Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Pavla Kubecová
Vloženo 6. 8. 2018
Líbí se mi

Peníze a spiritualita. Přestaňte se jich bát a nedělejte z nich modlu

avatar
Pavla Kubecová
Vloženo 6. 8. 2018
Líbí se mi
Peníze a spiritualita. Přestaňte se jich bát a nedělejte z nich modlu

Peníze a spiritualita. Přestaňte se jich bát a nedělejte z nich modlu


Je mi jasné, že toto téma je kontroverzní a i v bohatých vodách českých ezoteriků a milovníků New Age by se mnou asi dost lidí nesouhlasilo. V pořádku, nevadí

Je duchovní být bohatý? Jak skloubit duchovní život a finance? Nevylučuje se to? Nebudete si muset na konec vybrat jednu z možností? Ne. A tady by mohl článek skončit

Ale ano, trochu to rozvedu. Knížek a  názorů na hojnost, zákon přitažlivosti a tak dále, najdete v knihkupectví mnoho. Různá náboženství vytvořila kolem peněz také slušný nános nepravd a mýtů. Čemu věřím já?

Peníze nejsou dobré ani zlé

Záleží na všem postoji. Děláte z nich modlu? Bojíte se jich? Hromadíte je? Jen peníze vás dokážou uspokojit? Pak je něco špatně.

Žijeme v materiálním světě, máme těla, která většina z nás musí živit (kromě těch pár joginů, co žijí jen z prány), potřebujeme někde bydlet atd. Takže potřebujeme i peníze. Přestaňte se jich bát, není hříšné, být zajištěný. Není špatné, udělat si radost. Nemít žádnou finanční rezervu, nikomu na duševním klidu nepřidá.

Peníze nekazí charakter, jen ho ukazují, pak vidíte, jaký kdo pravdu je. Mohou být laskaví a milí bohatí lidé, stejně tak mohou být zlí a nepřejícní chudí. Chudoba nikomu na cti nepřidá. Ani na duševním klidu. O české závisti a "malosti" toho bylo napsáno spoustu. Bohužel, spousta z nás určitě od někoho v životě slyšela kritiku a odsuzující slova na bohaté ("Určitě to nakradli", "Jsou to sobci", "Kvůli nim my nemáme"). Je to tak snazší. Akorát, že tato prohlášení vás pak mohou podvědomě brzdit, vaše podvědomí vám nedovolí mít dostatek. Jak byste mohli být bohatí, když vaše babička říkala, že všichni boháči jsou zloději a zlí lidé? A to vy přeci nejste a nechcete být. 

Nejdůležitější je přeci láska

Ano, to je a toho se držte. Láska je nedůležitější v oblasti vztahů, rodiny a vašeho duchovního vývoje. Ale láskou svoje děti nenakrmíte ani jim za lásku nezaplatíte tábor. Přestaňte zkrátka tyto dvě věci míchat dohromady. 

Líbí se mi myšlenka z knihy Jak myslí milionáři, že peníze jsou jako voda. Prostě je potřebujete k životu a tečka. Také nepřemýšlíte nad tím, jestli se můžete napít a jestli je voda dostatečně duchovní… Chápete ten paradox?

Peníze jsou super důležité tam, kde je jejich místo - aby vám zajistily střechu nad hlavou, jídlo a další věci, které potřebujete k životu (stejně jako vodu). A ano, jsou super nedůležité třeba v oblasti vztahů. Ale vodu také přece do svých vztahů netaháte.

Stačí držet ve své mysli, že nejsou to nejdůležitější na světě, ale bez jich je to náročné a ubíjející (stejně jako bez vody, což můžeme vidět v přírodě posledních pár týdnů, vyschlé lesy, umírající stromy, žlutá tráva...).

A ještě ty církevní nánosy

I když jste nikdy nebyli v kostele a jste zapřísáhlí ateisté, všechny nás ovlivňuje něco jako kolektivní vědomí a nevědomí. A i když jste to možná nikdy neslyšeli na vlastní uši, někde hluboko může být ještě uložený “program”, že "peníze jsou hříšné" (hříšný je možná ten, kdo myslí jen na peníze, odmítá se dělit a hromadění je jeho jedinou náplní života, i za cenu toho, že ničí třeba přírodu, peníze za to nemohou), nebo “hlavně, že jsme zdraví, peníze nepotřebujeme”. Ne, žádný vousatý pán na obláčku vás nepotrestá, když se budete mít dobře a budete si užívat života v dostatku, hojnosti. Ale nezapomeňte, že v hrobě vám vaše hmotné statky nebudou k ničemu, takže rovnováhu ve všem  Přeju vám všem hojnost ve všech oblastech života. 

Zdroj isnpirace: Harv T. Eker- Jak myslí milionáři

Fotky: unsplash.com

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 4. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 9. 8. 2018

Ano, nejdůležitější je láska. Penězi lásku nenahradíme!

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 638
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.