Jak jsem se naučila improvizovat: Zábavná cesta k lepší komunikaci

Navštívila jsem workshop improvizace a o jeho průběh se s vámi chci podělit.
Celý kurz vedla lektorka Monika Nevolová, žena, kterou už nějakou dobu znám, ale ještě jsem ji neviděla „v akci“. Měla jsem na ní velmi dobré reference, tak jsem se také rozhodla vystoupit z komfortní zóny a přihlásila se. Vystoupení z komfortní zóny může např. znamenat, že si uděláte na čele fixou velký puntík a tak jdete mezi lidi 🙂

Všeobecná definice by mohla být – udělat něco ne úplně tak běžného, něco, na co nejste úplně zvyklí. Já jsem tedy zvolila poněkud mírnější variantu :-).

Některé techniky a cvičení z oblasti improvizace už znám, ale teprve v Moničině pojetí mi začaly dávat smysl. Pochopila jsem, na co jsou a za jakých okolností a jak je v praxi použít.
Průběh celého workshopu se nesl ve velmi příjemné atmosféře. Všech nás asi 9 účastníků bylo uvolněných a na chvíli jsme se vrátili do dětských let a trošku jsme si zablbli :-).

Celé to bylo hodně interaktivní, téměř celou dobu jsme si „hráli“ a jednotlivé techniky jsme si zkoušeli i prakticky. Některé byly velmi snadné a jiné byly pro mozek celkem oříšek. Na tomto cvičení jsem si ověřila, že to, co se na první pohled může zdát naprosto nemožné a říkáme si, že to je nad naše síly, pak zvládneme tréninkem, opakováním a vytrvalostí levou zadní.

Největší ponaučení a námět k zamyšlení si odnáším díky technice „ANO A“, která vás naučí reagovat na podněty a náměty. Např. od kolegů nebo od partnera. Zaujmete zvídavý postoj a chcete vědět víc. Druhého v komunikaci podpoříte a dáte najevo, že máte zájem dál v rozhovoru pokračovat. Negativní postoj proměníte v pozitivní tak, že vyměníte ve svém slovníku slůvko „ne“ za „ano a“.

Ze všech cvičení ještě zmíním ta, která byla zaměřena na kreativitu. Dala by se např. použít v týmu lidí, když potřebujete něco vymyslet, nebo když zrovna probíhá brainstorming.
Takže pokud hledáte nějaký zábavnější způsob, jak si vylepšit komunikaci, kurzy improvizace by pro vás mohly být ideální příležitost.

A pokud třeba máte pochyby, že si už neumíte tak hrát a blbnout, že už by vám možná nešlo vrátit se do dětských let, vůbec nemějte obavy. Lektorka vám připraví takové podmínky, že to budete dělat naprosto automaticky a ani vám to nepřijde:-).

Hlavní důvod návštěvy tohoto workshopu byl pro většinu jeho účastníků ten, že si mnohdypřipadají zaskočeně v komunikaci s druhými a neumí tak rychle reagovat podle svých představ. Nevědí, co hned rychle odpovědět, aby to vypadalo dobře. Aby si o nás ostatní něco nepomysleli, abychom zkrátka nevypadali hloupě.

Právě v těchto situacích můžete využít již zmíněné „ANO A“. Konkrétně, když se vás někdo na něco zeptá, je u toho víc lidí a vy zrovna nevíte tu VHODNOU A SPRÁVNOU odpověď, nebo si nejste úplně jisti, můžete třeba odpovědět: „Ano, děkuji, to je velmi zajímavá otázka. Co vy ostatní, máte s tím nějakou zkušenost?“
Za mě tedy jednoznačně ANO a už se chystám na STORYTELLING.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account