Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Lilia Khousnoutdinova
Lilia Khousnoutdinova
Vloženo 20. 2. 2016
Líbí se mi

Jarní očistné rituály: Ukliďte si s příchodem jara doma i v duši

Lilia Khousnoutdinova
Lilia Khousnoutdinova
Vloženo 20. 2. 2016
Líbí se mi
Jarní očistné rituály: Ukliďte si s příchodem jara doma i v duši

Jarní očistné rituály: Ukliďte si s příchodem jara doma i v duši

Jaro je vnímáno jako oslava plodnosti a hojnosti, jako počátek návratu života. S prvními jarními dny přichází potřeba uklidit v našich domovech, ale také v sobě. Důležitou roli hrají rituály, které mají očistnou sílu a pomohou tak vytvořit prostor pro nové zážitky. Jakou úlohu hrají očistné rituály v našem životě

Jaro je obdobím, kdy se zimou odchází nepotřebné, příroda se připravuje na vše nové, co přijde. Zvláštní význam má symbolika vody a ohně - voda padající z nebes do země je alegorickým vyjádřením plodnosti a vzniku nového života, vyživuje a zajišťuje zdravý růst. Společně s ohněm očišťuje, smývá nánosy nepotřebného.

Vhodnou příležitostí k jarní očistě je jarní rovnodennost, prastarý pohanský svátek Ostara, který se slaví kolem 21. března. Je spojen právě s elementem ohně, je to změna, kdy světlo, oheň a slunce začínají převládat nad tmou. A právě většina dnešních velikonočních zvyků vychází ze starých pohanských obřadů kolem tohoto svátku - malování posvátných symbolů na vejce červenou barvou života se v podobě velikonočních kraslic uchovalo dodnes. Další zvyk kolem Ostary souvisí se semeny, které jsou symbolem nového života. Ženy zasévaly první semena, aby si zajistily plodnost během roku. Oslavovala se také ženská plodnost, což dnes v Čechách přežívá jako zvyk mrskat ženy pomlázkou.

A co je to rituál? 

Rituál je pozastavení se, vědomé vytvoření posvátného prostoru a jasného záměru, uctění mezníků na naší cestě. Může dodat jasnost a jistotu, vytvořit prostor pro uvolnění potlačených emocí, upevnit nebo v úctě rozvázat svazek. Důležitou roli v životě ženy hrají přechodové rituály, které jsou spojené s ženským tělem - menarche, porod, přechod, rituály související se změnou ročních období - poskytují  ženě prostor pro to, aby uctila měnící se přírodu, koloběh života, napojila se na roční období a poděkovala za bohatou úrodu. Důležitou roli hrají také rituály zdůrazňující výjimečnost události - svatba, narození dítěte, smrt.

Osobně cítím, že rituály dodávají sebeúctu. Když uctíváme vlastní cestu, uctíváme sebe a uctíváme život. Věřím, že v životě ženy je mnoho klíčových okamžiků, které si zaslouží zvláštní oslavu. Učím ženy prohloubit chuť žít svůj život naplno v přítomném okamžiku, a také způsob, jak si vytvořit vlastní rituály, použít fantazii a zpestřit tak uvedenou nabídku způsobů, jak uctít tyto mezníky na naší ženské cestě.

Tip na očistný rituál

Během jarní rovnodennosti oslavujeme tedy vše kolem nového života, nových začátků, nových projektů. Je to období, kdy oheň, odvaha a vášeň začínají znovu převládat po dlouhém zimním spánku. K oslavě Ostary tedy rituálně zapalujeme ohně, tančíme a zpíváme v kruhu, oblékáme se do červených a zelených šatů a malujeme vejce jako symbol nových začátků. Je to čas na hlučné, veselé oslavy s přáteli, na víno (červené – jako symbol krve a života) a čerstvý chleba, a na oslavu všeho, co pro nás představuje naplněný a radostný život.

