Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Alena Ratajova
Alena Ratajova
Vloženo 16. 2. 2016
Líbí se mi

Jste unavení? Využijte návod, jak zatočit s únavou

Alena Ratajova
Alena Ratajova
Vloženo 16. 2. 2016
Líbí se mi
Jste unavení? Využijte návod, jak zatočit s únavou

Jste unavení? Využijte návod, jak zatočit s únavou

Nový rok = nový závan energie. Platí to i u vás? Nebo máte dojem, že s odcházející zimou (a jarem skoro na dosah) se cítíte naopak bez energie, tedy spíš unavení než překypující energií? A jde to vůbec být bez energie?

Vezmeme to od únavy

Únava je dvojího druhu – jedna je pozitivní (zdravá) a druhá je negativní (špatná).

Ta zdravá únava vychází z energie, které máme všichni omezené množství. A ač se vám může zdát, že některý z kolegů či kolegyň je pořád našláplý a má energie na rozdávání (takové chodící sluníčko), i ta daná osoba má stejné množství energie jako vy. Záleží pouze na tom, jak moudře ji investujete.

Zdravá únava je ta, která je v pořádku a obvykle se dostavuje po vykonané fyzické práci.

Např. když jste na chalupě a pracujete na zahradě nebo třeba štípete dříví. Výhodou je, že u takovéhle činnosti si velmi dobře duševně odpočinete. Obzvlášť vy, kteří pracujete hlavou, si ji výborně vyčistíte. Tuhle únavu netřeba řešit, tady platí jediné, jít si pak odpočinout nebo si jít lehnout (garantuji vám, že budete spát velmi tvrdě). Zdravá únava je i taková, kdy celý den sedíte u počítače a už vás z toho bolí oči nebo záda a cítíte se unavení. Krátkodobě zabere dát si třeba něco sladkého, kávu, energetický nápoj, cokoliv, co vaši bdělost zvýší. Ale platí tu jen jediný lék – odpočinout si. Stačí dát si chvíli pauzu, ulevit očím, jít se nadýchat čerstvého vzduchu, dát si krátkou procházku…

A pak nezdravá únava. Ta pramení z vašich emocí a pocitů. 

A můžete ji hodně ovlivnit. Zkuste se schválně pozorovat, kolikrát si řeknete nebo stačí i když si to myslíte, že se vám do něčeho nechce. Že toho máte plné zuby, jste bez energie, vyšťavení, už nemůžete. Ideálně hned poránu, když si řeknete, jak se vám do té práce vůbec nechce.

Pak totiž velkou část vaší energie (toho omezeného množství, které na své fungování máte), vložíte do toho, abyste tyhle pocity „někam hluboko“ zahrabali. A pak už vám nezbyde prostor pro „tvoření“ nových věcí. Chybí vám na to totiž energie.

Zásadní věc tedy je ta, že bojovat proti únavě nemá smysl. 

Už od pradávna platí staré známé moudro – chcete-li mít víc energie, dobře se na to vyspěte. Zdravou únavu si užívejte a poslouchejte své tělo. Když budete odpočatí, plní energie, všechno vám půjde lépe.

A nezdravou únavu lze obejít a odstranit její příčinu. Zjistěte, co vaši nechuť (ať už je jakéhokoliv druhu) způsobuje a najděte si na tom něco pozitivního. Použijte například metodu, kterou já moc ráda používám a tou je „APROČOVÁNÍ“. Když vás napadne, že se vám nechce do práce, a proč se mi tam nechce… něco si odpovíte… a opět a proč a proč a proč…

A jaké fígle máte na únavu vy? Jste unavení? Inspiraci, jak na energii můžete najít v článku Dlouhodobě zdravá a vitální. Pomocníkem budiž studená sprcha! nebo nastartujte svůj jídelníček Potřebujete očistit tělo a posílit imunitu? Zelené potraviny podpoří i vaši léčbu a regeneraci.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Macina Nováková 18. 8. 2020

Moc zajímavý článek. Musím se přiznat, že třeba s únavou v práci mám také své zkušenosti. Ze začátku jsem se to snažila řešit kávou, ale ta postupem času přestala fungovat. Přešla jsem tedy na guaranu. Mám takové kapsle z https://eshop.guaranaplus.cz/guarana a musím říct, že ty fungují opravdu výborně. Dodají člověku energii a jsou mnohem zdravější, než káva.

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 29. 6. 2020

Odpovědět
avatar
Daniela Labužíková 10. 4. 2020

Karanténa mi rozhodně nesvědči a unavéna se tak cítím prakticky pořád. Na https://ideaclub.cz/media/jak-na-unavu-a-ospalost-dozvite-se-4-nejlepsi-tipy jsem si proto přečetla pár tipů jak proti únavě bojovat a ze všeho nejvíce mi pomohlo hlavně sluníčko - tedy vyjít hezky do přírody a nasávat z ní energii.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

Odpovědět
avatar
Ivana Navrátilová 6. 12. 2019

S přehnanou únavou jsem se bohužel dřív taky potýkala. Dokonce to začalo ovlivňovat i můj výkon v práci. Nakonec se ukázalo, že v mém případě za to mohl nedostatek železa. Začala jsem ho tedy doplňovat v podobě kapslí od http://qineva.cz/ a hodně to pomohlo.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 283
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.