Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sun2
sun2
Vloženo 29. 11. 2019
Líbí se mi

Mezi námi děvčaty

sun2
sun2
Vloženo 29. 11. 2019
Líbí se mi
Mezi námi děvčaty

Mezi námi děvčaty

My, děvčata různého věku, máme většinou kamarádky. Mezi nimi rozlišujeme na kamarádky blízké, kamarádky normální a kamarádky, řekněme, občasné. Kamarádky normální a občasné dnes rozebírat nebudu, všechny jsou super a komunikaci s nimi není třeba nijak řešit, zpravidla s nimi netvoříme nějaké dlouhodobější či hlubší vztahy.
Vztahy utužujeme hlavně s kamarádkami blízkými a někdy jsou pěkně dlouhodobé, dá se říci, až sourozenecké nebo partnerské. Jistě každá víte, o čem píši. A ve vztazích, je vlastně jedno, zda v partnerském, či tak blízkém kamarádském, vznikají občas nedorozumění, protože partneři i kamarádi o sobě ví hodně a bohužel mají potřebu se realizovat i jako poradci, či vědátoři.
A to je kámen úrazu. Měnit partnera či kamarádku je prostě tabu. Každý má svou představu o sobě samém a uznává jiný žebříček hodnot, proto je namístě zachovávat pravidla komunikace v rozumných mezích.
Ať hledám, jak hledám, správnou nápovědu na internetu nenacházím a proto dávám prostor svojí kreativitě a snažím se napovědět, jak by se měla dobrá kamarádka chovat, koneckonců se to hodí i na další vztahy i na komunikaci obecně.
Nemám na to školení, vycházím jen z poznatků svého života, různých příruček a osvědčených způsobů pro dosažení efektivního jednání – dá se využít pro jakékoli setkání mezi lidmi. Abych ovšem nezapomněla, vlastně jsme dost z toho probírali ve škole, když nás učili lapat klienty. Je důležité uvědomit si, co je cílem komunikace, v případě přátelské schůzky by to měla být lehká konverzace, případně nějaká společná činnost, ze které odcházíme vzájemně pozitivně motivované, potěšené chvílemi strávenými společně a těšící se na schůzku příští.
Pro začátek by se hodilo třeba toto uvítání: „Ahoj, ráda tě vidím, vypadáš báječně jako vždycky. Nezhubla jsi?“ Je to sice milosrdná lež, ale o mnoho lepší, než: „Jé, ty ale vypadáš, máš celý obličej rozmazaný a ta nemožná halenka ti přidává asi 10 let!“ Pokud nechcete lhát, stačí říci: „Ahoj, tak se zase vidíme!“ Tím sice nikoho nepotěšíme, ale není to s ničím v rozporu, jak říká moje kamarádka právnička.
Smyslem schůzky je také sdělit si, co je nového a zjistit, jak žijeme. Tady je třeba zvážit nutnost sdělení úplně všech podrobností ve vztahu k tomu, aby se přátelství nijak nenarušilo. Taky je dobré odhadnout vhodný okamžik, který se může měnit i úměrně k tomu, jak ubývá v lahvi víno. Jednou jsem zažila celkem hezký večer s oblíbenou kamarádkou, která ovšem upila a nakonec mi vyčetla, že si spokojeně žiji s rodinou a se svým psem, zatímco jí se nepovedlo nic, na čem jsem ale neměla pražádný podíl.
Je jisté, že podobná setkání se pak snažíme minimalizovat. Nikdy nic nezkazíme tím, když budeme hlavně naslouchat, takové kamarádky bývají velmi oblíbené. Mohlo by se hodit i parafrázování, tzn. všechny sdělené problémy hodit na stůl ještě jednou, aby se to probralo a nezbylo z nich nakonec vůbec nic. Tohle je docela dobrá věc, praktikujeme to s jednou kamarádkou, která má právě tohle ráda, s ní můžeme probrat úplně všechno a když skončíme, vůbec nevíme, co jsme řešily. Problémy mizí jako mávnutím kouzelným proutkem.
V konverzaci s kámoškou se můžeme ptát, sdělit si, zda se nám spolu líbí hovořit, je zakázáno útočit, kritizovat a pokud ano, tak jedině konkrétně, žádné zobecňování, hovořit pěkně k tématu a sdělit si navzájem pocity. Důležité je, pokud je smyslem probrat nějaký problém, aby se to nerozplizlo a nezůstal podivný pocit, že se nevyřešilo nic a je třeba sejít se na to znovu. Úplně nejdůležitější na setkávání s přáteli je ale hlavně navzájem se pobavit, odreagovat od všedního života, vyměnit si pozitivní (to zdůrazňuji, protože vím, o čem mluvím) energii a odcházet s dobrým pocitem, že už se dnes těším na příště. Ono se totiž může stát, že když člověk odchází s opačným pocitem, tak už žádné příště nebude.
Tak vidíte, vztahy vůbec nejsou jednoduchá věc a s kamarádkami je to někdy těžší, než s chlapem. Jemu stačí věci vycinkat, třeba se i pohádat a pak zas udobřit, s kamarádkami je to někdy jako jízda na tenkém ledě. Nebo to vidíte jinak? Na kolik kamarádek se těšíte vy?

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 22. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 30. 11. 2019

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 29. 11. 2019

Když mi řekne kamarádka pravdu o mě samé, sice to chvíli bolí, ale beru to. Tak mě vidí a nelže. Nejvíce mě ale štve někdo, kdo si hraje na kamarádku, já jí prozradím něco, co se nemá dostat dál. A ono se dostane. Tak s takovými lidmi brzy skoncuji. Protože já sama taky neroznáším o lidech jejich problémy nebo radosti, co mi kdo řekne, je u mě jako v hrobě.

Odpovědět
sun2
sun2 30. 11. 2019

Hedvabnou rukou pritele vybirej, zeleznot drz

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 093
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.