Existuje nespočet způsobů, jak udělat krásný rituál. Toto je pouze inspirace vycházející z avalonské tradice - kostra, nápad, základ, který můžete a nemusíte použít. Můžete jej upravit dle sebe, podle situace a  přání všech zúčastněných. Před začátkem je potřeba připravit prostor, kde se bude rituál konat. Je dobré prostor nejdříve očistit - nejprve fyzicky, poté třeba i pomocí šalvěje, kadidla, bylin, zvuků – jakýmkoliv způsobem, který pro vás znamená očistu a požehnání. Můžete prostor ozdobit – použijte například čerstvé květiny, barevné ubrusy a symbolické předměty, případně postavte oltář, kde budete mít připraveny všechny pomůcky nutné pro rituál. Každý rituál můžeme začít modlitbou, přivoláváním archetypů, o jejichž požehnání prosíme – může to být například matka bohyně, bůh, vaši šamanští spojenci, andělé, vaši předkové. Potom přivítáme všechny zúčastněné a vysvětlíme záměr rituálu. Rituálem nás provázejí živly.

V rámci jarního rituálu se můžeme věnovat právě ohni a vodě. Zapálíme svíčky nebo oheň. Můžeme v ohni spalovat to, co již nepotřebujeme (i fyzicky) – např. napsat na papír seznam vlastností a spálit ho. Nebo si naopak zapálit oheň na podporu zvoleného účelu – například: „Ať v našich vztazích vždy plane láska a vášeň, a zahřívá všechno kolem.“ Voda je symbolem emocí, hloubky a plnosti: Požehnáme kapkami vody, umyjeme se (ruce, nohy nebo celé tělo), nebo můžeme pronášet sliby nad pohárem a následně vodu z poháru vypít.

Na konci každého rituálu je dobré poděkovat – jak archetypům, které jste přivolávaly na začátku, tak všem přítomným a místu, kde se rituál prováděl. Jarní rituál může být zakončen  hostinou pro uzemnění či oslavou.

Rituál na očistu domova

Tento rituál se klasicky provádí na Imbolc (1. února), ale lze ho vykonat kdykoli začínáte mít pocit, že doma je příliš těžká atmosféra. Domov můžete čistit mnoha způsoby, vyberte si tedy ten, který je Vám nejbližší. tyto rituály se nejlépe provádí během nebo po důkladném fyzickém úklidu. Jak na to? Můžete zkusit následující způsoby:

Vykuřovaní

Vonné byliny, zejména šalvěj, ale můžete udělat i směsici (třeba levandule, šalvěj, růže, kadidlovník, myrha) zapálíte, nebo nasypete na hořící uhlík a pomocí pírka, vějíře nebo vlastní ruky můžete tento kouř rozprostřít do prostoru - obzvlášť do rohů místností.

Během vykuřovaní můžete nahlas říkat, co si přejete v domově mít, například zdraví, lásku a vše, co si přejete.

Očista zvukem

Můžete použit vlastní hlas, chrastítka, tibetské mísy, buben, nebo i jiný hudební nástroj, abyste pročistila prostor zvukovou vibrací. Můžete zkusit třeba tibetské mantry, posvátné zpěvy, nebo jen slova, která ve vás vyvolávají příjemné pocity.

Svíčky

Nejlépe se s bílou svíčkou projděte po domě a nechte „spálit“ všechno nežádoucí – staré hádky, nepříjemné události. Můžete si představovat, jak pálíte neviditelné “pavučiny” negativních prožitků.

Všechny metody můžete kombinovat a nebo upravovat podle sebe a doplňovat vlastní fantazií!

Vdechněte jaro a dovolte si rozkvést v extázi!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
rena12
rena12 27. 3. 2017

Odpovědět
Glady
Glady 23. 3. 2017

super

Odpovědět
Ovace
Ovace 22. 3. 2017

Krásné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.