Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Minerva 21
Minerva 21
Vloženo 23. 11. 2015
Líbí se mi

Proč se MINERVA 21 jmenuje MINERVA 21? Může za to trochu i Eliška Krásnohorská

Minerva 21
Minerva 21
Vloženo 23. 11. 2015
Líbí se mi
Proč se MINERVA 21 jmenuje MINERVA 21? Může za to trochu i Eliška Krásnohorská

Proč se MINERVA 21 jmenuje MINERVA 21? Může za to trochu i Eliška Krásnohorská

Zajímají vás příběhy zajímavých žen minulosti i současnosti? Na našich stránkách budeme pravidelně připomínat jejich osudy v krátkých profilech. Logicky nemůžeme začít náš seriál jinak než historickou osobností, ke které se MINERVA 21 hlásí po 125 letech.

Název pro naše hnutí MINERVA 21 není žádnou velkou hádankou, i když vysvětlení se nabízejí hned dvě. To první vede k Minervě, římské bohyni moudrosti a řemesel. To druhé směřuje k významnému počinu – založení prvního středoevropského dívčího gymnázia. To vzniklo v Praze v roce 1890 z iniciativy Elišky Krásnohorské. A jednadvacítka symbolizuje jednadvacáté století.

Ale vraťme se k osobnosti Elišky Krásnohorské. Nevím, jak jste na tom s oblíbenými autory ve vašem čtenářském deníku, ale přiznám se, že Eliška k nim v mém dětství nepatřila. Z hodin češtiny a hudební výchovy mi uvízlo v paměti, že napsala pár dívčích románů a libreto k několika Smetanovým operám. Že to byla Hubička, Čertova stěna a Tajemství, na to jsem už raději nakoukla do Wikipedie.

Když jsem poprvé slyšela od Rostyi Gordon-Smith myšlenku, že uvažuje o názvu MINERVA 21 pro nové ženské hnutí, došlo mi, že nepůjde o žádný spolek přátel opery. A tak jsem si opět musela oživit paměť, jak to s MINERVOU vlastně všechno bylo. A je to příběh, který rozhodně stojí za krátké připomenutí.

Eliška Krásnohorská se, řečeno dnešní terminologií, angažovala v ženské otázce. Byla redaktorkou Ženských listů, starostkou Ženského výrobního spolku českého a autorkou jedné z prvních úvah o ženském hnutí Ženská otázka česká. Nebyla jí lhostejná vzdělanost českých dívek, posílala do Vídně žádosti a stála za peticí říšské radě, ve které bojovala za to, aby v Praze bylo zřízeno státní dívčí gymnázium, jehož studium bude zakončeno maturitou. Taková škola by pak dívkám otevřela brány k vysokoškolskému vzdělání. Pod petici se podepsalo na 4000 lidí, ale přesto přání nebylo vídeňskou vládou vyslyšeno. A tak se stalo, že Eliška Krásnohorská založila Minervu, spolek pro ženské studium, s jehož podporou bylo dívčí gymnázium vydržováno.

Dobrá věc se podařila v září roku 1890. Spolek Minerva převzal do své péče první gymnázium, které začalo vychovávat českou ženskou inteligenci. Studium zahájilo 53 dívek, první maturantky ukončily školu po pětiletém studiu v roce 1895. Přestože studovaly na soukromém gymnáziu, musely složit maturitu na státní škole – tehdy na pražském Akademickém gymnáziu. Vysoké školy byly zpřístupněny dívkám na konci 19. století. První dívčí promoce se uskutečnila v roce 1901, kdy doktorát z filozofie na Karlově univerzitě získala absolventka Minervy Zdeňka Baborová.

Autor: Věra Staňková

 

Zdroj: minerva21.net

Informační zdroje: www.wikipedie.cz; Dívčí gymnázium Minerva změnilo tvář české vzdělanosti, Nikola Reindlová, vzdelani@topzine.cz

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 1. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

Odpovědět
jitkakytka
jitkakytka 24. 11. 2015

díky za užitečné informace

Odpovědět
Jíťa
Jíťa 24. 11. 2015

Jsem vděčná za vysvětlení. Děkuji.

Odpovědět
Amanda
Amanda 24. 11. 2015

Název mě také zajímal, pro vlastně...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 176
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.