Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana Bártíková
Jana Bártíková
Vloženo 12. 3. 2016
Líbí se mi

Pět + jedna otázka na pohovoru, které by měly zahynout…

Jana Bártíková
Jana Bártíková
Vloženo 12. 3. 2016
Líbí se mi
Pět + jedna otázka na pohovoru, které by měly zahynout…

Pět + jedna otázka na pohovoru, které by měly zahynout…

Pohovor je stále nejpoužívanějším nástrojem výběrového řízení.

Když si uvědomíte, kolik se toho potřebujete dozvědět o člověku, o kterém se rozhodujete, zda ho přijmete do svého týmu, pak je ta hodina, kterou pohovoru obvykle věnujeme, opravdu málo na hlubší diskusi a poznání se navzájem…

Vhledem k tomu, co všechno potřebujeme obsáhnout a k omezenému času, který na to máme, proč by měl někdo mít zájem ztrácet na pohovoru čas zbytečnostmi?

Všichni známe (z obou stran) tradiční koncept otázek a odpovědí. Je zastaralý, zbytečný. Nedává nám možnost dozvědět se o druhé osobě to, co potřebujeme vědět. Často se pokládáme otázky jen proto, že my sami jsme byli jako kandidáti takto tázáni nebo nám někdo poradil, že na tohle se máme zeptat… Ale důvod, proč se ptáme a cíl – co se chceme opravdu dozvědět, neznáme…
Příkladem budiž těchto pět nesmyslných otázek, které vám nepomůžou vybrat si nejlepšího člověka, které uchazeče štvou a které by měly zahynout…

1. Jaké jsou vaše slabé stránky?

Proč si někdo myslí, že by se lidé měli zabývat především svými slabými stránkami? Nejsou to snad naše silné stránky, naše schopnosti, náš talent a potenciál, které potřebujeme umět využívat, posilovat a stavět na nich?
Jistě, každý člověk má své slabé stránky, ale proč by se měl o takovou osobní věc s vámi dělit na pohovoru? Prozradíte vy snad na oplátku kandidátovi ty svoje?

Kandidát jde na pohovor s cílem ukázat, co v něm je. Chce vám prezentovat, jakým přínosem může být pro váš tým, firmu… Tak proč ho nutit přemýšlet nad tím, co mu nejde? Konstruovat odpovědi tak, aby vám vyhověl a sobě neuškodil? K čemu vám je tahle informace dobrá?

Doporučení: zaměřte se při pohovoru na otázky, kterými odhalíte skutečný přínos a potenciál kandidáta pro danou pozici, váš tým, firmu…

2. Proč bychom si ze všech kandidátů měli vybrat právě vás?

První odpověď, která napadne mnoho kandidátů, je „Jak to mám vědět? Já ty další neznám!“ Pak je tu další skupina kandidátů, která začne vymýšlet odpověď, kterou se vám co nejvíc zalíbí. Opravdu tohle chcete? Potřebujete, aby se kandidát hrbil a škrábal prstíčkem?

Tahle otázka zavání arogancí a povýšeneckým postojem vůči kandidátům. Díky této otázce už nejste rovnocenný partner a kandidát proti vám jasně vnímá, jaká bude jeho pozice vaše vašem týmu…

Existují jiné způsoby, jak zjistit, v čem je přínos a potenciál kandidáta s respektem.

Doporučení: ptejte se raději na konkrétní zkušenosti, situace a výsledky…

3. Kde se vidíte za pět let?

Proč vás zajímá, kde se kandidát vidí za pět let, když mu nemůžete garantovat, že vaše spolupráce, kterou mu nabízíte, tak dlouho potrvá?

Mnoho lidí si myslí, že lidé, kteří mají jasný kariérní plán, jsou lepšími kandidáty, ale nejsou pro to reálné důkazy z praxe.

Když obsazujete pracovní pozici, je vaším úkolem vybrat člověka, u kterého je předpoklad, že ji zvládne nejlépe. Fakt, jestli má, anebo nemá kariérní plán, s tím nemá nic společného.

Doporučení: raději pokládejte otázky, které vám pomohou odhalit, jaká je vnitřní motivace kandidáta pro práci na dané pozici, ve vašem týmu, ve vaší firmě právě teď.

