Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Petra Asha
Petra Asha
Vloženo 19. 6. 2016
Líbí se mi

Vivi dívka, od které jsem se mnohé naučila.

Petra Asha
Petra Asha
Vloženo 19. 6. 2016
Líbí se mi
Vivi dívka, od které jsem se mnohé naučila.

Vivi dívka, od které jsem se mnohé naučila.

Chci se s vámi podělit o příběh jedné dívky, které v příběhu budeme říkat Vivi.

Vivi potkávám díky programu pro děti z dětských domovů, kdy v rámci integrity mezi „normální děti“ pro ní a další děti připravujeme každých 14 dní program a přes prázdniny i mezinárodní výměnné pobyty.

Když k nám Vivi přišla stěží byste z ní dostali jakékoliv slovo navíc. Vzpomínám si na plaché děvče s kudrnatými vlásky, pozorujíce v rohu místnosti všechny ostatní. Přičítám to tomu, že je tento víkend jediná nová a hlavně jediná dívka mezi „účastníky“.

Postupem času chápu, že v tom zakopaný pes není a tak si pomalu, ale jistě hledám cestičku k této křehké duši.

Zpočátku jsme dlouhé hodiny trávily u různých činností pouze mlčením, které jsem místy zpestřila pochvalou o její nesmírné trpělivosti a citu pro detail. Trpělivost byla vlastnost se kterou jsem se u dětí z dětských domovů zatím moc nesetkala.

Po necelém roce mlčení a plachých úsměvů, se jen tak mimochodem dovím, že v děcáku je proto, že mamka je kvuli ní v base, jelikož jí neposílala do školy. Polykám slova překvapení a než stihnu zareagovat dodá, teď už chodím do školy ráda, učím se na aranžérku / zahradnici. Poděkuji za sdílení a ptám se na její plány po škole. Vidí se ve svém květinářství a také chrlí nápady jak zpříjemnit prostředí na různých akcích.

Výborně Vivi to se akorát bude hodit, připravujeme jarmark a tvůj talent se nám bude hodit. Vidím jak váhá a za chvíli ze sebe chrlí jeden nápad za druhým. A já jen zírám, jelikož tolik souvislých vět jsem jí do teď neslyšela říct. Super, pojď řekneme to ostatním ať můžeme zjistit jak se i oni mohou zapojit.

Přes počáteční ostych se dostáváme k uznání a ovacím ( celé mě to dojímá jelikož , když naše dětská tleskají, znamená to, že se jim nápad opravdu líbí). Mám radost i za Vivi, našly jsme to v čem se může realizovat a být sama sebou.

Žasnu, s dívenky v koutě se stal ukecanější člověk než já . Už jí nemusím dlouhé hodiny přemlouvat k jakékoliv činnosti naopak mi pomáhá strhnout ostatní. Jsou prostě věci, které za rok budování důvěry prostě stojí.

Dodnes nezapomenu na to jak spolu ležíme v trávě a jen tak drbem. Vážím si toho, jelikož vím jak těžké je pro ní důvěřovat lidem. Vypráví mi svůj příběh hlouběji a někdy mě až mrazí. Od kluků jsem už „zvyklá“ na různé facky a rány, které je potkaly s nejbližší zdí. Nicméně to, kam až různí lidé mohou zajít, aby ponížily ženu a ještě k tomu dítě nepochopím.

O to víc mě mrzí, když od nás ve svých 18 letech odchází. Maminku pustili z vězení a ona chce být s ní. Vím, že si spolu zažily těžké chvíle i přes ně je mamka ve Vivijiných očích hrdinka. Naše rozumné důvody proč by měla zůstat a dodělat školu nepomáhají. Musíme se smířit s tím, že pouto rodiny je silnější. Jde mi to těžko zvlášť, když vím, že její Ahoj bylo zřejmě to poslední.

Je to už 7let co jsem viděla Vivi naposled a od té doby o ní nikdo nic neví. Věřím, že její touha objevovat a dobývat svět jí neopustily. A také v to, že do situací vnáší nadále lehkost a zároveň svůj specifický humor, kterým vždy trefí hřebík na hlavičku.

Vivi děkuji za úžasné 4 roky, kdy jsi mě učila trpělivosti lehkosti a dětského nadhledu, který jsi si stále uchovávala. Nikdo neuměl jako ty odzbrojit ty naše další „lumpíky“ svojí otevřeností a upřímností.

Vivi jsem moc vděčná za to, že jsem ti mohla být průvodkyní na tvé cestě z usychajícího poupěte ke krásné vonící růži.

PS: „Náš nejsladší blondýn se do dnes ptá, kdy ho přijde rozesmát Vivi.“

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

Odpovědět
Misha69
Misha69 25. 7. 2016

Odpovědět
Glady
Glady 19. 6. 2016

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 660
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.