Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Mirka VK
Mirka VK
Vloženo 8. 5. 2021
Líbí se mi

Předporodní rituál

Mirka VK
Mirka VK
Vloženo 8. 5. 2021
Líbí se mi
Předporodní rituál

Předporodní rituál

Rituály jsou v našem životě velmi důležité. Uctívají mezníky v našich životech a napomáhají tomu, abychom snadněji přijali změnu a vykročili na své cestě dál. Vytváří prostor pro úctu a vděčnost, se kterou opouštíme minulost a tak můžeme s hlubokou lásku v srdci, pokorou vykročit do další etapy. A zároveň si uvědomit své zkušenosti, které jsme získaly za dobu minulou.

Rituál je vlastně takovým zastavením mezi nádechem a výdechem. Kdy si uvědomujeme tu esenci toho, co bylo a zároveň nás táhne to, co bude. Je to prosto, ve kterém je zastavení a zároveň, vypadá jako to NIC, ale odehrává se v něm mnohé. Přichází uvědomění síly změny a potřebnost vykročení, opravdovost, přijetí zodpovědnosti za rozhodnutí a změnu ve svém životě.

Rituál můžeme vést sami, ale můžeme si pro to vybrat kněžku, která s tím má již své zkušenosti a nechat se rituálem provést a díky tomu jej prožít naplno bez potřeby organizování, které může z rituálu vytrhovat. S kněžkou to má to pravé flow.

Rituál je takový zázrak. Mnohdy v uspěchaném čase nestíháme vnímat změny, co se děje v našem okolí nebo jak se cítí naše tělo. A i když křičí doslova STOP, nezastavujeme. A to ani v těhotenství. V čase, kdy se máme věnovat sami sobě a partnerovi, vytvářet hnízdečko pro své dítě a uvědomovat si pozitivně přicházející změnu. Pracovat se strachy a obavami, které přináší. Právě proto je důležitý i předporodní rituál, který uctí tělo, které přijalo dítě a zároveň pomáhá zpracovat strachy spojené s porodem i mateřstvím.

Důležitým při přípravě rituálu je zjistit, co si žena během něj přeje prožít. Zároveň, jestli už má zkušenost s rituálem nebo je první, který zažije. Je samozřejmé, že chce, aby mohla nově vykročit a připravit se k porodu a mateřství. Ale důležité je naslouchat tomu, co si přeje. Zda-li chce sdílet, nechat si opečovat tělo (někomu jsou dotyky v této době příjemné, jinému ne), s kým chce rituálem procházet. Toto všechno může právě do podrobností probrat s kněžkou, utřídit si myšlenky a to, co je pro ní důležité. Jedním z dalších důležitých bodů při přípravě je, koho si bude přát pozvat, aby byl součástí rituálu. Tím se otevírá i téma ženských vztahů v rodině. Krásné a velice hluboké je, když se rituálu účastní matka ženy a i jiné ženy z rodu.

Na začátku rituálu sezveme všechny ženy do kruhu, chytneme se za ruce a vyslovíme záměr. „Setkaly jsme se pro to, abychom uctily budoucí maminku a její požehnané tělo, podpořily jí před porodem a požehnaly jí.“ Ženu posadíme doprostřed kruhu, tak aby se jí sedělo pohodlně. Přivoláme všechny předkyně …Vítáme tě Jano, dcero Hany, vnučko Libuše, pravnučko Jarmily, prapravnučko Dagmary a dalších předkyň. Voláme vás všechny ženy, které jste předkyní Jany, jež vznikla z vašich těl a z vaší krve, pojďte Janu podpořit na její životní cestě, kdy se stává z ženy matkou. Pokud jsou živě přítomna matka a babička, může jim žena poděkovat za svůj život, za výchovu,…vyjádřit vděčnost. Zároveň je tu příležitost, aby matka nebo babička ženy sdělily svůj porodní příběh a ženě požehnaly. V tento čas připomeneme ženě, že všechny ženy jejího rodu uměly rodit, právě proto je i ona zde a žije. I ona a její tělo, umí rodit. Pokud je nějaký příběh v rodině, kde se vyskytoval problém s porodem, můžeme očistit a přerušit tak předávání tohoto dále.

Protože tato žena již může rodit jinak.

Následně zapálíme svíčku, kam může nastávající maminka našeptat svá přání, jak má porod vypadat, co chce cítit a prožívat. Jak si představuje začátky svého mateřství. Když vše našeptá do svíčky, může se zadívat do plamene na znamení, že cítí sílu svých přání a zároveň sílu živle ohně, který dokáže rozpálit a podpořit splnění tužeb a sfouknout svíčku. Tu si pak může před porodem zapálit, aby se její přání splnila. Následuje péče o tělo budoucí maminky a zároveň prostor pro vyjádření jejích obav. Ty může našeptat do poháru s vodou, která strach dokáže přetvořit. Voda z poháru bude pak po skončení rituálu symbolicky vynesena z domu a vylita. Ženu pak mohou ostatní ženy omýt vodou z nádob, které jsou již připravené. Do vody můžete přidat pár kapek esenciálního oleje levandule pro očištění. Můžete připravit i nádobu s vodou, v které si může žena namočit nohy, do té může být přidána sůl, květy. Žena si může představit, že její nohy jsou kořeny, které pouští z jejího těla všechny strachy a bolesti. Ostatní ženy jí mohou omývat obličej a zbytek jejího těla, nahlas přitom říkat, co očišťují z jejího těla. Zároveň mohou česat její vlasy a vyčesávat strachy z její mysli. Následně její tělo otřou a mohou jej natřít oleji s požehnáním a vyslovovat přání pro ní, její tělo a její dítě. Zaplést její vlasy a případně i na tělo namalovat symboly.

Před uzavřením rituálu si ženy opět sednou do kruhu. Mohou postupně říci svůj pozitivní zážitek z porodu, co matce i dítěti přejí. Krásným zakončením je například to, že ženy navlékají na šňůru korálky, co žena to příběh, to korálek a požehnání. Tyto korálky pak mohou nastávající mamince zavěsit na krk. A ta si je může vzít s sebou do porodnice. Na závěr pokud si přeje, může projít tunelem, který ženy vytvoří a na konci jej může přivítat její matka jako symbol přivítání mezi ženy matky. Na konci rituálu je třeba udělat malou hostinu, kdy maminku můžete krmit dobrůtkami a společně sdílet. Může se rovněž domluvit na tom, že jedné z žen při počátku porodu napíše zprávu a ta se spojí se zbytkem kruhu a společně jí budou skrze myšlenky, modlitby a vyslovená přání podporovat.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 9. 5. 2021

tak toto mi nějak nic neříká...

Odpovědět
lemur
lemur 9. 5. 2021

Super.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 8. 5. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 627
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.