces pro teenagera je zmatečný, chybí mu informace, možnost si uvědomit své schopnosti, pocítit vlastní hodnotu, pochopit, že na jeho názoru záleží, chybí jim jakékoli představy o tom, proč tu školu vůbec vybírají,“ říká kariérní koučka Kateřina Málková.

Volba školy slouží jako nástroj k dosažení námi vytyčených cílů

Prostředí, ve kterém žijeme, se strašně mění. Jsou faktory, o kterých lidé (rodiče) vůbec neuvažují - prodlužování délky života, častá změna pracovních pozic, projektů, celoživotní vzdělání, různé způsoby zaměstnání, flexibilní úvazky, rozvoj technologií a nahrazení spousty profesí automatizací nebo roboty.

To všechno znamená, že člověk od malička se musí učit poznávat sebe a rozhodovat o svém dalším směřování, obrazně řečeno každý by měl být vizionář ve vztahu k vlastnímu životu a profesní cestě a uvažovat o kariéře v kontextu celého života, svých životních vizí, snů, cílů.

Protože rodiče nebudou žít životy svých dětí, měli by je podporovat v tom, co je baví.

Problém je často v tom, že naopak výběr školy je cíl a pak se „uvidí“. Výsledkem jsou absolventi, kteří po vysoké nedokážou najít uplatnění, které je baví a naplňuje. Důvodem je skutečnost, že při výběru školy nepočítali s tím nejpodstatnějším – se svými motivy.

„Pracuji i s 15letými dětmi, kteří ve svých úvahách nepřemýšlí „jen“ o povolání, ale třeba o tom, jestli při vysokém pracovním nasazení budou schopni mít rodinu. Přemýšlí, čeho se mají vzdát, aby to zvládly. Jsou děti, které k 18 letům mají za sebou jednu kariéru a teď se rozhodují kam dál a zda studium na VŠ jim vůbec něco dá," míní Kateřina.

Dnes už nejde jen o výběr povolání a už vůbec ne o profesi na celý život, ale o to, naučit se chápat svoji vnitřní motivaci a rozvíjet emoční inteligenci

„Ze zkušeností, které ke dnešnímu dni mám, vím, že téma "pouze" volby povolání a potřeby si utřídit zájmy, schopnosti, vybrat si střední nebo vysokou školu, což je dost tradiční téma a každý tímto procesem prochází, není až tak zajímavé pro rodiče. Přišla jsem na to, že ženy (které nejvíc ovlivňují studijní cestu dětí, nejvíce se starají o vzdělání, doučování apod.) nemají potřebu, ani nevědí, že k volbě povolání je potřeba přistupovat jinak než za našich časů,“ vysvětluje Kateřina.

Přicházíme s jinou formou kariérového poradenství, které je určené už pro žáky základních škol a jejich rodiče.

„Přinášíme jinou formu kariérového poradenství už pro žáky základních škol, kdy spolupracujeme s rodiči a používáme moderní metody design thinking. Kariérové plánování, plánování studijní cesty, patří k takovému novému pojmu jako life-design, tj. design života,“ vysvětluje Katka.

Tato volba a podpora rodičů má další stránku - pubertu, ve které se odehrává. V tomto období se často komplikuje vztah a komunikace rodičů a teenagerů. Na to se také zaměřujeme, abychom poskytli podporu rodičům a naučili komunikaci s jejich dospívajícími dětmi. Kateřina proto založila projekt Smart Course v ČR, který přichází s inovativními programy pro mládež. V rámci Smart Course organizuje komplexní programy, které se skládají z úvodních online konzultací.

„Všechny programy směřuji k myšlence, že každý z nás má zodpovědnost za svůj život, přičemž pod zodpovědnosti vnímáme schopnost člověka svůj život vědomě utvářet," uzavírá Katka. 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
KamilaK
KamilaK 20. 8. 2018

Hodně důležité!

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 8. 2018

Vždy jsem říkala dětem, aby si samy vybraly, co chtějí jednou dělat, že je do ničeho nebudeme nutit proti jejich vůli. Dcera si vybrala dobře, syn se učil na řezníka, ale tu práci nedělá

Odpovědět
CB
CB 14. 8. 2018

Odpovědět
Kátfa
Kátfa 10. 11. 2017

Veškerá alternativa pro děti chce velmi silné a odolné rodiče. Často čelí kritice okolí a především zkostnatělému školství, které dnešnímu rodiči zrovna moc nepomáhá. Je pochopitelné, že rodiče vybírají školu pro dítě, anebo se ho snaží alespoň někam směrovat. Asi žádný rodič to nedělá proto, aby dítě zprudil, ale naopak se snaží využít své zkušenosti z pracovního prostředí. Mimochodem přiznejme si, kdo z nás v 15ti věděl jistě, na jakou školu se hlásit a která ho bude bavit a naplňovat. O volbě budoucího povolání ani nemluvě.

Odpovědět
Kateřina Málková
Kateřina Málková 16. 11. 2017

Řekla bych, že silné a odolné rodiče vyžaduje spíše náš vzdělávací systém

HaHaHanka
HaHaHanka 10. 11. 2017

zajímavé, právě jsem si stáhla ebook, tak uvidím, co hezkeho píšete

Odpovědět
Kátfa
Kátfa 10. 11. 2017

už máte přečteno?

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
85 010
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.