FB_726_372

4. Kdybyste byl(a) pohádková postava (zvíře, rostlina…), co byste byl(a)?

Napadají mě jen dva důvody, proč někdo pokládá tento typ otázky na pohovoru:

a) Jde o amatérského psychologa, který se domnívá, že touto otázkou odhalí skryté stránky osobnosti kandidáta…
b) Ten, kdo jí pokládá si myslí, že je vtipné a že tak odlehčí atmosféru pohovoru

Uchazeč o práci ve vašem týmu nepřišel na psychoterapii. A ani nepřišel s vámi vtipkovat. Přišel, abyste se navzájem poznali a mohli se (oba) snáz rozhodnout, jestli spolu chcete pracovat.

Ano, nepopírám, záměr změnit atmosféru pohovoru z přísně formální na lidskou je správný, ale tohle není šťastné řešení.

Doporučení: odlehčete pohovor změnou prostředí a hlavně způsobem vedení tohoto setkání. Buďte člověkem, komunikujte lidsky a změňte pohovor v rozhovor…

5. Jak moc stojíte o tuhle práci?

Pokud je vaše firemní kultura toxická a pokud chcete mí v týmu jen lidi bez sebevědomí, pak tuto otázku položte. Jinak ne.

Jaká je lepší cesta, jak vést pracovní pohovory? Změňte je v normální lidskou konverzaci dvou rovnocenných lidí. Opusťte zastaralý koncept vedení pohovorů, který si pamatuju z doby, kdy jsem hledala svojí první práci. Před dvaceti lety…

Doba se změnila, my lidé jsme se změnili, naše potřeby, hodnoty, motivace… A je jen logické, že musíme hledat a vybírat si lidi do svých týmů jinak, než před dvaceti lety…

My v Lidé jsou základ vám s tím rády pomůžeme.
Jana Bártíková

 

P.S. A která je ta + jedna otázka, která by měla taky zahynout?

 

Mám v záloze ještě jednu otázku, která je tak zásadní, že jsem se rozhodla jí věnovat samostatný článek. Takže v tuto chvíli je to na vás: Která další otázka na pohovoru by podle vás měla konečně zahynout? Napište mi ji do komentářů pod článkem.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 25. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

super

Odpovědět
Alice
Alice 14. 3. 2016

Všechny tyhle otázky jsem zažila, včetně skládání kartiček s barvami, nevím, co tím paní zjistila, asi jen to, že nemám ráda zelenou. A taky jsem zažila dotaz, jak budu snášet to, že můj šéf bude mladší než já. Přesnou odpověď si nepamatuju, ale vzhledem k tomu, že to bylo už 4. kolo pohovorů a počtvrté jsem odpovídala na to samé, jsem podotkla něco o blbejch otázkách. Překvapivě jsem tu práci nedostala No co si ten pitomec myslel, že odpovím???

Odpovědět
Jana Bártíková
Jana Bártíková 15. 3. 2016

Alice, díky za další otázku do sbírky!

gustawka
gustawka 13. 3. 2016

Ani jedna se mi nelibi

Odpovědět
Tamara
Tamara 13. 3. 2016

Mnohá výběrová řízení jsou jen fraškou, místo je dávno obsazeno a ostatní dělají křoví, aby se splnila povinnost. Mne kdysi coby matku malých dětí rozčilovaly dotazy týkající se dětí, např. kdo s nimi bude, když onemocní, do kolikati můžu být přesčas a pod.

Odpovědět
Jana Bártíková
Jana Bártíková 13. 3. 2016

Tamaro, otázkám na děti se budu věnovat v dalším článku, protože to je velmi důležité téma... Naprosto chápu, že vás tyto otázky rozčilovaly... Na druhou stranu, výběrové řízení, kdy je místo dávno obsazeno - to ej velmi častý mýtus. Ano, možná ve státní zprávě je to možné, ale v komerční sféře ne. Výběrové řízení na pozici je velmi nákladná záležitost, v zájmu firmy je obsadit místo co nejlepším člověkem, který pomůže firmě dosáhnout požadovaných cílů a výsledků. Pokud by firma výběrko jen fingovala, tak by šla sama proti sobě... Hezký den, Jana

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 307
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.