Všimli jste si, jak moc v dnešní době zatěžujeme naše oči? Jak jim nedopřáváme téměř žádný odpočinek?
Umělé osvětlení všude kolem, televize, počítače, chytré telefony,… pořád máme oči zaťaté, jak se díváme na blízko nebo do blikajících přístrojů a zvedáme je od nich jen hodně výjimečně. Dívat se chvíli jen tak do dálky? “Pěkná zbytečnost a hlavně ztráta času”, řeknete si. “Co kdyby nám něco hodně důležitého uniklo…”
Není divu, že při takové (ne)péči se nám oči zhoršují. A nosit brýle dneska není vůbec nic divného. Pomalu jako by se brýle stávaly sociálním standardem. V podstatě potkat člověka, který nepotřebuje nějakou korekci oční vady, je pomalu zázrak.

Ale musí to tak být? Nechte oči relaxovat!
Úplně prvním krokem v pravidelné oční hygieně by měla být jejich důsledná a důkladná relaxace a regenerace. A jednu se teď naučíme spolu.
Je založená na tom, že k tomu, aby si naše oči skutečně odpočinuly a zregenerovaly, potřebují absolutní tmu. Absolutní tmu jim v dnešních podmínkách dokážeme zajistit jen s hodně velkými obtížemi. Proč?
Protože v podstatě i v noci, kdy bychom tmu přirozeně očekávali, tak ji ve skutečnosti nemáme. Je to proto, že hlavně ve městech, kde je plno umělého osvětlení, dostává se toto světlo i do našich bytů a ložnic a tu skutečnou černou, absoltuní tmu, kterou na regeneraci očí potřebujeme, prostě nemáme.

Naštěstí si můžeme alespoň trochu pomoc metodou, která se jmenuje Palming, tedy zakrývání. Ta nám pomůže tuto přirozenou černou tmu navodit. A hlavně můžeme ji provádět i kdykoliv a kdekoliv přes den.
Metodu Palming používal již na přelomu 19. a 20. století americký oční lékař Dr. Bates, který je vlastně takovým průkopníkem přirozeného léčení očí.
A můžeme jít ještě víc do historie, protože tuto metodu znali a používali již před 1500 lety Tibetští jogíni. Takže vlastně nic nového pod sluncem. Jenom jedna stará a praxí osvědčená metoda.

Co je pro Palming (zakrývání) důležité?
Řekli jsme si, že je to uvolnění, relaxace. K tomu, abychom mohli dosáhnout opravdu hluboké relaxace během Palmingu, je dobré zkontrolovat si před jeho prováděním, jestli nemáme někde po těle zatuhlé svaly nebo klouby. Pokud ano, tak je dobré je aspoň mírně rozpohybovat, protáhnout a uvolnit tak, abychom se do relaxační fáze dostali mnohem rychleji a jednodušeji.
Co se týká délky provádění Palmingu – tak v jeho případě platí: „Čím déle, tím lépe.“
Takže nemusíte se nijak omezovat, vydržte, jak dlouho vám to půjde. Nahrávka s vedenou relaxací trvá zhruba 10 minut. A jakmile se naučíte, jak s Palmingem zacházet, jak to funguje, můžete si pak už i bez nahrávky sednout a užívat si Palming jakkoliv dlouho chcete a je vám to příjemné.

Jako perličku si dovolím jeden příběh, který se traduje z ordinace doktora Batese, který Palming pravidelně svým pacientům doporučoval. Přišel k němu do ordinace muž, který měl už 40 let problémy s viděním, nejdříve se mu zhoršilo vidění na dálku, po několika letech začal mít problém i na blízko, pro oba případy měl už poměrně silné dioptrie a navíc ho v posledních letech postihl i šedý zákal. Doktor Bates mu doporučil provádět Palming se svým obligátním: „Čím déle, tím lépe.“ Po dvou dnech se muž objevil v ordinaci doktora Batese znovu se slovy:

„Byla to pěkná nuda, ale pomohlo to.“
„Pěkná nuda?“ – divil se překvapený doktor Bates.
Nakonec muž vysvětlil, že Palming prováděl v kuse 22 hodin! Výsledek tohoto neuvěřitelného činu byl ale ještě neuvěřitelnější – muž viděl prakticky stejně, jako před 40 lety a z šedého zákalu mu zůstaly jen malé zbytky.
Samozřejmě nemá smysl po vás chtít, abyste to po onom muži opakovali. Ale věřte, že za pravidelnou relaxaci a uvolnění vám budou vaše oči neskutečně vděčné.
Je jeden případ, kdy se nedoporučuje Palming provádět déle než 10 minut – a to je u těch, kteří trpí zeleným zákalem.  Takže v těchto případech – ne déle, než 10 minut a maximálně 3x denně. Je to proto, že Palming může mít vliv na oční tlak, který je právě u zeleného zákalu problematický.

Jak Palming provádět v praxi? Relaxujte vsedě či vleže
Nejdřív si to společně vyzkoušíme na nečisto, já vás budu navigovat, jak správně Palming provádět a potom se již můžeme potkat v druhé nahrávce, která vás provede celou relaxací.
Palming je možné provádět buď vsedě, nejlépe u stolu, tak abyste si o stůl mohli opřít lokty, až budete zakrývat oči.
Další možností je v lehu na zádech. Zde si můžete vypodložit lokty vyšším, měkkým polštářem, který si položíte na hrudník a lokty o něj opřete. Důležité při Palmingu je, abyste neměli omezené vaše dýchání. To musí naopak probíhat velmi volně a přirozeně.

Jak vypadá technika zakrývání očí? Dlaněmi na oči netlačte, volně dýchejte
Dlaně před sebou obraťte nahoru, položte je na sebe tak, že máte překřížené prsty, dlaně lehce prohněte, aby vám vytvořily malé mističky a ty nyní přiložte na zavřené oči. Oči se do nich schovají, budou zakryté, ale zároveň budou mít naprosto volný pohyb.
Dejte na to pozor, protože když budete mít dlaně napnuté, tak s nimi oči zamáčknete a ty se pak nemůžou hýbat. Takže toto ne.
Udělejte si pěkně mističky, zakryjte oči a ty se mohou volně pohybovat tak, jak potřebují. Překřížené prsty máte na čele nad nosem a malíčkové hrany dlaní vám obkružují nos, který může volně dýchat.
A ještě si zkontrolujte, jestli vám někde neproniká světlo – ať už skrze prsty nebo pod hranami dlaní. Tak. Pokud máte natrénované, jak přiložit dlaně na oči, můžete se pustit do relaxace.
Minimálně jednou doporučuji vyzkoušet Palming s vedenou relaxací, která je na druhé nahrávce. Následně pak již stačí jenom oči zakrýt, uvolnit se a užívat si příjemnou chvilku pro vás i pro vaše oči.

Tak, jako dopřáváte odpočinek sami sobě a jiným částem svého těla, dopřejte ho co nejčastěji i vašim očím.
Kdykoliv budete citit, že jsou unavené.
Nahrávku s vedenou relaxací si můžete zdarma stáhnout na: http://www.centrumzdravehovideni.cz/?p=243

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account