Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Irablue
Irablue
Vloženo 24. 1. 2016
Líbí se mi

Sázka na jistotu? Často zaručená prohra

Irablue
Irablue
Vloženo 24. 1. 2016
Líbí se mi
Sázka na jistotu? Často zaručená prohra

Sázka na jistotu? Často zaručená prohra

K napsání tohoto článku mě inspiroval citát Rhondy Byrne, který mi připomněl mou celoživotní etapu sázek na různé jistoty, které v ten okamžik byly v mých očích neotřesitelné: „Skutečná jistota znamená uvědomit si, že neexistuje žádná jistota, protože jen tak budete dbát na to, abyste každý jeden den svého života prožili naplno.“ 

Uvědomila jsem si, kolik energie jsem sama v životě vydala, abych neztratila právě ty „pomyslné jistoty“. V určitých etapách života byly různé a také jsem jim podle toho přikládala pozornost.

Z těch hmotných a materiálních to bylo například církevní manželství, které pro mě znamenalo jistotu už tím, že bylo církevní, čili nerozdělitelné. Určitě sem patřilo i zaměstnání s pracovní smlouvou na dobu neurčitou, pravidelné příjmy, partnerství, bydlení, nebo třeba úspěch.

Z těch nehmotných to byla jistá pravidla, zásady, předsudky, kterých jsem se držela, a ráda držela, protože mi právě dávaly jakousi pomyslnou jistotu, vlastní referenční rámec.  Asi znáte pořekadlo: Nikdy neříkej nikdy. Zpravidla, když jsem si byla v něčem naprosto jistá, že takhle ne, byla má „jistota“ podrobena zkoušce.

Čím víc jsem na něčem lpěla, tím častěji jsem o to přicházela, než jsem musela pochopit, že jediná jistota je pouze uvnitř každého z nás.

Přišla jsem o práci, na které jsem lpěla

Jedno z nejsilnějších témat, na kterém jsem asi opravdu ulpívala, byla moje práce šéfredaktorky regionálního deníku, kterou jsem dělala do roku 2010. Novinařina pro mě představovala naplnění, smysluplnnost,  práci snů.  Neuměla jsem si představit, že bych v životě mohla a hlavně chtěla dělat něco jiného (viz. foto coby šéfredaktorka). Uvědomovala jsem si, že o ni můžu přijít, ale vědomě jsem na ni velice lpěla a doufala, že to tak nebude. Půl roku před tím, než jsem tuto práci opustila, jsem vnitřně cítila, že už bych měla sama odejít, že už té práci nemám co dát a že už ta práce nemá co dát mně. „Mise“ skončila a věděla jsem, že musím dál.

Jenže já svůj vnitřní hlas zametla pod koberec a dál na té práci lpěla. Tak jsem o ni skoro ze dne na den přišla. V prvních chvílích to byl pro mě šok a pocit velké ztráty, konkrétně jistoty, jak pracovní, tak finanční. Před očima ještě studující dcery, hypotéka… Ale bezprostředně po prvních těchto emocích následovala obrovská úleva, pocit vnitřní svobody, že se konečně přede mnou otevírají „dveře“ nových možností a příležitostí, že moje etapa tady končí právě včas. Můj život nabral neuvěřitelný spád a naopak strachy a obavy, které se zpočátku objevily, se ani v nejmenším nenaplnily.

Nelpěním dovolíme životu, aby nás obdaroval hojností a kvalitou ve všech směrech

Pochopit (ne)jistotu v té své čiré podobě jsem musela v životě mnohokrát, v partnerství, ale třeba také v oblasti finanční, kdy jsem neměla práci a nevěděla jsem, z čeho zaplatím nájem. Přemýšlela jsem, jestli existují nějaká pravidla na to, jak se naučit nelpět.

Co mě dovedlo a stále vede k mé vnitřní svobodě:

1. uvědomění si své hodnoty, jedinečnosti, posílení sebeúcty a sebelásky

2. neposuzovat, neodsuzovat a respektovat sebe, druhé a okolí

3. umět dát svobodu sama sobě a současně ji umět dát i druhému

4. nechtít mít věci a události pod kontrolou

5. žít přítomný okamžik, neočekávat, protože pak nemůže přijít zklamání

6. vděčnost za vše

7. odpuštění druhým a sobě

8. autenticita –  být sami sebou

9. zodpovědnost za svůj život

10. pochopení, že spokojenost a štěstí nenajdeme vně, ale uvnitř sebe

Nelpění nás totiž vede k životu, který je v souladu s námi, v souladu s naším nastavením, v harmonii a sebeúctě. Nelpění nám otevře možnosti, ke kterým se jinak v okamžiku držení se jistot nikdy nedostaneme.

Díky všem těmto zkušenostem si troufám říct, že žiji svůj život tak, jak jsem o něm vždy snila. (To ale neznamená, že se mi vyhýbají starosti a problémy, ale můj přístup k nim je jiný, právě díky těmto skutečnostem).

Mám vedle sebe skvělého muže, se kterým nemusíme dělat kompromisy. Mám moc hezký vztah se svými dcerami, práci, která mě naplňuje a baví a jeví se být mým posláním, mám přátelé, za které jsem nesmírně vděčná, a takto bych mohla bych pokračovat dál

Kdybych to celé měla shrnout do jedniné věty, asi bych napsala: „Nelpět na jistotách je výhra a znamená být Tvůrcem svého života, nikoliv Obětí.“ 

Životní škola nelpění na jistotách mě dovedla i k napsání ebooku 7 kroků k práci snů. Více o knize se můžete dočíst ZDE.  V odkazu si také můžete ZDARMA stáhnout 1. kapitolu.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

super, krásně napsané

Odpovědět
Tamara
Tamara 25. 1. 2016

Vaše články jsou pro mne velice inspirující, je v nich hodně toho, co prožívám, nad čím přemýšlím. Děkuji za ně

Odpovědět
Irablue
Irablue 25. 1. 2016

Tamaro, to mě moc těší, děkuji vám, vážím si toho

Dana Vítův
Dana Vítův 25. 1. 2016

Přesné. A tak to prostě je. Když najdeme sebejistotu, která úzce souvisí se sebeúctou, sebeláskou a nalezením vlastních hodnot, pak se osvobodíme od hledání rádoby vnějších jistot. Krásně napsané. Děkuji

Odpovědět
Irablue
Irablue 25. 1. 2016

Děkuji vám

hudlenka
hudlenka 25. 1. 2016

dobře napsané, děkujeme

Odpovědět
Irablue
Irablue 25. 1. 2016

děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 914
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.