Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 5. 9. 2017
Líbí se mi

Jak pomoci prvňáčkovi najít ve škole nové kamarády?

avatar
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 5. 9. 2017
Líbí se mi
Jak pomoci prvňáčkovi najít ve škole nové kamarády?

Jak pomoci prvňáčkovi najít ve škole nové kamarády?

První třída. Rozpaky, možná strach a obavy. Ale určitě hodně změn. Jednou z nich je i hledání nových kamarádů. Jak s tím můžete svému dítku pomoci?

Tolik stejně starých dětí najednou a tolik času, který musejí spolu trávit… Přitom být soustředěný, pozorný, poslušný… vnímat výuku a vyvíjet aktivitu. Stane se letos z vaší ratolesti prvňáček? Protože v novém kolektivu bude mnoho dalších let, pomozte mu, aby do něj zapadlo co nejlépe a naučilo se s druhými (i se sebou) vycházet.

Ten a ten a tamten...

To, s jakými dětmi se váš potomek ve třídě sejde, se podobá loterii. Nemůže si vybrat a nedokáže odhadnout, zda a jak si se spolužáky bude rozumět. Při tak velkém počtu dětí ve třídě pravděpodobně najde někoho s podobnými zájmy i povahou. Možná s ním i nějací kamarádi už přišli ze školky. Stejně pravděpodobné ovšem je, že ve třídě bude i dítě nebo děti, s nimiž si vaše zlatíčko nesedne. Jenže i s těmi bude muset umět vyjít a spolupracovat. Vysvětlete mu, že si nemusí se všemi dětmi ve třídě dokonale rozumět, ale že je to úplně normální. Nejen ve škole.

Nikoho nezná?

Možná se ale dítko bojí jinak. Že si nenajde vůbec žádnou spřízněnou duši.  Hodně dětí před nástupem do školy navštěvuje mateřinku. Většinou se podaří, že se „staří známí“ setkají i ve třídě. Alespoň někteří. Vítězstvím je, když při vstupu do třídy objeví ratolest alespoň jednu známou tvářičku.  Obavy hned mizí a na tvářičce se objeví radost. A pokud ne? Opět je na vás, abyste vysvětlili, že to přece vůbec, ale vůbec nevadí.  Někdy je dobré spolehnout se na paní učitelku. Ta, která má zkušenosti, moc dobře ví, jak dětem v takové situaci pomoci.

Buďte dítěti oporou

Vy svoje dítě znáte nejlépe a sami už moc dobře víte, jak se mu daří zapojovat do kolektivu. Pomozte mu upevnit pozici ve třídě, ale konejte přirozeně, zbytečně netlačte a nemanipulujte. A zapamatujte si pár vyzkoušených pravidel.

  • Do procesu seznamování nijak násilně nezasahujte. Spíš jen zpovzdálí pozorujte a mapujte situaci. Po návratu ze školy se ale aktivně ptejte na nové spolužáky, zajímejte se, jak se jmenují, jací jsou, s kým kdo sedí, s kým si dítě povídá a hraje... Se zájmem a nefalšovaně.
  • Umožněte své ratolesti, aby mohla trávit se spolužáky i volný čas mimo školu. Mohou spolu zajít na hřiště nebo v doprovodu dospělých třeba do kina. V tomto případě jsou znevýhodněné děti, které do školy dojíždějí. Zkuste to zařídit tak, aby ani ten váš školáček nemusel každý den hned po posledním zvonění pospíchat na autobus. Domluvte se s ním, že pro něj přijedete autem a on si může zajít s kamarády třeba na zmrzlinu. Nebo se můžete s rodiči domluvit, že se spolužáci sejdou o víkendu pro změnu zase u vás. Prima zábava je totiž pro děti nejlepším způsobem, jak se rychle skamarádit.

Naslouchejte

Jedno je moc důležité. Věnujte chování svého potomka v kolektivu opravdu velkou pozornost. Ptejte se nejen jeho, ale i ostatních dětí, jestli je vše v pořádku. Učte dítě, aby se k druhým chovalo přiměřeně. Aby spolužákům neubližovalo, nenapadalo je ani nezesměšňovalo. Na druhé straně ale, aby se také umělo bránit, kdyby někdo chtěl ubližovat jemu. A když se dítěti nedaří najít si přes všechnu snahu kamarády ve třídě? Vysvětlete mu, že to chce svůj čas… A zároveň je povzbuďte, aby se pokusilo nalézt spřízněnou duši v družině nebo v zájmovém kroužku. Bez kamarádů by se dětem ve škole žilo dost těžko.

Náš tip:

Asi všichni rodiče by chtěli svého potomka provést první třídou bez problémů a maximálně mu usnadnit tento přelomový rok. Skvělým rádcem a pomocníkem může být kniha První třídou bez pláče (Grada). Mimo jiné poradí i s otázkou, jak si zvyknout na paní učitelku a jak si ve třídě najít nové kamarády. Publikace stojí 89 Kč.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
sipeji 15. 9. 2018

Tato adaptace je skutečně těžká, ale do Vánoc si děti zvyknou a začlení se do kolektivu.

Odpovědět
avatar
hašlerka1 7. 9. 2018

Začátky jsou vždycky těžké, ale malé děti se seznámí lépe než ty větší.

Odpovědět
avatar

Dcera naštěstí chodí do třídy skoro se všemi dětmi , se kterými byla ve školce

Odpovědět
avatar
TerezaZlin 6. 9. 2018

Být oporou dítěti ano, ale jinak si myslím, že děti si často poradí samy.... Ale je pravda, že já doma bojácné dítě nemám, moje "lvíče" je kamarádské...

Odpovědět
avatar
hudlenka 5. 9. 2018

My jsme z malého města, takže se děti většinou znají ze školky...ale někdy je to těžké, najít si kamaráda, to je pravda .-)

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
83 095
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.