
Historie dalšího velmi oblíbeného kosmetického pomocníka sahá až do dob starověkého Egypta. Už tehdy si lidé zvýrazňovali oči i řasy pomocí černé látky zvané Kohl. Význam líčení byl však spíše náboženský.
Egypťané totiž věřili ,že je jejich pronikavý pohled ochrání před zlými silami. V antickém Řecku se do kosmetických výrobků přidávalo mnohem více rostlinných a minerálních složek než v Egyptě a líčení zde nebylo tolik výrazné. Tradiční řecké postupy při výrobě kosmetiky se postupně rozšířily do oblasti celého Středomoří.
V průběhu středověku se lidé příliš nelíčili. Velký návrat zažila kosmetika v době prvních křížových výprav. Líčení se ve Evropě stalo módní záležitostí až v období renesance. Nejdříve bylo výsadou zejména urozených a až v průběhu 18. století tento trend postupně pronikl také mezi nižší vrstvy.
Viktoriánská éra se sebou přinesla návrat glamour stylu, jehož cílem bylo zvýraznit ženskost a umocnit smyslnost. Módním trendem byly hlavně dlouhé a výrazné řasy. Řada žen si řasenky vyráběla doma smícháním popela, rozmačkaných plodů bezinek a ricinového oleje.
V roce 1840 Eugene Rimmel, známý londýnský parfumér, vyrobil vůbec první řasenku na světě. Slovo „rimmel“ proto v řadě jazyků znamená „řasenka“.
V roce 1913 vznikla firma Maybelline. Chemik T. L. Williams, navrhl první moderní řasenku, téměř jak ji známe dnes. Barva se sestávala z antracitového prášku a kosmetické vazelíny, prodávala se v kulatých nádobách a nanášela se malými štětečky. Tento výrobek William pojmenoval „maybelline“ – částečně podle jména své vlastní sestry (Mabel) a částečně podle hlavního výrobního materiálu (Vaseline).
Vynález a rozvoj fotografie a filmu odstartoval v Americe popularitu řasenky a její používání. Díky řasence zvýrazněné oči vypadají na černobílých fotografiích lépe a tak stoupá obliba líčení očí. Filmy propagovaly nové standardy krásy a sex-appeal. Vzhled slavných hereček z éry klasických filmů, Grety Garbo, Marlene Dietrich nebo Bette Davis ae snažily napodobovat všechny ženy v této době.
Benátská herečka Helene Vierthaler Winterstein si nechala v roce 1938 patentovat vynález voděodolné řasenky. Vždy totiž měla problém s tím, že pod žhavými lampami osvětlujícími jeviště se jí líčení očí začalo roztékat po tvářích. A idea řasenky, která se potem ani vodou nerozmaže, byla na světě!
Roku 1957 uvedla Helena Rubenstein, odbornice přes kosmetiku, na trh svoji řasenku „Mascaramatic“. Jednalo se o první řasenku v tubičce, která se nanášela praktickým kartáčkem na hůlce.
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
super
Nejraději mám řasenky Maybelline... taď už vím proč
Já jí nepoužívám, po všech mi slzí oči a protože mám dlouhé řasy a nosím brýle, tak s použitím řasenky si je okamžitě zamažu . Raději si řasy barvím. Ale je fakt, že "nařasené" oči vypadají super.
Miluju dlouhé řasy.. Když se chci vyfotit, vím, že mi přidají body navíc i bez makeup - neb stačí hodit filtr a nedostatky se skryjí, že.. A pak ještě obočí.. To podle mě je o malinko důležitější než řasenka, a dokáže i z nevýrazného obličeje vykouzlit uhrančivý...